با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
زندگی و سلوک بانو مجتهده نصرت بیگم امین

دانلود و خرید کتاب زندگی و سلوک بانو مجتهده نصرت بیگم امین

۴٫۷ از ۱۶ نظر
۴٫۷ از ۱۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب زندگی و سلوک بانو مجتهده نصرت بیگم امین  نوشته  نرگس  علی مردانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب زندگی و سلوک بانو مجتهده نصرت بیگم امین

«زندگی و سلوک بانو مجتهده نصرت بیگم امین» زندگی و رفتار اجتماعی این بانوی عارف به پژوهش نرگس علی مردانی( -۱۳۵۷) است.

در بریده‌ای از کتاب می‌خوانیم:

«یکی از شاگردان بانو امین نقل کرده اند که:

«یک روز مرحوم استاد علامه طباطبایی صاحب تفسیر «المیزان» به اصفهان آمده و با این بانوی اندیشمند دیدار نمود. فردای همان روز بانو امین به یکی از شاگردان خود گفت: «دیروز این مرد بزرگ و دانشمند با آن مراتب رفیع علمی خویش آمده و از این حقیر راجع به «اِلاّ مَنْ اَتیَ اللّه َ بِقلبٍ سلیم» می‌پرسید یعنی چه؟ یعنی ایشان که استادند از من که شاگردم می‌پرسند اِلاّ مَنْ اَتیَ اللّه َ بِقلبٍ سلیم چه مفهومی دارد؟ در صورتی که خودشان مَنْ اَتیَ اللّه َ بقلبٍ سلیم بودند» .

از روحیات بارز ایشان نهایت فروتنی و تواضع بود و همچنین داشتن خصیصه «آرامش دل» که سعادت انسان را مرهون آن می‌دانست و علاوه بر مقام و مرتبت والای علمی کمال توجه را نسبت به خانه داری، همسرداری و تربیت فرزند مبذول می‌داشت و هیچ گاه ذره‌ای اسراف را جایز نمی دانست. همسر ایشان به دلیل هوش و ذکاوت این بانو همیشه در کارها با ایشان مشورت می‌نمود.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۹)
آسمان
۱۳۹۹/۰۴/۲۷

مختصری از زندگی عبد صالح خدا بانو مجتهده امین: مادرش در ۴ سالگی، او را برای آموزش قرآن و خواندن و نوشتن به مکتب فرستاد و در ۱۱ سالگی آموختن زبان عربی را آغاز کرد.در ۱۵ سالگی ازدواج کرد.از ۲۰ سالگی

- بیشتر
S
۱۳۹۷/۰۲/۳۰

زندگی بانو امین این بانوی مؤمنه پر از رنج بیماری و مصائب روزگار بوده اما با صبوری و توکل به خدا رنج و اندوه زمان را پشت سر گذاشتند. برای دختران روزگار خویش که با حجاب نمیتوانستند در مدارس تحصیل کنند

- بیشتر
|قافیه باران|
۱۳۹۸/۰۸/۲۴

اگر شما هم مثل من با این بانو آشنا نبوده اید این کتابِ مختصر مفید رو مطالعه بفرمایید. عارفه و مجتهده با سیرو سلوکی والا بوده اند. اولین زن در دنیای اسلام که به مقام اجتهاد نائل شده اند، تاسیس دبیرستان

- بیشتر
Hadith
۱۳۹۸/۰۲/۲۱

اینکه کلام خود بانو امین و دستورالعملهاشون هم در کتاب بود عالی بود. سپاسگزارم

کاربر ۱۶۶۵۶۴۳
۱۳۹۹/۰۳/۲۷

پیشنهاد میکنم مطالعه کنید

آسمونی
۱۳۹۹/۰۷/۱۲

کتاب خوبی بود.پر از نکته و درس اما جا داشت بیشتر از زندگی خود بانو نوشته میشد

جمیله
۱۳۹۹/۱۱/۰۵

خاطرات خیلی مختصر و کلا سطحی بود. توقع بیشتری داشتم از کتاب. توی ذهنم به ایشون افتخار میکردم اما از سبک زندگی ایشون چیزی از این کتاب نصیبم نشد.

