با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا

دانلود و خرید کتاب تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا

نقش صوفیه، اهل فتوت و قلندریه در بنیان‌گذاری آیین‌های محرم

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا  نوشته  م‍ح‍م‍د م‍ش‍ه‍دی‌ ن‍وش‌آب‍ادی‌  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا

کتاب تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا نوشته محمد مشهدی نوش‌آبادی به نقش صوفیه، اهل فتوت و قلندریه در بنیان‌گذاری آیین‌های محرم می‌پردازد.

درباره کتاب تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا

سؤال اصلی کتاب این است که آیا صوفیه (اعم از قلندریه و اهل فتوت) در برپایی آیین‌های عزاداری نقش داشته‌اند؟ در صورت مثبت‌بودن پاسخ، میزان تأثیر‌گذاری آن‌ها بر آیین‌های عزاداری محرم به چه اندازه بوده است؟ و از میان آیین‌ها و عناصر عزاداری محرم، کدام یک به‌طور مشخص، اصلی صوفیانه دارد؟

فرضیه مطرح شده این است که صوفیه در بسیاری از آیین‌های عزاداری به‌طور اساسی و تعیین‌کننده تأثیر گذاشته و بلکه منشأ بسیاری از آن‌هاست. براین اساس، بسیاری از آیین‌ها و عناصر عزاداری یا به‌کلی صوفیانه است یا اینکه صوفیان واسطه انتقال آن از فرهنگ ایرانی و شرقی به فرهنگ شیعی و اسلامی بوده‌اند.

در این کتاب ابتدا به معرفی موضوع و دسته‌بندی و مرور منابع، سابقه عزاداری در سنت اسلامی و ایرانیمی‌پردازد، سپس درباره اهل فتوت، اعم از فتوت صوفیانه و عیاری، و نیز نسبت آنان با تصوف بحث شده و در فصولی مجزا، آیین‌های عزاداری محرم که گروه‌های صوفی در آن نقش ایفا کرده‌اند را بررسی می‌کند. همچنین در چند فصل به نقش صوفیه در هنرهای آیینی مربوط‌ به واقعه عاشورا، همچون قصه‌خوانی و نقالی، روضه‌خوانی و تعزیه پرداخته شده است.

خواندن کتاب تصوف ایرانی و عزاداری عاشورا را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به تاریخ اسلام پیشنهاد می‌کنیم

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۳۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۱/۱۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۶۷۹-۰۷-۳
تعداد صفحات۴۳۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۱/۱۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۶۷۹-۰۷-۳