با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
باغبانی فرهنگ

دانلود و خرید کتاب باغبانی فرهنگ

مدیریت فرهنگ در اندیشه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی)

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب باغبانی فرهنگ  نوشته  فرزاد جهان بین  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب باغبانی فرهنگ

کتاب باغبانی فرهنگ نوشته فرزاد جهان‌بین به مدیریت فرهنگ در اندیشه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) می‌پردازد و با بیانی روشن و دقیق دیدگاه ایشان را برای خواننده تحلیل می‌کند.

درباره کتاب باغبانی فرهنگ

روش استنتاج فرارونده، از درون مبانی هستی شناسانه، انسان شناسانه، معرفت شناسانه و جامعه شناسانه، اصول حاکم بر مدیریت فرهنگ استخراج شده است و بر اساس مبانی و اصول، مدل مختار رهبر معظم انقلاب(باغبانی فرهنگ) در مدیریت فرهنگ تبیین شده است. عمده آثاری که به مدیریت فرهنگ از منظر رهبر معظم انقلاب پرداخته اند، نقل بیانات معظم له به همراه باب بندی استکباحثی هستند که در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده است. در این کتاب تلاش شده است نظام اندیشه و به عبارتی نظریه رهبر معظم انقلاب فهم و ارائه شود.

خواندن کتاب باغبانی فرهنگ را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام کسانی که می‌خواهند با رشد فرهنگ در جوامع آشنا شوند پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب باغبانی فرهنگ

ریشه و پیدایش این دیدگاه را باید در فلسفهٔ حاکمیّت نظام سرمایه‌داری جستجو کرد. با دگرگونی‌های به‌وجودآمده در اقتصاد و بحرانهایی که در حوزهٔ اقتصاد در سالهای پس از جنگ جهانی دوّم ایجاد شد، کارایی دولت در ادارهٔ امور مختلف اجتماع با چالش روبرو شد. از دههٔ ۱۹۸۰ با مطرح شدن خصوصی‌سازی یعنی واگذاری امور از نهاد دولت به مردم در برخی کشورها وارد مرحلهٔ تازه‌تری شد. در چنین نظامی اعتقاد به این است که در بعد فرهنگی نیز دولت میباید به‌صورت واسط عمل نماید و خود در فرهنگ نباید دخالت کند. ازجمله قائلین به این دیدگاه «فردریش اگوست فون هایک» است که یکی از مهم‌ترین نمایندگان موج تازهٔ لیبرالیزم در بعد از جنگ جهانی دوّم میباشد. از نظر وی اندیشهٔ بازسازی جامعه به‌صورت عقلانی بیهوده و عبث بوده و نظم موجود در جامعه نه حاصل یک طرح عقلانی و ازپیش‌تعیین‌شده بلکه «خودجوش»۶ میباشد. وی با تمییز دو نوع «عقلانیّت معطوف به سازندگی»۷ و «عقلانیّت تکاملی»به ردّ عقلانیّت نوع اوّل میپردازد. عقلانیّت نوع اوّل بر اعتقاد به شناخت کامل و هدایت جامعه بنا شده است و پایهٔ اندیشهٔ سوسیالیسم و برنامه‌ریزی است و عقلانیّت نوع دوّم بر تکامل تدریجی و خودجوش نهادهای اجتماعی تأکید مینماید. هایک نظم خودجوش را درمورد جامعه از دو حیث به‌کار میبرد؛ یکی از جهت نهادهای اجتماعی که هرچند به‌واسطهٔ عمل انسان پدید می‌آیند امّا نتیجهٔ طرح و نقشهٔ آگاهانهٔ او نیستند و دستی پنهان در تکوین این نهادها وجود دارد و دیگری دربارهٔ روند انتخاب طبیعی در میان سنّت‌های رقیب که تکامل فرهنگی نتیجهٔ همین روند است. به عبارتی اگر بخواهیم نظام فرهنگی مدّ نظر هایک را بفهمیم، با تبیین مفهوم بازار آزاد در اقتصاد ممکن میگردد. آقای بشیریه در این خصوص مینویسد:

«مفهوم نظم خودجوش با مفهوم بازار آزاد رابطه‌ای نزدیک دارد. بازار مهم‌ترین نمونهٔ نظامی خودجوش است که از توانایی‌ها و شناخت پراکندهٔ افراد بهره میگیرد... هایک بر آن است که نمیتوان نظام اقتصادی را با سازمانهای ساختگی مانند ارتش یا شرکت تجاری یا مدرسه مقایسه کرد و بازار را نیز مانند چنین سازمانهایی هدفمند دانست». از نظر «هایک» همهٔ نظمها ازجمله نظمهای اجتماعی به‌طور خودجوش و تحت قواعدی به‌وجود می‌آید که خارج از ارادهٔ سازمان‌بخش انسانها است.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
کنترل فرهنگ به‌صورت کامل نه ممکن است، نه جایز؛ اصلاً رشد فرهنگی با ابتکار و آزادگی و آزادی و میدان دادن به اراده‌ها است؛ در این تردیدی نیست؛ منتها هوای کار را باید داشت. در تربیت کودک گفته میشود که بچّه را خیلی امر و نهی و کنترل و مهار نکنید؛ بگذارید آزادانه برود بازی کند؛ امّا معنایش این نیست که اگر لب ایوان رفت و خواست پایین بیفتد، جلویش را نگیریم! باید مراقبت کرد و مواظب بود.
فاطمه تقی زاده

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۳۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۱۲/۰۵
شابک۹۷۸-۶۲۲-۹۹۹۷۷-۵-۸
دسته بندی
تعداد صفحات۱۳۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۱۲/۰۵
شابک۹۷۸-۶۲۲-۹۹۹۷۷-۵-۸