با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
شماس شامی

دانلود کتاب شماس شامی

۴٫۳ از ۱۷۴ نظر
۴٫۳ از ۱۷۴ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب شماس شامی

کتاب شماس شامی داستانی از واقعه عاشورا اما با زاویه‌ای نو نسبت به این حادثه بزرگ تاریخی اثر مجید قیصری نویسنده معاصر ایرانی است که توسط نشر افق منتشر و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده شده است.


درباره کتاب شماس شامی

مجید قیصری در کتاب شماس شامی، واقعه عاشورا را از زبان یک غیر مسلمان مطرح می‌کند و همین موضوع باعث شده است تا کتاب بدون هیچ جانب‌داری مسائل پس از حماسه‌ی عاشورا را بیان کند. این نگاه تازه بر جذابیت این کتاب افزوده است. بدون شک داستان اجازه ندارد تاریخ را تحریف کند، اما این توان و ظرفیت را دارا است که تاریخ را از زاویه‌ای نو به روایت بنشیند، گویی که آن را دوباره می‌آفریند. در کتاب شماس شامی، برهه‌ای از تاریخ مکرر، باز هم تکرار می‌شود و هنوز نامکرر است.

قیصری در این کتاب به روایت واقعه عاشورا از زبان شماس که خدمت‌کار و محافظ مخصوص جالوت از نوادگان حضرت داوود است می‌پردازد. جالوت به‌عنوان نماینده روم در شام حضور دارد، وی در ابتدای داستان از حوادث مربوط به عاشورا بی‌اطلاع است اما پس از تحقیق و تفحص به اصل ماجرا و حقانیت امام حسین (ع) پی می‌برد. او در درگاه یزید، که در آن زمان خلیفه‌ی مسلمانان بوده شکایت کرده و از قیام امام حسین (ع) دفاع می‌کند. یزید در کاخ خود جالوت را از یاران امام حسین (ع) می‌خواند و او را متهم می‌کند و به جلادانش دستور کشته شدن نماینده‌ی روم را می‌دهد.

خواندن کتاب شماس شامی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

اگر علاقه‌مند به خواندن داستان‌های مذهبی و تاریخی هستید، خواندن کتاب شماس شامی تجربه‌ای جدید و متفاوت برایتان خواهد بود که در زمان خواندن آن از نگاهی نو به واقعه عاشورا خواهید نگریست، بنابراین خواندن کتاب شماس شامی اثر مجید قیصری را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

درباره مجید قیصری

مجید قیصری در سال ۱۳۴۵ در تهران متولد شد. وی در رشته روانشناسی تحصیل کرد اما از سال ۱۳۷۲ داستان‌نویسی را آغاز کرد. باوجودی که عمر زیادی از فعالیت نویسندگی مجید قیصری نمی‌گذرد تا به‌حال آثار زیای از وی به چاپ رسیده و این نویسنده جوان جوایز متعددی نیز کسب کرده است. ازجمله کتاب‌های منتشر شده توسط مجید قیصری عبارت هستند از: رمان گور سفید، مجموعه داستان جشن همگان؛ مجموعه داستان نگهبان تاریکی؛ شماس شامی؛ سه کاهن؛ سه دختر گل فروش؛ باغ تلو؛ ضیافت به صرف گلوله؛ صلح، جنگی بود جنگی نبود؛طعم باروت؛ نفر سوم از سمت چپ؛ گوساله سرگردان؛ ماه زرد؛ مردی فرشته پیکر؛ زیرخاکی؛ دیگر اسمت را عوض نکن و طناب کشی

جملاتی از کتاب شماس شامی

شب عجیبی را در دیر یوحنای قدیس گذراندیم. شیفتگی سرورم نسبت به کاروان اسرا به حدی بود که پدر آگوست تینوس مجبور شدند به سرورم تذکر بدهند که در شأن ایشان نیست که در مقابل راهبان دیر این‌گونه اختیار خود را برای دیدن کاروان اسرا از دست بدهند! وقتی‌که سرورم گفتند: «مگر این اتفاق کم چیزی است؟» پدر آگوست تینوس گفتند: «این واقعه هر چه که می‌خواهد باشد. این حیرت شماست که مرا ناراحت کرده.» در همین‌جا بر خود لازم می‌دانم به استحضار حضرت‌عالی برسانم که نَسب سرورم به یکی از نوادگان حضرت داوود نبی می‌رسد و این مسئله‌ای نبود که همگان از آن مطلع باشند. من و راهبان دیر خیلی اتفاقی از این مهم باخبر شدیم. روز عید پاک دو سال پیش بود که همه‌ی راهبان دیر میهمان سرورم بودند. در آن مجلس بود که پدر آگوست تینوس از سرورم خواهش کردند تا شجره‌نامه‌ی خود را نشان راهبان دیر بدهند تا ایشان از نزدیک با یکی از شجره‌نامه‌های حقیقی آشنا شوند. البته سرورم از این قضیه کمی مکدر شدند ولی پدر آگوست تینوس گفتند قصدشان دادن درسی عملی به راهبان دیر بوده؛ منظور دیگری ندارند؛ غرض نه فقط دیدن پوستی چروکیده و کهنه باشد، بلکه دیدن کسی که از نسل و ذریه‌ی پاکان باشد؛ ولی این شخص هیچ دلیلی برای فخرفروشی و بزرگی در خود نمی‌بیند. و این سیره‌ی عملی عیسی‌مسیح است. سرورم موافقت کردند. به این شرط که این راز در همین‌جا باقی بماند.»

