با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
آفرینش انسان

دانلود و خرید کتاب آفرینش انسان

۴٫۸ از ۴ نظر
۴٫۸ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب آفرینش انسان  نوشته  مرتضی محسنی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب آفرینش انسان

«آفرینش انسان» نام کتابی از دکتر مرتضی محسنی (-۱۲۹۹) است که در سه بخش با نام‌های «سیر اجمالی تحولات فکری انسان در مورد آفرینش»، «مطالعات علمی در مورد آفرینش انسان و جهان» و «ظهور و پیدایش انسان در صحنه جهان از ابتدا تا انتهای دوران صنایع سنگی» نگاشته شده‌است. «آمدن و از کجا آمدن؟»، «رفتن و به کجا رفتن؟» «آمدن و بهر چه آمدن؟» «زیستن و برای چه زیستن» و «بالاخره بودن و برای چه بودن؟» این‌ها و هزاران مسئله از این قبیل، از قرن‌ها و هزاره‌های قبل، ذهن و فکر انسان را به خود مشغول داشته، و او را دچار سرگردانی و حیرت نموده‌است. هدف این نوشتار، بررسی افکار و عقاید و تجربیاتی است که انسان در این مدت طولانی، از همان ایام که آفرینش یافته انجام داده‌است. بنابراین علاوه بر تحقیق در ادیان ابتدایی، اسطوره‌ها و عقاید انسان‌های قدیمی در مورد آفرینش را بررسی می‌کند و سپس به افکار فلاسفه و تجربیات علمی در این خصوص می‌پردازد و هرجا لازم است آنها را تجزیه و تحلیل و نقد می‌کند. بخشی از کتاب: اکثریت قریب به اتفاق دانشمندان انسان‌شناسی و پارینه‌شناسی، معتقدند که انسان مدرن فعلی، اولاد و اعقاب همان انسان اولیه است که در اثر تحول و تکامل، در یکصد هزار سال قبل، در همان ناحیه شمال شرقی قاره افریقا پا به عرصه حیات گذاشته و از همان محل به نقاط دیگر مهاجرت کرده است. از انسان‌های عهد عتیق، یعنی انسان ماهر و یا انسان ایستاده و راست‌قامت، چندان آثاری به جز همان سنگ‌های شکسته، به جای نمانده است. ولی از انسان مدرن، علاوه بر سنگ‌های شکسته، آثار فراوان دیگر، از جمله نقاشی‌های دیواره‌ای و یا مجسمه‌های ابتدایی و قدیمی و همچنین مقداری قبور قدیمی به جای مانده است. اکنون بحث بر سر این است که آیا می‌توان از این آثار باقیمانده، به افکار و عقاید انسان عصر حجر واقف گردید؟

