با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
رسائل اخوان الصفا و خلان الوفاء؛ جلد دوم

دانلود و خرید کتاب رسائل اخوان الصفا و خلان الوفاء؛ جلد دوم

نسخه‌برگردان دست‌نویس شماره ۲۱۳۱، مجموعه فیض‌الله افندی، کتابخانه ملت (استانبول) (کتابت ۷۰۴ هـ . )

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب رسائل اخوان الصفا و خلان الوفاء؛ جلد دوم  نوشته  جمعی از نویسندگان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب رسائل اخوان الصفا و خلان الوفاء؛ جلد دوم

رسائل اخوان الصفا و خلان الوفا (۲جلدی) نسخه‌ برگردان دست‌نویس شمارۀ ۲۱۳۰ مجموعۀ فیض الله افندی، کتابخانۀ ملّت (استانبول) (کتابت ۷۰۴هـ . ) است که با مقدمۀ فارسی اکبر ایرانی با مقدمۀ انگلیسی عمَر علی- دی- اُنزاگا و با همکاری مؤسسه مطالعات اسماعیلی (لندن) در نشر میراث مکتوب به چاپ رسیده است.

مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب در سال ۱۳۷۲ ش به قصد حمایت از کوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مکتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مکتوب» و با کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مرکز نشر میراث مکتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ ش با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب» تغییر نام داد و علاوه بر کار نشر به کار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهشهای متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزة ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمرکز است.

میراث مکتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می کند. در حوزه متون کهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نکوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون که در سلسله­ ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن کهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار ، میراث مکتوب مجموعه‌ای با عنوان «کارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون کهن به قصد استفادۀ جوانان یا کسانی که دانش استفاده از اصل متون کهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می شود

میراث مکتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌کند:

«آینه میراث» که دوفصلنامه است و هر شش ماه یکبار منتشر می شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» که فصلنامه است و به پژوهشهای «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مکتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون کهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار کرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت کرده است.

 درباره رسائل اخوان‌الصفا

اخوان‌الصفا گروهی از دانشمندان برجستۀ قرن چهارم بودند که با هدفی خاص به نگارش مجموعه‌ای موسوم به اخوان‌الصفا و خلان‌الوفا دست زدند. این مجموعه رسائل آن گونه که نویسندگان خود اشاره کرده‌اند مشتمل بر ۵۱ رساله است که در چهار قسم تنظیم شده است.

از رسائل اخوان‌الصفا دستنویس‌های متعددی بر جای مانده است. نسخۀ حاضر یکی از کهن‌ترین دستنویس‌های موجود از این رسائل است که به تاریخ ۷۰۴ ق در دو مجلد کتابت شده است. این نسخه مدتی در تملک حاکم معروف گیلان «خان احمد خان گیلانی» بوده است و از یادداشت‌های مندرج در نسخه میتوان تعلق آن را به اشخاص مختلف در زمان¬های گوناگون مورد توجه قرار داد.

 خواندن رسائل اخوان‌الصفا را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 علاقه‌مندان به مطالعه متون کهن فارسی و پژوهشگران این حوزه 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۸۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۴,۵۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۲/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۱۳۹-۶
تعداد صفحات۳۸۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۴,۵۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۲/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۱۳۹-۶