برای خواندن جملات بیشتری از کتاب شماس شامی، بخش نمونه کتاب را رایگان دانلود کنید. 

مدال
۱۳۹۹/۰۸/۰۲

در مصاحبه ای که با نویسنده کتاب شده ایشون گفته که بیشترِ داستان از تخیلِ خود ایشون نشأت گرفته.البته اشاره های خیلی مختصری توی برخی از کتب مربوط به واقعه عاشورا به این ماجرا شده ولی چیزِ بیشتری وجود ندارد.

مهدی میرجلیلی
۱۳۹۹/۰۷/۲۶

السلام علیک یا اباعبدالله این متن بسیار زیباست، ناخودآگاه در چندین جای کتاب اشک از چشمان آدم جاری میشه... تا الان نشنیده بودم که شخصی مسیحی این گونه تحت تاثیر امام حسین علیه السلام قرار بگیره و این گونه جان فشانی کنه... رحمت

- بیشتر
مرضیه
۱۳۹۹/۰۷/۲۱

داستان خاصی نداره که ندونیم، ضمن اینکه متن خیلی بد ترجمه شده، یه جا ادبیه، یه جا محاوره، کلا جالب نبود

علیرضا هستم
۱۳۹۹/۰۷/۱۹

کتاب دوست داشتی بود و اینکه منطق با واقعیت بود و مرتبط با حادثه کربلا قطعا از علت های جذابیتش هست

sama65
۱۳۹۹/۰۷/۱۷

بیان گوشه ای از حاشیه های واقعا کربلا از زبان یک فرد مسیحی

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳۲)
تاریخ در این‌جا سکوت اختیار کرده.
اِیْ اِچْ|
هر کس نوکر ارباب من است؛ منم، نوکر او
زهــرا م.ن
طلا و نقره فاسد می‌شوند، باید مواظب بود تا فساد قلب ما را فاسد نکند
safaeinejad
سرباز می‌گوید: «امشب در پشت دیوارهای دیر شما فهمیدیم که بوی بهشت برای همیشه بر ما حرام شده!»
نَعنا🌿
«حرف زدن خداوند با بندگانش غیر از حرف زدن بندگان با هم است. خداوند فقط از طریق دل بندگانش با آن‌ها حرف می‌زند، فرزندم.»
hiba
سرورم به خلیفه گفته: «تو در حالی به آن تخت تکیه کرده‌ای که جای تو آن‌جا نیست. تو کسی را متهم به بی‌دینی و خروج از دین می‌کنی که جد تو را مسلمان کرده. به من که یکی از نوادگان دور پیامبر خدا هستم آن‌چنان احترام می‌گذارند که من خجالت می‌کشم. آن‌وقت شما نوه‌ی پیامبر خود را کشته و این‌گونه بر کشته‌اش شادی می‌کنید.»
hiba
از یکی از سربازان کنار دستی‌ام پرسیدم: «پس اسرا را کی می‌آورند؟» گفت: «مگر نمی‌بینی؟» ــ همین؟ لشکری چند هزار نفره دستاوردش این است؟»
بهارنارنج
ــ من فکر می‌کردم، همان‌طور که دیگر هم‌رزمانم فکر می‌کردند، شمشیر از پی حق می‌زدیم. ولی لحظه‌ای به خود آمدیم دیدیم شمشیر از پی جهل می‌زدیم. ــ ولی چند لحظه‌ی قبل گفتید به طمع رفته بودید. ــ شما نپرسید به طمع چی، من هم نگفتم. طمع که فقط سکه و زن نمی‌شود. بدترین طمع، مفت خریدن بهشت است.
سمانه
فقط یادتان باشد که روز حساب و کتابی هم هست.
Barzegar
یادم می‌آید که از پدر آگوست تینوس پرسیدم: «پدر، چه‌طور حاضر شدید آن کیسه‌های سکه را برای چیزی بدهید که نمی‌دانستید درونش چیست؟» گفت: «جوان، اگر در آن لحظه به جای من بودی حاضر بودی جانت را بدهی!»
hiba

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۵۹ صفحه
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۷/۰۹
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۶۹-۵۵۶-۹
تعداد صفحات۱۵۹صفحه
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۷/۰۹
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۶۹-۵۵۶-۹