با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
پیامبران جدید سرمایه

دانلود و خرید کتاب پیامبران جدید سرمایه

۳٫۵ از ۴ نظر
۳٫۵ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب پیامبران جدید سرمایه  نوشته  نیکول اشاف  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب پیامبران جدید سرمایه

کتاب پیامبران جدید سرمایه، نوشته نیکول اشاف داستانی خواندنی و جالب درباره‌ی نظام سرمایه‌داری و افراد موثر و تاثیرگذار در این نظام است. کتاب پیامبران جدید سرمایه را با ترجمه‌ی رسول قنبری در اختیار دارید. 

درباره‌ی کتاب پیامبران جدید سرمایه

نیکول اشاف، استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه بوستون در کتاب پیامبران جدید سرمایه، اسطوره‌سازی‌های مدرن سرمایه‌داری را بررسی می‌کند. اشاف می‌گوید سرمایه‌داری همواره به داستان‌هایی نیاز داشته است تا «ما را صبح‌ها از تخت بیرون بکشد» این داستان‌ها از کاپیتالیسم خلاق و تفکر مثبت صحبت می‌کند. در حقیقت بسیاری از کسانی که در نقش قصه‌گو یا پیامبران جدید سرمایه فرو رفته‌اند، نسبت به اثرات نظام سرمایه‌داری مانند فقر و اختلاف طبقاتی، نابرابری حقوق زن و مرد و ... اظهار تاسف می‌کنند اما با نظام سرمایه‌داری مخالف نیستند. اما داستان‌هایی برای مردم تعریف می‌کنند. قصه‌هایی که کمک می‌کنند مردم قانع شوند که کاپیتالیسمْ بهترین یا تنها راه ممکن برای سازمان‌دهی جامعه است.

کتاب پیامبران جدید سرمایه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

علاقه‌مندان به مباحث اقتصادی و جامعه‌شناختی از خواندن کتاب پیامبران جدید سرمایه لذت می‌برند. 

بخشی از کتاب پیامبران جدید سرمایه

در این مرحله، نسل جدیدی از قصه‌گوها پدید آمدند که به ما بگویند مشکل جامعه چیست و چگونه باید آن را برطرف کرد. قدرتمندترینِ این قصه‌گوها آدم‌هایی فقیر یا کارگر نیستند، بلکه ابَرنخبگان هستند. امروزه برجسته‌ترین منتقدان سرمایه‌داری کسانی‌اند مانند بیل گیتس که فقر و نابرابری را تقبیح می‌کند و شریل سندبرگ که برای تبعیض جنسیتی مزمن ابراز تأسف می‌کند، اما آن‌ها خواستار پایان سرمایه‌داری نیستند. درعوض بخشی از هم‌سرایان نغمه‌ای هستند که نخبگان جدید سر می‌دهند و خواستار نوع متفاوت‌تری از سرمایه‌داری‌اند. فهرست بلندبالایی از انواع «جدید» سرمایه‌داری که تبلیغ یا تحقیر می شود -سرمایه‌داری وجدانمندانه، سرمایه‌داری خلاقانه، سرمایه‌داری پایدار، سرمایه‌داری عادلانه، سرمایه‌داری بشردوستانه، سرمایه‌داری محیط‌زیست‌محور، سرمایه‌داری فراگیر و سرمایه‌داری گاوبندی- این احساس همه‌گیر را آشکار می‌کند که سرمایه‌داری نیاز به تغییر دارد.

پیامبران جدید سرمایه قصه‌هایی را بررسی می‌کند که چهار نفر از این قصه‌گوها گفته‌اند. شریل سندبرگ (مدیر ارشد عملیاتی فیس‌بوک)، جان مک‌کی (مدیر ارشد اجرایی هول فودز)، اپرا وینفری (غول رسانه‌ای)، و بیل و ملیندا گیتس (بنیان‌گذاران بنیاد گیتس). من دراین‌باره صحبت خواهم کرد که هرکدام از این قصه‌گوها همانند پیامبری جدید در سرمایه‌داری رفتار می‌کنند. آن‌ها معتقدند که سیستم سرمایه‌داری و یا اثرات آن بر روی جامعه دچار مشکلاتی جدی است و برای این مشکلات برنامه و چهارچوبی دارند که می‌توانیم از آن به‌مثابهٔ راه‌حل استفاده کنیم.

