با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نرم و نازک: ماده نرم، پژوهش، آموزش

دانلود و خرید کتاب نرم و نازک: ماده نرم، پژوهش، آموزش

۴٫۷ از ۷ نظر
۴٫۷ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نرم و نازک: ماده نرم، پژوهش، آموزش  نوشته  پیر ژیل  دوژن  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب نرم و نازک: ماده نرم، پژوهش، آموزش

«نرم و نازک: ماده نرم، پژوهش، آموزش» نوشته پیر ژیل دوژن (۲۰۰۷-۱۹۳۲) و ژاک بادوز، فیزیکدانان فرانسوی هستند. پیر ژیل دوژن که برنده نوبل فیزیک است در این کتاب مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها و نشست‌های علمی‌اش در دبیرستان‌های فرانسه را گردآورده است و در آن مفاهیم فیزیک را به زبان ساده بیان کرده است. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «بروکا در شرایط سختی کار می‌کرد. موقعی که در دانشگاه درس می‌خواند و روی پایان نامه‌اش کار می‌کرد، برای امرار معاش در دفتر ملی هواشناسی نیز مشغول کار بود. او هر شب نقشه‌های هواشناسی را، از همان نوعی که در تلویزیون می‌بینیم، تهیه می‌کرد. بروکا هر صبح دیر وقت، کمی خسته و ژولیده اما خلاق و باانگیزه، سر و کله‌اش پیدا می‌شد. به بروکا گفته بودند «باید ویفرهایی تهیه کنی که سطح‌شان تقریبا بی‌عیب و نقص باشد.» امروزه یک پژوهش‌گر جوان احتمالاً جواب می‌دهد که «این واکنش نسبت به آلاینده‌ها، بخار آب، و غبار بسیار حساس است. من یک اتاق تمیز لازم دارم.» («اتاق تمیز» فضای تقریبا عاری از غبار است که هوا در آن کنترل می‌شود و اشخاص فقط با پوشیدن ماسک به آن وارد می‌شوند. چنین امکاناتی حدود ۵۰ هزار دلار هزینه دارد!) بروکا درباره مسئله خوب فکر کرد و در مدت چند سال، چندین و چند راه را امتحان کرد. اما بالاخره به جای درخواست یک اتاق تمیز، پیشنهاد کرد آزمایش‌ها در حیاط آزمایشگاه و صبح روزهای آفتابی زمستانی انجام شوند. هدف بروکا بهره‌برداری از شرایطی بود که هواشناسان با آن کاملاً آشنایند: نبود بخار آب در هوا. بروکا فقط و فقط با همین ترفند ساده توانست بی‌عیب‌ترین لایه‌ای را که تا زمان (۱۹۹۰) جامعه علمی بین‌المللی دیده بود، فراهم کند.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
naeme
۱۳۹۷/۰۵/۲۷

خیلی خوب بود.

iman.gity
۱۴۰۰/۰۱/۱۱

این کتاب را میتوان به دو قسمت عمده تقسیم کرد: اول : توضیحاتی ساده و آسان درباره ماده نرم ، کاربرد ها و چالش های روبرو‌ی آن در این کتاب منعکس شده. برای دانش آموزان دبیرستانی که علاقه به یادگیری فیزیک دارند

- بیشتر
حلما
۱۳۹۵/۰۷/۱۲

فوق العاده بود

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۵۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۴/۰۳/۰۱
شابک۹۶۴-۸۶۳۷-۲۹-۶
تعداد صفحات۲۵۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۴/۰۳/۰۱
شابک۹۶۴-۸۶۳۷-۲۹-۶