با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
علم نافع در قرآن و احادیث

دانلود و خرید کتاب علم نافع در قرآن و احادیث

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب علم نافع در قرآن و احادیث  نوشته  حسین  مطیع  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب علم نافع در قرآن و احادیث

حسین مطیع( -۱۳۵۲) عضو هیئت علمی مرکز معارف اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان است.

در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم:

«دغدغۀ دستیابی به دانش، از آغازین روز حیات بشر با او بوده است؛ اما از این کنجکاوی فطری مهم‌تر، جهت دادن به آن در راستای علمی است که برای او مفید و کارآمد باشد. از زمان سقراط، حکیم یونان باستان که می‌گفت تنها دانستنی‌های فراوان آرامش‌بخش نیست، تنها دانستنی‌هایی که به کار می‌آیند آرامش‌بخش‌اند، تا زمان هایدگر، فیلسوف اگزیستانسیالیست قرن بیستم که می‌گفت کنجکاوها به همه جا سرمی‌زنند و لذا آرامش خود را از دست می‌دهند، همه به دنبال بیان یک حقیقت هستند: «العلم اکثر من ان یحصی، فخذ من کل شیء احسنه.» همۀ آنچه آموختنی است ارزش آموختن ندارد، خاصه با توجه به محدودیت‌های سرمایه‌های فکری و ذهنی و جسمی و زمانی آدمی!

اما سؤال اصلی این است که کدام دانش؟ چرا و چگونه می‌توان علم نافع و مفید را از بقیه تشخیص داد و همّ و غم خود را مصرف و مصروف آن نمود و از علوم غیرنافع پرهیز کرد؟

از طرف دیگر، وقتی به سراغ آموزه‌های گزاره‌های دینی می‌رویم، می‌بینیم که در اکثر ادیان چنین گزینشی توصیه شده است و دین مبین اسلام، که بیش از بقیه به اهمیت دانش و دانش‌اندوزی تأکید دارد، در این زمینه نظریه‌های منحصر‌به‌فردی ارائه کرده است که متأسفانه تاکنون تجزیه و تحلیل لازم بر روی آنها صورت نگرفته است. هرچند درباره اهمیت علم و عالم و متعلم و... بسیار گفته‌اند و نوشته‌اند، اما دربارۀ علم نافع و ملاک‌ها و مصادیق آن، حتی یک مقاله پژوهشی هم وجود ندارد، تا چه رسد به کتابی جامع!

آنچه در مقابل شماست، تلاشی هرچند اندک برای پاسخ دادن به این پرسش‌های مهم است که امروزه با توجه به جنبش نرم‌افزاری و نهضت تولید علم، که ضرورت ایران اسلامی ماست، شکوفایی دوباره‌ای یافته است و پاسخ‌های جدیدی مطالبه می‌کند.»

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳)
«العلم اکثر من ان یحصی، فخذ من کل شیء احسنه.» همۀ آنچه آموختنی است ارزش آموختن ندارد، خاصه با توجه به محدودیتهای سرمایه‌های فکری و ذهنی و جسمی و زمانی آدمی!
💐
امام علی (ع) دربارۀ این نور و مهم‌ترین خواص آن، که رساندن انسان به مقصد اعلای انسانیت است، می‌فرماید که صاحب چنین نوری «قد احیا بعقله، و أمات نفسه، حتی دقً جلیله، و لطف غلیظه، و برق له لامع کثیر البرق، فأبان له الطریق، و سلک به السبیل، و تدافعته الابواب الی باب السلامه، و دار الاقامه، و ثبتت رجلاه بطمأنینه بدنه فی قرار الامن و الراحه، بما استعمل قلبه، و أرضی ربه» (شریف رضی، نهج‌البلاغه، خطبۀ ۲۲۰؛ مجلسی، بحارالانوار، ۳۱۶/۶۹) یعنی عقلش را زنده داشته و نفسش را کشته است، تا آنجا که درشتیهایش خرد و خشونتهایش نرم شده، و نوری پرفروغ برایش درخشیدن گرفته است که شاهراه توحید را روشن می‌سازد و در پرتوش راه پیموده می‌شود. بدین سان، درها یکی پس از دیگری او را به آستان سلامت مطلق و برای اقامت جاوید می‌رانند و ثابت‌قدم و استوار در جایگاه امنیت و آسایش ثبات می‌یابد؛ زیرا که او قلب خود را به‌کار گرفت و پروردگارش را خشنود کرد.
💐
ارزش علم در انجیل خداوند متعال در سورۀ هفدهم انجیل می‌فرماید: «وای برکسی که نام و عنوان علم و دانش به گوش او برسد و از آن جویا نگردد. او چگونه با دانایان محشور خواهد بود و در آتش جهنم با آنان همنشین خواهد گشت؟ مردم! پویای علم باشید و آن را بیاموزید؛ زیرا علم و دانش ـ فرضاً ـ اگر موجبات سعادت و نیک‌بختی شما را فراهم نیاورد، باعث تیره‌روزی شما نمی‌گردد. اگر علم و دانش مقام شما را رفیع نگرداند، سبب پستی و فروهشتگی منزلت شما نمی‌شود. اگر شما را بی‌نیاز نسازد، تهی‌دستی را برای شما به ارمغان نمی‌آورد. اگر به شما سودی نرساند، زیان‌بخش نخواهد بود. این سخن را بر زبان جاری نسازید که: می‌ترسیم عالم و دانشمند شویم و نتوانیم به مضمون علم و آگاهی خود عملاً پای‌بند باشیم. بلکه باید بگویید: امیدواریم که عالم و دانشمند گردیم و به محتوای آگاهی و علم خود عمل کنیم.
کاربر ۲۶۷۵۷۸۲

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۱۲/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۱۲-۰۲۸۴-۴‬
دسته بندی
تعداد صفحات۱۴۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۶,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۱۲/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۱۲-۰۲۸۴-۴‬