با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب مسئولیت و سازندگی اثر علی صفایی حائری

دانلود و خرید کتاب مسئولیت و سازندگی

روش تربیتی اسلامی

۴٫۷ از ۳۴ نظر
۴٫۷ از ۳۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مسئولیت و سازندگی  نوشته  علی صفایی حائری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب مسئولیت و سازندگی

کتاب «مسئولیت و سازندگی» اثری دوجلدی درباره این دو امر مهم در زندگی بشری است که این جا هر دوجلد در کنار هم گردامده است. در این اثر تربیتی و آموزشی از موضوعاتی نظیر مسئولیت و زیربناهای آن، تربیت، مفهومش و امکاناتش، مربی، دیدگاه‌ها، ویژگی‌ها و ضرورت‌ها،

روش‌های شناخت اسلامی، جهان‌بینی اسلامی، آرمان‌های اسلامی، استعدادها و روحیه‌ها و زمان مناسب سازندگی انسان، سخن‌ رفته است:

«معرفت و شناخت را چگونه بدست بیاوریم؟

با تفکر و تجربه، با این دو عامل، انسان به شناخت‌ها می‌رسد. علوم و معارف انسان در طول قرن‌ها، از همین راه بدست آمده و رشد کرده و جوانه زده است.

پس تفکر سنگ اول رشد انسان و زیر بنای تربیت او و سرنخ این کلاف سر درگم است.

ادامهٔ تفکر، شناخت است و ادامهٔ شناخت، محبت است و ادامهٔ محبت، حرکت و عمل و آزادی و رشد و تکامل و آدم شدن و انسان شدن.

البته تفکر به تنهایی کافی نیست. ذهن ما مانند معده احتیاج به مواد خامی دارد که آن را هضم کند، شیره‌اش را بمکد و آن را تبدیل به انرژی، تبدیل به عمل کند.

فکر ما نیز نیازمند مواد خامی است که آن‌ها را هضم کند و به معرفت و عشق و عقیده و به عمل تبدیل بنماید.

برای رشد انسان، فقط تفکر نتیجه بخش نیست. تفکر احتیاج به تدبرها و مطالعات و مواد خام دارد و این هر دو باز احتیاج به اصل دیگری دارند؛ اصل تعقل و سنجش.

شناخت نهایی به مقایسه و سنجش و به نظارت عالی عقل نیازمند است.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۸)
علی
۱۳۹۸/۱۰/۱۶

واقعا عجب کتاب پربار و راهگشاییه.واقعا برای کسی که بخواد راه درستو تو زندگیش پیدا کنه و سردرگم باشه یک راه چارست این کتاب.برای من ک مدتها دنبال یک راه بودم راه حل های مناسبی داشت.توصیه میکنم اونایی که دنبال

- بیشتر
رقیه
۱۳۹۹/۰۳/۲۲

به طرز تعجب آوری قلم جذابی داره این کتاب،و اصلا متن سنگینی‌نداره ک زده کنه آدم رو در کنار فلسفی طور حرف زدن منابع حرفاشونم‌گفتن و به شدت زیباس و آدم‌رو به فکر میبره،و ممکنه حتی دیدِ آدم‌رو هم‌تغییر بده

- بیشتر
0440466563
۱۳۹۹/۰۱/۲۵

فوق العاده... یک دوره انسان شناسی است.

علی
۱۳۹۹/۱۰/۱۸

عالیه...صفایی با صفا بود...

معین
۱۴۰۰/۰۲/۳۰

به نظر من که مطالب سطح پایین و خیلی ساده رو بیان کردن، وقتی خوندمش یاد دین و زندگی دبیرستان افتادم، به علاوه انگار کاربردی نیست و بیشتر چیزهای تئوری بیان شده

