با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب اندیشه‌ی من اثر علی صفایی حائریoff

کتاب اندیشه‌ی من

نویسنده:علی صفایی حائریانتشارات:انتشارات لیله القدرسال انتشار:۱۳۸۵تعداد صفحه‌ها:۸۶ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۳.۸از ۱۲ رأیخواندن نظرات

سال انتشار۱۳۸۵

تعداد صفحه‌ها۸۶ صفحه

دسته‌بندی

معرفی کتاب اندیشه‌ی من

«اندیشهٔ من؛ طرح مذهب اصیل» نوشته استاد علی صفایی‌حائری سوالاتی اساسی و مهم در رابطه با دین اسلام مطرح کرده است. سوالاتی از قبیل آیا اسلام و اصولا مذهب اصالتی دارد و یا این که زاییده اقتصاد، ترس، عدالت‌خواهی و طبقهٔ روحانی است؟

بر فرض اصالت، آیا لزومی دارد؟ آن‌ها که دین ندارند چه ضرر کردند و این‌ها که به دین چسبیده‌اند چه پیشرفتی به دست آورده‌اند؟

دین چه دارد؟

و چگونه می‌تواند پیاده شود و از عالم آرزوها به خارج قدم بگذارد؟

صفایی حائری در کتاب «اندیشه من» با مقدماتی به این سوالات مهم درباره اصالت مذهب پاسخ داده است:

«مذهب اصیل و برهانی جبهه دارد و درگیری دارد و شور و رشد و حرکت دارد. آن‌ها که مذهبی را انتخاب کرده‌اند و با سنجش به شناخت و عشق رسیده‌اند و روشن فکری و روشن دلی را به دست آورده‌اند، این‌ها نه سازش‌گرند و نه بی‌تفاوت و نه هرجایی.

این‌ها ملاک‌هایی دارند و هدف‌هایی دارند، با این ملاک‌ها می‌سنجند و اندازه می‌گیرند و با این هدف‌ها زنده هستند و می‌میرند. زندگی و مرگ و دوستی و دشمنی و حرکت و سکون آن‌ها با این هدف‌ها رهبری می‌شود و همین است که دستاویز هم نمی‌شوند و نردبان دزد نمی‌شوند و پل جهنم نمی‌شوند.»

نظرات کاربران

gholmaz2021
۱۴۰۰/۰۴/۳۰

کتاب بسیار ارزشمندی بود نقد تفکرات ماکسیم کورگی، فتحلی آخوند زاده و... و تحلیل عمیق ما را با تفاوت مذهب اصیل، سنتی و عاطفی آشنا می کند و می فهمیم که چقدر نفهمیم!

Chamran_lover
۱۴۰۰/۰۲/۱۱

خیلی عالیه ولی ای کاش تو طاقچه بی نهایت بود

حمیدرضا موسوی
۱۴۰۰/۰۹/۱۳

متن جالب و نسبتا سنگینی بود در باب توحید کتاب اندیشه های پنهان علاٱدین اسکندری هم پیشنهاد میکنم

حسین
۱۴۰۱/۰۵/۱۳

حرف سید قطب و داره می زنه. اسلام فقط با پای خودش به هدف می رسد. کلا خاصیت حق و ذات حق همین است که فقط با پای خودش به مقصد می رسد، و مثل ماکیاولیست ها هدف وسیله را توجیه

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۳۱)
انسان هنگامی به تعادل می‌رسد که قدرت‌های درونی او بر نیروهای او تسلط داشته باشند و رهبری داشته باشند، وگرنه لغزش است و زمین خوردن و زمین زدن و راه را بستن.
آلوین (هاجیك) ツ
ما باید هدف و نقشه و وسیله را خود تهیه کنیم و بر هیچ ستمگری تکیه نکنیم و با هیچ قدرت بیگانه‌ای زد و بند نکنیم و ائتلاف ننماییم وگرنه آتش می‌گیریم و می‌سوزیم، همان طور که بارها سوخته‌ایم.
چڪاوڪ
اسلام جز با پای خودش به مقصد نخواهد رسید و نه تنها هدف بلکه راه هم باید راه خودش باشد.
چڪاوڪ
فکر نکرده بودیم. به هدف بسیار، اما به نقشه‌ای که ما را برساند، هیچ گاه.
آلوین (هاجیك) ツ
امروز ما را فقط از آثار توحید و ارزیابی آن سرشار می‌کنند و یا از بحث‌های کلامی و شبهات این گونه و همین است که ما نقش توحید را خوب می‌شناسیم اما از خودش بیگانه‌ایم و هر کداممان یک بت هستیم و دنبال یک راه.
آلوین (هاجیك) ツ
قناعت اسلام به معنای کم به دست آوردن نیست، که کم برداشتن و به همراهان رسیدن است. قانع آن نیست که روزی ۵ تومان به دست می‌آورد؛ چون این فقر است. قانع کسی است که با تمام استعدادش کار می‌کند، وگرنه احتکار کرده و تمام داراییش را برای او خرج می‌کند، وگرنه اسراف کرده است.
MSadra
آن‌ها که مدعی هستند باید اسلام را از سرچشمهٔ اصلی‌اش گرفت، این اسلام را از راه اصلی‌اش، از راه خودش به مقصد نمی‌رسانند و هنگام بیان کردن این اسلام از طرح‌هایی غیر اسلامی مدد می‌گیرند و بر قدرتی خارجی تکیه می‌کنند و فقط به کمک شعار می‌خواهند اسلام را قالب بزنند و پیاده نمایند، در حالی که اسلام جز با پای خودش به مقصد نخواهد رسید و نه تنها هدف بلکه راه هم باید راه خودش باشد.
آلوین (هاجیك) ツ
هنگامی که نمی‌دانم که حتی حرف‌ها و فکرها و تصمیم‌ها و خیال‌ها چه آثاری دارند و بر تمام هستی و بر تمام سلول‌های من چه نقشی می‌زنند، آن هم نه برای یک سال و صد سال، که تا بی‌نهایت
ناسور
بزرگ‌ترین جنایت به مذهب این است که آن را از تفکر و تعقل جدا کنیم و غیر برهانی و عاطفی جلوه بدهیم، که هر کس برای دلش به آن روی می‌آورد؛ چون این مذهب عاطفی و آرام بخش همان است که افیون ملت‌ها می‌شود و دستاویز مادّی‌گری و عامل ضد مذهب. در همان لحظه‌ای که مذهب از برهان جدا می‌شود و از تفکر و سنجش و انتخاب کنار می‌افتد، از همان لحظه مذهب اعدام شده و مراسم تدفینش هم گذشته است.
من
مذهب اصیل صلح کلی نیست؛ چون خودش حد و مرزی دارد و لااقل از توحیدی برخوردار است و همین توحید است که در درون، هواها و حرف‌ها و جلوه‌ها را کنار می‌زند و در جامعه، طاغوت‌ها را و در هستی بت‌ها را و رب النوع‌ها را. مذهب اصیل طعمهٔ بیگانه نمی‌شود و خوراک باطل نمی‌شود؛ چون این مذهب ملاک‌هایی دارد و میزان‌هایی دارد که حد و مرزهایش را پاسداری می‌کنند. این مذهب حق را می‌خواهد و از حق می‌خواهد و برای حق می‌خواهد و هیچ گاه با پای باطل حرکت نمی‌کند و حقش طعمهٔ باطل نمی‌گردد.
من