هامان
۱۳۹۹/۱۱/۱۴

عالی بود خدا رحمتشون کنه و خیر به نویسنده ش بده

خانم محمدی
۱۴۰۰/۰۲/۲۱

این کتاب برای من بی نظیر بود نثر روان و ساده کاربردی پرهیز از گزافه گویی واقعا عالی بود متشکرم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۱۹)
مقام صبر همان طوری که حیات بدن بدون سر محال است بقاء ایمان هم بدون صبر محال است.
S
مقام شکر شکر نتیجه و اثر بسیاری از اخلاق حمیده و صفات پسندیده انسانی است و متصفین به آن بسیار کم یابند این است که در سوره سبا آیه ۱۲ فرموده (وقیل من عبادی الشکور) یعنی کمی از بندگان من شاکر می‌باشند.
S
شیطان شیطان مسلط بر انسان نیست و سلطنتی بر بشر ندارد، چنان چه در قرآن مجید سوره ابراهیم آیه ۲۲ اشاره دارد از قول خود شیطان که در قیامت به پیروان خود می‌گوید: (ما کان لی علیکم من سلطان الا ان دعوتکم فاستجبتم لی فلاتلومونی و لومواانفسکم) من بر شما سلطنتی نداشتم همین قدر شما را دعوت بر خلاف کردم شما اجابت نمودید پس بایست خود را ملامت کنید نه مرا.
S
مجتهده امین در طول دوران زندگی مشترک صاحب هشت فرزند گردید که هفت تن از آنها به مرگ زودرس مردند و تنها یک فرزند پسر برایشان باقی ماند که خود ایشان این واقعه را ابتلاء و آزمایش الهی توصیف می‌نمود.
S
خانم محبوبه گلستانیان از شاگردان و همکاران ایشان در دبیرستان، سجایای اخلاقی ایشان را به شرح زیر بر می‌شمارد: «روی مسأله اعتقادات و تزکیه نفس حساسیت فوق‌العاده داشتند. از بی حجابی و بی بند و باری متنفر بودند و بنده خود، این جمله را از ایشان شنیدم که فرمودند: «بی حجابی در دین پاره کردن اوراق قرآن است!» با همگان، چه دبیران و چه دانش آموزان و چه زیردستان، تواضع و فروتنی داشتند. ایشان مرتب می‌فرمودند: «کبر موجب هلاک آدمی است.»
S
وظیفه مادر پس اگر میل داری اولاد به تو احترام گذارد و کمک حال تو باشد وی را به قانون اسلام آشنا نما وگرنه وقتی خود را بی نیاز و تو را شکسته و وبال خود دید، علاوه بر این که رعایت حق تو را نمی نماید، شاید آرزوی مرگ تو را می‌کشد و میل دارد راحت باشد.
S
تقویت روح اگر خواهی روحانیت تو بزرگ شود و عقل تو قوی گردد بسیار مداوا و مراعات و مداومت کن بر پنج چیز: ۱- سکوت ۲- کم خوردن ۳- کم خوابی و شب زنده داری ۳- عزلت و کناره گیری ۵- دوام بر ذکر خدا.
حمیده هادی
ایشان بسیار متواضع و فروتن بودند، و با مهربانی و دلسوزی، دلشان می‌خواست به همه کمک کنند، کمک فکری، کمک علمی و کمک اخلاقی. نسبت ایشان با سی واسطه به امام علی بن ابی طالب (علیه‌السلام) می‌رسید. وی در بیان مقام و موقعیت خاندان عصمت و طهارت و منزلت و جایگاه آنان تلاش می‌کرد، به طوری که عشق و علاقه‌اش به مقام ولایت در کتاب «مخزن اللئالی فی مناقب مولی الموالی حضرت علی (علیه‌السلام)»، روشنگر این حقیقت است.
S
پاره کردن حجاب در حقیقت پاره کردن اوراق قرآن است.
آسمان
با تکمیل دروس حوزوی ایشان تألیف کتاب اربعین هاشمیه را آغاز نمود و با تکمیل و ارائه آن به علمای نجف توانست نظر آنان را نسبت به مدارج علمی خود جلب نماید بگونه‌ای که با توجه به ارزشمندی این کتاب علمای نجف از وی امتحان اجتهاد گرفته و ایشان به عنوان اولین زن که در جهان اسلام به مقام اجتهاد نائل آمده بود به دنیا معرفی شد.
S

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۶/۱۳
شابک‫‎۹۷۸-۶۰۰-۶۳۲۳-۱۱-۴
تعداد صفحات۱۰۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۶/۱۳
شابک‫‎۹۷۸-۶۰۰-۶۳۲۳-۱۱-۴