با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
ماموستا

دانلود و خرید کتاب ماموستا

۵٫۰ از ۳ نظر
۵٫۰ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ماموستا  نوشته  علی رستمی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب ماموستا

«ماموستا» زندگی‌نامه و خاطرات ماموستا ملاقادر قادری امام‌جمعۀ پاوه، به قلم علی رستمی (-۱۳۴۳) است. «ماموستا» در زبان کردی به معنای استاد و شیخ است و به روحانیان اهل سنت کردستان گفته می‌شود. در مقدمه می‌خوانید: دغدغۀ قدیم من کتابی برای کردستان بود؛ کتابی که بتوانم با آن فرهنگ و جغرافیا و تاریخ این قوم غریب را به تصویر بکشم، قوم و خویشان مسلمانی که در همسایگی ما شریک شادی‌های و غم‌های ما هستند و از فرط نزدیکی کمتر آنان را می‌بینیم. آنان دغدغۀ اخیر من بودند و من برای بیان این دغدغه به دنبال راوی صادقی بودم که بتواند راه‌گشای من و نویسندگان بعد از من برای روایت این قوم کهن باشد. در طول زندگی‌ام و در مسیر نوشتن‌هایم با بسیاری از هم‌وطنان کرد آشنا شدم که می‌توانستم با مصاحبت با ایشان گوشه‌ای از آنچه را می‌خواستم به قلم تحریر درآورم. ولی شخصیت جامع و کامل کودکی از اهالی اورامانات، نوجوانی با زی طلبگی خاص، ماموستایی مدیر و مجاهدی شجاع، به نام ملا قادر، مرا به سمت پاوه کشاند و بدون آنکه با کسی یا سازمانی طرح کتابم را در میان بگذارم به ملاقاتش شتافتم. بخشی از خاطرات ماموستا ملاقادر قادری را می‌خوانید: مادرم مدام در گوشم می‌خواند که «باید بروی و ملا بشوی»، ولی من سکوت کرده بودم؛ سکوتی از سر رضایت. نمی‌دانستم جوابش را چه بدهم. حرفی نمی‌زدم. اصرار که کرد، گفتم: «شما می‌گویی چه کار کنم؟» گفت: «برویم پیش ملا مصطفی یا خلیفه محمدسعید تا با آنان مشورت کنیم.» مرحوم خلیفه محمدسعید تا حدودی اهل سواد و معلومات دینی بود؛ اهل طریقۀ قادری و فردی مردم‌دار و صالح. بیشتر روزها امامت نمازهای پنج‌گانۀ نوریاب را عهده‌دار بود. مرحوم ملا مصطفی هم از روحانیان منزوی و ساکت روستایمان بود. مادرم من را به خانۀ او برد. او خیلی به مادرم احترام می‌گذاشت و با روی خوش پذیرای ما شد...

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
خالد
۱۳۹۶/۱۱/۰۷

ممنونم از طاقچه بابت آوردن این کتاب باارزش. دست شما درد نکنه. امیدوارم روزی زندگینامه شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید رو هم اینجا ببینم.

daily100
۱۴۰۰/۰۵/۰۵

باعث تعمق دیدگاه ما شیعیان نسبت به اهل تسنن میشه. مثلا اینکه برای حوزه رفتن، چه سختهایی متحمل شدند یا میشوند. یا سیستم مذهبی شان چه تفاوت‌هایی با شیعه دارد.

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۹۲ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۱/۱۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۰۳-۰۵۴۳-۷
تعداد صفحات۶۹۲صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۱/۱۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۰۳-۰۵۴۳-۷