با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
روش شناسی نیوتن

دانلود و خرید کتاب روش شناسی نیوتن

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب روش شناسی نیوتن  نوشته  سعید زیباکلام  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب روش شناسی نیوتن


کتاب روش شناسی نیوتن اثر سعید زیباکلام، یکی از کتاب‌های تخصصی دانشگاه امام صادق (ع) است که برای دانشجویان علوم دینی و طلاب منتشر شده است.

انتشارات دانشگاه امام صادق علیه السلام به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین ناشران دانشگاهی کشور به‌طور ویژه و تخصصی در حوزه‌های مطالعاتی بین‌رشته‌ای فعالیت می‌نماید.

این انتشارات به مثابه بازوی ترويجی دانشگاه اسلامی مرجع كشور، طی قريب به ۲۰ سال فعاليت در حوزه‌های علوم انسانی و اسلامی در راستای افق‌گشايی مرزهای دانشی و تاكنون توانسته است با قريب به ۱۰۰۰ عنوان اثر تأليفی، تنظيمی، تدوينی و ترجمه‌ای، پاسخگوی بخشی از نياز روزافزون جامعه علمی كشور باشد.

کسب رتبه اول و برگزيده شدن در جشنواره‌های مختلف سبک زندگی، كتاب سال دانشگاهی، كتاب سال دانشجويی، كتاب سال ايران، کتاب سال بانوان، فارابی، كتاب مقاومت، كتاب فصل ج.ا.ايران، پژوهش فرهنگی سال ج.ا.ايران و دكترين مهدويت از جمله جوایز و افتخارات این انتشارات است.

انتشار بيش از ۴۰۰ عنوان كتب ميان‌رشته‌ای در زمينه علوم انساني ـ اسلامی، انتشارات دانشگاه‌ را يكي از پيشگامان تهيه و طبع اين آثار در كشور به‌شمار می‌‌آورد. همچنين ايجاد ظرفيت توليد سالانه بيش از ۱۰۰ عنوان كتاب نشر اولی و تحقق اين ظرفيت در ادوار مختلف، انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) را در رسته ناشران حرفه‌ای كشور قرار داده است.

درباره کتاب روش شناسی نیوتن

سعید زیباکلام با احتساب دوران رساله دکتری، سی و پنج سال است که مشغول تحقیق و تدریس در باب روش‌شناسی و فلسفه علوم است. در تمام این سال‌ها آراء بسیاری از فیلسوفان روش‌شناس نامدار علم را صرفاً به شیوه فلسفی طرح و بحث و نقد کرده، و در مواردی بسط داده‌ است. 

عموم استادان و عالمان رشته‌های علوم طبیعی، فنی و مهندسی، پزشکی و شاخه‌های آن، علوم اجتماعی، و علوم انسانی ــ اعم از دانشگاهی یا حوزوی ــ بی‌هیچ تردید و درنگی بر این باورند که فیزیک‌دانان آشناترین و داناترین عالمان نسبت به روشی هستند که، غلط یا درست، مطلوب و ممدوح همگان است. لیکن اینشتاین غیر از این فکر می‌کند. سخن فوق، نخستین جمله اینشتاین در سخنرانی معروف هربرت اسپنسر اوست که تحت عنوان «درباره روش فیزیک نظری» در سال ۱۹۳۳ ایراد گردیده است. اگرچه اینشتاین خود از‌جمله دانشمندان فیزیک است و بنابراین امکان دارد به‌نظر رسد که وی چگونه می‌تواند چنین قضاوتی بکند، لیکن مهم است خاطر‌نشان ‌کنیم که وی دانشمندی فیلسوف بوده است. مروری بر جمیع آثار وی آشکار می‌کند که او به‌میزان قابل‌توجهی با آثار فلسفی آشنا بوده و، به گفته صریح خود، تحت تأثیر برخی از آن آثار و مکتوبات بوده است و این یعنی، شاید قابل‌ قبول باشد که فیزیک‌دانی در طراز اینشتاین بتواند خود را از اقلیم یا پارادایمی که در آن تعلیم‌و‌تربیت یافته است، خارج کند و سپس به آنچه هم‌کسوتان خود عامل و قائل هستند بصیرت‌مندانه بنگرد و میان اقوال و اعمال آنها، به‌وضوح تمام، هیچ هم‌سازی و هم‌خوانی نبیند و یا هم‌سازی بسیار اندکی ببیند. و اگر‌چه این خروج از پارادایم به‌هیچ‌وجه کار سهل و ساده و متداولی نیست، لیکن شدنی و ممکن است.

شایسته است قضاوت سنجیده اینشتاین درباره عدم هم‌سازی قول و فعل فیزیک‌دانان و بلکه همه دانشمندان طبیعی را مورد تأمل و تحقیق قرار دهیم. این شایستگی از‌آن‌روست که به‌نظر می‌رسد این عدم ‌سازگاری منحصر به فیزیک نظری و یا حتی علوم طبیعی نیست، به‌طوری‌که اگر در حوزه علوم اجتماعی و یا علوم انسانی و به‌ویژه در فلسفه به‌قدر کافی تدقیق ‌کنیم متحیّر خواهیم‌ شد که چقدر میان آنچه عالمان این حوزه‌ها می‌گویند با آنچه انجام می‌دهند تفاوت و بلکه تعارض وجود دارد. داستان این تفحص و تحقیق، و قصه حیات‌بخش و بصیرت‌زای آن خصوصاً در باب فلسفه، به پژوهش مستقل و مفصّل جداگانه‌ای نیاز دارد. اما آنچه در این موضع بدان خواهیم پرداخت حوزه‌ای است که عموماً پنداشته می‌شود باید الگو و اسوه سایر معارف باشد: علوم طبیعی.

برای این منظور آثار علوم طبیعی نیوتن، و به‌ویژه اثر بزرگ معروفِ مبناییِ بسیار مناقشه‌انگیزش، اصول ریاضی فلسفه طبیعی، را مورد کاوش قرار می‌دهیم. سؤال آغازین ما در این فصل اینست: روش علمی نیوتن در اصول ریاضی چیست؟ روشن است که این سؤال حاوی دو وجه است و یا می‌توان از دو منظر بدان نگریست و پاسخ داد. نخست اینکه، نیوتن درباره روش کارش چه گفته است و دوم اینکه، روش علمی نیوتن به‌واقع یا در عمل چه بوده است. به عبارت دیگر، برای پاسخ به سؤال «روش علمی نیوتن در اصول ریاضی چیست؟» باید به دو سؤال دیگر پاسخ داد. اول اینکه، نیوتن خود درباره روش علمی‌اش چه گفته است؟ دوم اینکه، نیوتن در عمل چه کرده است؟

خواندن کتاب روش شناسی نیوتن را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 علاقه‌مندان به فلسفه مخاطبان این کتاب‌اند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۶۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۱۴-۹۲۳-۷
تعداد صفحات۱۶۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۲,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۱۴-۹۲۳-۷