با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب اصول درام‌نویسی برای رادیو اثر ای‍وب‌ آق‍اخ‍ان‍ی‌off

اصول درام‌نویسی برای رادیو

نویسنده:ای‍وب‌ آق‍اخ‍ان‍ی‌انتشارات:انتشارات نمایشسال انتشار:۱۳۸۷تعداد صفحه‌ها:۲۷۹ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۵.۰از ۱ رأیخواندن نظرات

سال انتشار۱۳۸۷

تعداد صفحه‌ها۲۷۹ صفحه

دسته‌بندی

معرفی کتاب اصول درام‌نویسی برای رادیو

در کتاب «اصول درام‌نویسی برای رادیو» به قلم ایوب آقاخانی (-۱۳۵۴) صحبت از رسانه‌ای است که تولید نمایش در آن تقریبا صدساله است.

رادیو همه‌جا هست و می‌تواند باشد. هیچ‌کدام از رسانه‌ها این ویژگی را ندارند. از دهه‌ی ۱۹۸۰ تاکنون ایستگاه‌های رادیویی سراسر جهان توسعه چشمگیری یافته‌اند. رادیو هست و ظاهراً خواهدماند. این یک حقیقت است.

نمایش رادیویی قدرتی بی‌نظیر دارد. نمایش رادیویی، نمایشی است ارزان؛ با مناسک ارتباطی ویژه‌ی آن. چرا که مخاطبان نمایش رادیویی ـ برعکس تئاتر، سینما و حتی تلویزیون ـ «مخاطبان اسیر» نیستند. آن‌ها می‌توانند همزمان با برقراری ارتباط با نمایش به هر کاری که می‌خواهند مشغول شوند و در هر موقعیتی آن را بشنوند. اما همین امر سبب می‌شود که با نمایش دشوارتری از نظر نوشتن و تولید روبه‌رو باشیم. چرا که «هیچ‌کاری در جهان، آسان‌تر از خاموش کردن رادیو نیست».

درام‌نویسی رادیویی هرآن در معرض سهل‌نگری و در نتیجه، ابتذال است، چرا که زمینه‌های روزمره در آن بیشتر وجود دارد. به علاوه این نوع نمایش پر از قراردادهای مختلف است و این قراردادها همگی ریشه در ناخودآگاه و روان‌شناسی مخاطب دارند و در نهایت، در کارگردانی و اجرای نمایش رادیویی دیگر نمی‌توان از «میزانسن بد» یا «میزانسن خوب» حرف زد بلکه فقط از «میزانسن غلط» و «میزانسن درست» سخن به میان خواهدآمد.

این کتاب شما را با اصول درام نویسی رادیویی و چند و چون آن آشنا خواهدساخت.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است