«پیامبر» سرمایه‌داری بودن به چه معناست؟

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳۷)
محققان بسیاری نئولیبرالیسم را همچون پروژه‌ای طبقاتی تعریف می‌کنند که طراحی شده است تا قدرت طبقاتی و ثروت نخبگان جامعهٔ آمریکا را در پی آشفتگی‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دههٔ ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ بازسازی کند. تجدید ساختار نئولیبرالی مستلزم دو بُعد است: یک بعد سیاسی-اقتصادی در سازمان‌دهی دوبارهٔ قوانین و روش‌ها و یک بعد ایدئولوژیک که در آن مسائل اجتماعی تبدیل به مشکلات فردی می‌شود. منبع توجه در نئولیبرالیسم «خود» است. همهٔ ما بازیگران خودمختار و مستقلی هستیم که در بازار با همدیگر روبه‌رو می‌شویم، تقدیر خود را رقم می‌زنیم و به همین منوال جامعه را می‌سازیم. قدرتِ نیروهایی ساختاری مثلِ سرمایه‌داری برای ایجاد نابرابری و محدودکردن انتخاب‌های زندگی کم‌اهمیت جلوه داده شده یا نادیده گرفته می‌شود، به‌ویژه در میان نسل جوان.
maryhzd
برای فهمیدنِ امکان‌هایی که پیش روی هر فرد وجود دارد، باید از قصهٔ شخصی و محیطِ پیرامونش فراتر رویم و او را در خلال ساختارهای اقتصادی و سیاسی جامعه‌ای در نظر بگیریم که در آن زندگی می‌کند. تنها کسی می‌تواند «فرصت‌های زندگی خود را دریابد که از فرصت‌های همهٔ افراد در شرایطِ خاص خودشان آگاه شود».
maryhzd
ثروتمندان برای خود وجه تمایز قائل می‌شوند و با استفاده از قدرتشان در بازتولید خودشان، از طریق سرمایه‌گذاری‌های کلان بر روی فرزندانشان از دوران جنینی، از ثروتشان محافظت می‌کنند. آن‌ها از روابط اجتماعی و ثروتشان برای مقاصد مختلفی چون نوشتن و تصویب لوایح، مهیاکردن فرصت‌های جدید، هدایت تالارهای قدرت و مهیاکردن آموزش مبتنی بر نخبه‌گرایی و شبکهٔ امنیت قوی برای کودکانشان استفاده می‌کنند. اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و قصه‌های مسیری که از فقر به‌سوی ثروت می‌رود هرگز حقیقت را عوض نمی‌کند. تحصیل در دانشگاه‌های ایالتی و عضوشدن در لینکدین و انتظارکشیدن برای کارفرمایی بالقوه معادلِ رفتن به دانشگاه هاروارد و مدیر اجراییِ شرکت پدر شدن نیست
maryhzd
انعطاف‌پذیری ساعت کاری سیاستی دیرپا در یاهو بود. افراد بسیاری (مخصوصاً زنان) به‌خاطر این خصیصه یاهو را به‌جای شرکت‌های معتبر دیگر انتخاب کرده بودند. اما ازآنجایی‌که مایر رئیس بود، می‌توانست با فشردن یک دکمه روی کیبورد این سیاست را از بین ببرد.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ این مثال به این خاطر نیست که مایر را بد جلوه دهیم. بلکه فقط می‌خواهیم ایرادِ ایدهٔ اصلی سندبرگ و فمینیست‌های برجستهٔ بی‌شماری را برجسته کنیم که گماردن زنان در قدرت را کلید بهبود زندگی همهٔ زنان می‌دانند. کسی که قدرت را در دست می‌گیرد رئیس است. او می‌تواند هر کاری را که می‌خواهد انجام دهد. اگر می‌خواهد پارکینگی برای زنان باردار بسازد، بسیار هم عالی است. اگر هم می‌خواهد از دست دورکاری راحت شود، باز هم تصمیم تصمیمِ اوست. همان‌طور که سوزان فالودی، روزنامه‌نگار برندهٔ جایزهٔ پولیتزر، می‌نویسد: «نمی‌توان صرفاً با واردکردن زنان به رده‌های بالای سیستمِ تغییرناپذیرِ قدرت اقتصادی و اجتماعی اوضاع جهان را برای زنان تغییر داد»
Farzin