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
f.zamani
۱۳۹۷/۰۱/۰۶

خوبه فصیح و روان و پرمحتوا

mhzm
۱۳۹۸/۰۲/۲۴

سه جلدی الیاده و انسان خردمند هم کتب بسیار خوبی هستند

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶)
تحقیقات پارینه‌شناسی نشان می‌دهد که انسان هوشمند عصر حجر، درگذشتگان خود را در قبور انفرادی و یا دسته‌جمعی، تدفین می‌نموده است. در بادی امر چنین تصور می‌شد که هدف از این خاکسپاری، دور کردن درگذشته از محیط خانوادگی باشد. اتفاقآ در بعضی از قبور به‌دست آمده دلایلی بر صحت این تصور وجود داشته است، چه آنکه درگذشته را «طناب‌پیچ» یا «تخته‌بند» نموده و حتی سنگ بزرگی هم بر روی قبر می‌گذاشته‌اند. همچنین تصور می‌شود که شاید منظور از تدفین، احترام به درگذشته بوده و بستگان وی بدین طریق می‌خواسته‌اند ضمن احترام به وی، او را از تعرّض حمله حیوانات لاشخور مصون دارند، تا چنین کسی طعمه حیوانات لاشخور نگردد.
إلَیْـڪَ
با بررسی نقاشی‌ها و خاصه مجسمه‌هایی که از انسان قدیمی باقی مانده است، چنین استنباط می‌شود که این انسان هوشمند قدیمی، به‌تدریج که روبه ترقی و پیشرفت می‌گذاشته، هرچه بیشتر به نقش بانوان و «مادران زاینده» در مورد خلقت و آفرینش و اهمیت آنان پی می‌برده است. به همین علت بوده که وی پیش از آنکه به تصویر مردان و شکارچیان اقدام نماید، به نقش و نگار این «مادران زاینده» پرداخته و یا از آنها مجسمه‌هایی ساخته است، که امروزه به آنها عنوان «وِنوس VENUS» داده شده است. آنچه که بیش از همه موجب تعجب و یا به عبارت دیگر نشان‌دهنده اهمیت این بانوان است آنکه بیشتر این نقاشی‌ها و مجسمه‌ها، این زنان و بانوان را در حالت آبستنی و بیش از اندازه چاق و فربه نشان داده‌اند.
Sh sh
«آمدن و از کجا آمدن؟»، «رفتن و به کجا رفتن؟» «آمدن و بهر چه آمدن؟» «زیستن و برای چه زیستن» و «بالاخره بودن و برای چه بودن؟» اینها و هزاران مسئله از این قبیل، از قرن‌ها و هزاره‌های قبل، ذهن و فکر انسان را به خود مشغول داشته، و او را دچار سرگردانی و حیرت نموده است. انسان، انسان هوشمند و عاقل، که غربیان به او عنوان «HOMO SAPIENS SAPIENS» داده‌اند از همان ابتدای آفرینش، به علت راست قامتی و دوپایی و نیز به علت هوش و استعداد فراوانی که داشت و همیشه نگاهش متوجه آسمان و ستارگان و خورشید بود، برایش این معما وجود داشت که این آسمان به این وسعت و عظمت از کجا آمده، و او چگونه در این فضای لایتناهی آفرینش یافته است. جواب این معما او را دچار دغدغه و تشویش نموده بوده است
إلَیْـڪَ
اگر فقط هدف دور کردن درگذشته بود، احتیاجی نبود که درگذشته را با لباس و تزئینات به خاک سپارند، و یا برای او غذا و لوازم شخصی در قبر گذارند. در بعضی از موارد هم دیده شده که درگذشته را «به حالت چمباتمه» دفن کرده‌اند. چنین تصور می‌شود که در این مورد اقوام و بستگان وی خواسته‌اند که متوفی به همان حالت که از قبل از تولد در شکم مادر بوده، به همان ترتیب در قبر گذاشته شود و روانه دنیای دیگر گردد. مجموع این مراتب و تشریفات، اعم از قرار دادن اغذیه در قبر، تزئین و لباس پوشانیدن به متوفی، تدفین وی و قرار دادن وی در امتداد و جهت خاص؛ همه و همه نشان می‌دهد که در انسان عهد حجر، اعتقادات ابتدایی مذهبی به‌وجود آمده بوده، و وی معتقد به دنیای دیگر، غیر از دنیای فعلی بوده و به همین جهت هم معتقد بوده که بایستی درگذشته را با تمام تجهیزات و تزئینات و اغذیه، روانه آن دنیا نمود. به عبارت دیگر این امور نشانه از مذاهب قدیمی و شاید پاسخی برای «به کجا رفتن» بوده باشد.
إلَیْـڪَ
مولوی پرسش‌ها و نگرانی‌ها «آمدن و از کجا آمدن؟»، «رفتن و به کجا رفتن؟» «آمدن و بهر چه آمدن؟» «زیستن و برای چه زیستن» و «بالاخره بودن و برای چه بودن؟» اینها و هزاران مسئله از این قبیل، از قرن‌ها و هزاره‌های قبل، ذهن و فکر انسان را به خود مشغول داشته، و او را دچار سرگردانی و حیرت نموده است. انسان، انسان هوشمند و عاقل، که غربیان به او عنوان «HOMO SAPIENS SAPIENS» داده‌اند از همان ابتدای آفر
Mahbaba
«آمدن و از کجا آمدن؟»، «رفتن و به کجا رفتن؟» «آمدن و بهر چه آمدن؟» «زیستن و برای چه زیستن» و «بالاخره بودن و برای چه بودن؟» اینها و هزاران مسئله از این قبیل، از قرن‌ها و هزاره‌های قبل، ذهن و فکر انسان را به خود مشغول داشته، و او را دچار سرگردانی و حیرت نموده است. انسان، انسان هوشمند و عاقل، که غربیان به او عنوان «HOMO SAPIENS SAPIENS» داده‌اند از همان ابتدای آفرینش، به علت راست قامتی و دوپایی و نیز به علت هوش و استعداد فراوانی که داشت و همیشه نگاهش متوجه آسمان و ستارگان و خورشید بود، برایش این معما وجود داشت که این آسمان به این وسعت و عظمت از کجا آمده، و او چگونه در این فضای لایتناهی آفرینش یافته است.
Mahbaba

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۰۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۶,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۷/۰۳
شابک‭۹۷۸-۹۶۴-۳۵۱-۶۴۸-۲
تعداد صفحات۴۰۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۶,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۷/۰۳
شابک‭۹۷۸-۹۶۴-۳۵۱-۶۴۸-۲