با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
برگ‌های نوشکفته (مجموعه اشعار دو زبانه‌ی فرانسه فارسی)

دانلود و خرید کتاب برگ‌های نوشکفته (مجموعه اشعار دو زبانه‌ی فرانسه فارسی)

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب برگ‌های نوشکفته (مجموعه اشعار دو زبانه‌ی فرانسه فارسی)  نوشته  فریبا مجیدی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب برگ‌های نوشکفته (مجموعه اشعار دو زبانه‌ی فرانسه فارسی)

«برگ‌های نوشکفته» مجموعه اشعار دو زبانه‌ی فرانسه- فارسی، سروده موریس کارم با انتخاب و ترجمه فریبا مجیدی و بازسرایی فرشاد مجیدی است.

موریس کارم در ۱۲ مِه ۱۸۹۹ م در شهر واوْر، در خیابان فونتِن، دیده به جهان گشود . او در ۱۹۱۴ م، نخستین شعرهایش را به رشتهٔ تحریر درآورد، که از شیفتگی او به یک دوست دوران کودکی‌اش، به نام بِرتا دتری، الهام گرفته بود.

اولین مجموعه شعرهای کارم، «۶۳ تصویر برای بازی غاز»، در دسامبر ۱۹۲۵ م به چاپ رسید. او در ۱۹۳۳ م، تحصیلات ادبی و شعری خود را در هنرکده بروکسل، نزد مادلِن رنو- تِوِنه به اتمام رساند و نخستین جایزهٔ ادبی را دریافت کرد. همان سال هم دستور ساخت خانهٔ سپید را در خیابان نِلی ملبا، در آندرلِکت داد. این خانه در ۱۹۷۵ م مؤسسهٔ موریس کارم و در ۱۹۷۸ م به موزهٔ وی مبدل شد.

مجموعه شعر «مادر» یکی از آثار بسیار موفق کارم است که در سال ۱۹۳۵ شهرتش را چشمگیر کرد. آثار بی‌شماری از موریس کارِم موفق به دریافت جوایز ادبی در بلژیک و حتی خارج از آن نیز شد. جایزهٔ ویکتور روسِل (۱۹۴۸ م)، جایزهٔ فرهنگستان فرانسه (۱۹۴۹ و ۱۹۵۴ م)، جایزهٔ بین‌المللی سیراکیوز (۱۹۵۰ م)، جایزهٔ پوپولیست شعر (۱۹۵۱ م)، نشان شهر سین (۱۹۵۶ م)، جایزهٔ فِلیکس دونایر (۱۹۵۷ م)، جایزهٔ شعر مذهبی (۱۹۵۸ م)، جایزهٔ ریاست جمهوری فرانسه (۱۹۶۱ م)، جایزهٔ استان بِرابان (۱۹۶۴ م)، جایزهٔ ترجمهٔ هلندی (۱۹۶۷ م)، جایزهٔ بزرگ بین‌المللی شعر (فرانسه، ۱۹۶۸ م)، جایزهٔ اروپا (ایتالیا، ۱۹۷۶ م) و جوایز دیگر. بلاخره در ۹ مه ۱۹۷۲ م، موریس کارم شاهزادهٔ شعر در پاریس لقب گرفت و در شش سال باقی مانده تا پایان عمرش، چهارده مجموعهٔ شعری، یک رمان فوق العاده و گزیدهٔ ترجمه‌های شاعران فلاندر را به چاپ رساند و سرانجام، در ۱۹۷۸ م در آندرلکت درگذشت در حالی که یازده اثر چاپ نشده داشت.

آثار کارم شامل اشعار، حکایات، رمان‌ها، داستان‌های کوتاه، مقالات و ترجمه‌ است. او در اشعارش، از مادرش، طبیعت، عشق، حیوانات، زندگی روزمره و لحظات سادهٔ دوران کودکی سخن می‌گوید. او آموزگار بود و همین شغل وی موجب شد تا با سادگی کودکان انس گرفته و از زبانی ساده برخوردار شود و برایشان موضوعات ادبی بسراید. به همین خاطر شعرهایش در مدارس سراسر جهان (در فرانسه، کانادا، کشورهای آفریقایی، ایالات متحده آمریکا، روسیه و...) تدریس می‌شود. او نوعْ دوستی سرزنده و قوی بود و قادر بود،‌ بی‌واهمه و با قدرت، از فلاکت بشر سخن بگوید. امروز یک مدرسه در واوْر (آتِنه رویال موریس کارِم) و پنج مدرسه در فرانسه به نام اوست.

این کتاب با اجازه خانم ژنین بورنی، مدیر مؤسسۀ موریس کارم منتشر می‌شود.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
اما برای آنکه خوبی کمی درخشان در بین‌مان شود پخش به یک نفر نیاز است تا تکه‌های نیکی قسمت کند به صد بخش.
مریم
برای مادرم، در قلبم، چه بسیار سارهایی‌ست بسی بیشتر از سارهای سراسر دنیا؛ برای مادرم، در قلبم، چه بسیار بوسه‌هایی‌ست بسی بیشتر از آنچه بتوان به او هدیه کرد
دختر پاييزي

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۹۸ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۵/۰۶
دسته بندی
تعداد صفحات۹۸صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۵/۰۶