روایت رؤیای آمریکایی در تجسمِ فعلی‌اش می‌گوید اگر سرمایهٔ فرهنگی لازم (مهارت و آموزش) و سرمایهٔ اجتماعی کافی (ارتباطات، دسترسی به شبکه‌های مختلف ارتباطی) را به دست بیاورید، قادر خواهید بود که آن را هم به سرمایهٔ اقتصادی (پول نقد) و هم به خوشبختی تبدیل کنید. به سرمایهٔ فرهنگی و سرمایهٔ اجتماعی به‌مثابهٔ عناصر اصلیِ موفقیت نگاه می‌شود (مخصوصاً با پیشرفت تکنولوژی اینترنت). بنابراین تنها عناصرِ اضافیِ لازم سماجت و اشتیاق و پشتکار هستند و همهٔ این‌ها مؤید این جمله است که همه چیز از درون ما نشئت می‌گیرد.
maryhzd
راهی که به ما گفته‌اند بپیماییم تا رؤیاهایمان را بشناسیم همواره وفق‌دادن خودمان با جهانِ درحال‌تغییر بوده است، نه تغییر جهانی که در آن زندگی می‌کنیم. ما از سیستم، از آپاراتوسِ جمعیِ مردم و نهادهای قدرتمند چیزهای کمی مطالبه می‌کنیم یا اصلاً چیزی نمی‌خواهیم. مطالبات ما فقط از خودمان است. ما سوژه‌های کامل، سیاست‌زده و خوشبختِ نئولیبرال هستیم.
maryhzd
دومین اصلی که پروژهٔ رادیکال و ضدسرمایه‌دارانه به اشتراک می‌گذارد کالازدایی است. تبدیل جنبه‌های هرچه بیشتر زندگی انسان‌ها به کالا، به‌موازاتِ تغییر شکل انتظارات، ارزش‌ها و هنجارهای ما برای هم‌تراز شدن با نیازهای کسب‌وکار، از خصیصه‌های تاریخ سرمایه‌داری است. جزء اساسی هر دیدگاه انتقالی جنگیدن برای بازپس‌گیری زندگی‌هایمان از بازارهای سرمایه‌داری است: اعلام اینکه سلامتی ما، اشتیاقمان به یادگیری، و داشتن سقفی بالای سرمان نباید وابسته به توانایی پرداخت ما باشد. این چیزها باید جزء حق‌ها باشد، نه کالاها.
maryhzd
ایجاد فضایی برای کالازدایی ریشه‌ای از زندگی‌مان مقتضیِ آن است که منافعِ اجتماعی‌ای مانند آموزش عالی رایگان، پرداخت‌های دولتی برای نظام سلامت جهانی، و حداقل درآمد پایه برای همهٔ افراد فارغ از سطح درآمدشان مهیا باشد. اهداف عاجلِ پروژه‌ها و ایده‌هایی که اصول دموکراتیزاسیون و کالازدایی را می‌پذیرند ممکن است متفاوت از همدیگر باشد، اما هدف بلندمدت همیشه بهبودبخشیدن به زندگی روزمرهٔ مردم بوده است. برای دستیابی به این اهداف، گروه‌ها و پروژه‌ها باید بر اصل نهایی تأکید داشته باشند: بازتوزیع.
maryhzd
کالایی‌سازی هر چیز بدان معنی است که آن چیز دیگر یک حق نیست، حتی به‌صورت بالقوه. به‌علاوه، کالایی‌سازی بدین معنی است که ارزش کالا دیگر بر اساس قابلیت تبدیل آن به سود سنجیده می‌شود و دسترسی مردم به آن کالا وابسته به قدرت پرداختشان است.
maryhzd
بنیاد برای شرکت‌های دارویی ایجاد تقاضا می‌کند و به شرکت‌ها انگیزهٔ عرضهٔ واکسن می‌دهد. در این پروسه، مراقبت‌های بهداشتی تبدیل به کالا می‌شود، با این امید که در طولانی‌مدت بنیاد مجبور نخواهد بود که تقاضا را سرپا نگه دارد و مردم خودشان خواهند توانست که واکسن خریداری کنند. مشکل به‌منزلهٔ فقدان کالایی‌سازی تعریف می‌شود و راه‌حل آن ایجاد بازار سرمایه‌داری برای مراقبت‌های بهداشتی است. اما آیا مراقبت‌های بهداشتی باید تبدیل به کالا شود تا مردم بتوانند آن را در بازارها خرید و فروش کنند؟
maryhzd

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۷۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۲۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۰۹۱-۳۰-۱
دسته بندی
تعداد صفحات۱۷۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۲۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۰۹۱-۳۰-۱