امروز
۱۳۹۹/۰۸/۲۵

لطفا طاقچه بینهایت 😁⁦

ahmadam
۱۴۰۰/۰۶/۳۱

سلام لطفا کتاب جناب ع ص رو طاقچه بی نهایت بزنید بسیار کتاب های سازنده ای دارند

zahra90
۱۴۰۰/۰۷/۰۲

لطفا داخل طاقچه بی نهایت بزارید

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۸۴)
مسئولیت درختی است که زمینه‌اش شناخت‌ها هستند و ریشه‌اش اعتقادها و بهارش بحران‌ها و حادثه‌ها و گرفتاری‌ها. هنگامی که زمینه‌ها غنی بودند و سرشار و ریشه‌ها محکم بودند و زنده، در هر بهاری این درخت شکوفه می‌دهد و بار می‌آورد و حتی هیچ آفتی نمی‌بیند؛ چون آفت‌ها از کمبود تغذیه و فقر زمینه‌ها مایه می‌گیرند.
علی
این را هم بگویم که برای حرکت و سازندگی، تنها این شناخت‌ها و آگاهی‌ها کافی نیستند و حتی عشق و طلب هم کافی نیست، که ورزیدگی و تمرین ضروری است. من کسانی را می‌شناسم که از عشق و آگاهی برخوردارند و راستی می‌خواهند که گامی بردارند و باری را به دوش بگیرند... اما بازویشان توانایی ندارد و ورزیده نیست...
علی
ـ یک روز صبح با صدای استارت ماشینی از خواب بیدار شدم. استارت مداوم بود و جرقه‌ها زیاد و مایع قابل احتراق، اما با این وصف حرکتی نبود و پیشرفتی نبود. من به یاد جرقه‌هایی افتادم که در زندگی خودم مدام سرمی‌کشیدند، و به یاد استعدادهایی افتادم که قابل سوختن بودند و به یاد رکود و توقفی افتادم که با این همه جرقه و استعداد گریبانگیرم بوده است. در این فکر رفتم که ببینم نقص از کجاست، که شنیدم راننده می‌گوید: باید هلش داد، هوا برداشته است. و همین جواب من بود.
آسمان
آن‌ها که با تفکراتی مغشوش و گرفتار حرکت می‌کنند، خیلی گمراه‌تر از آن‌هایی هستند که هرگز تفکراتی ندارند و کاری را آغاز نکرده‌اند.
nargil
آدم کسی است که بر تمام استعدادهایش حکومت دارد و رهبری دارد و به آن‌ها جهت می‌دهد.
s.m.a57
انسان گرفتار جبرهایی است: جبر تاریخ، جبر محیط، جبر وراثت، جبر تربیت، جبر طبیعت، از بیرون و جبر غریزه و جبر فکر و جبر عقل، در درون. انسان همراه این جبرها هست. و تنها با درگیری و هماهنگ شدن همین جبرهاست که به آزادی می‌رسد.
nargil
هنگامی که عشقی بزرگ‌تر دل را بگیرد عشق‌های کوچک‌تر نردبان آن خواهند بود.
MS
چه بسا که انسان باید مدت‌ها خود را متفکر و غمگین نشان بدهد و طرف را به سؤال وادار کند و پس از فرارها و تشنه کردن‌ها، آرام از خودش بپرسد که راستی چرا زنده هستم و چرا خودم را راحت نمی‌کنم. این زندگی و این تلاوت تکرارها یعنی چه؟ و آن‌گاه از دوستش بپرسد آن‌ها که خود را راحت کردند و انتحار کردند آیا از شهامت و شجاعت برخوردار نبودند؟ در این هنگام دوستش می‌کوشد که او را دلگرم کند. و اوست که می‌تواند او را از تکرار زندگی و بن‌بستِ مرگ و تنوعِ بودن، به تحرک‌ها و راه‌ها برساند و با طرح سؤال‌های بنیادی او را به جریان بیندازد. چون تنها این سؤال‌های بنیادی است که انسان را به راه می‌اندازد و پیش می‌برد. کسانی که سؤال‌ها را از بالا شروع می‌کنند و از برگ‌ها آغاز می‌کنند و از شکل برگ‌ها و رنگ برگ‌ها و کار برگ‌ها، خود را خسته می‌کنند، به نتیجه نمی‌رسند؛ چون این شکل و رنگ نتیجهٔ عواملی است که در ساقه‌ها و ریشه‌ها و شاخه‌ها و پوست‌ها خانه گرفته‌اند.
MS
فراغت و خلوت به وسعت برداشت‌ها کمک می‌کند. ذهن خسته و مشغول و شلوغ برداشتی ندارد و این است که راه رفته‌ها در هر ماه و هفته و روز، حتی در هر ساعت و در هر لحظه، ذهن خود را و درون خود را مراقبت می‌کردند و با محاسبه‌ها، اهمیت‌ها را در نظر می‌گرفتند و با مراقبت‌ها از پارازیت‌ها جلوگیری می‌نمودند و در نتیجهٔ فراغت و خلوت درون، حتی با بلبشوی بیرون برداشت‌ها داشتند و نتیجه‌گیری‌ها.
آسمان
این حیوان است که به خاطر غریزه‌ها و با پای غریزه‌ها زندگی می‌کند و راه می‌رود. اما انسان باید از این سطح بالاتر بیاید و از تضادی که در نهاد اوست مدد بگیرد و حرکت کند، آن هم حرکتی نه به سوی آنچه در حد او و پایین‌تر از اوست. حرکت به سوی وجودی برتر و بالاتر و بی‌نیاز و بی‌مانند و نامحدود. و دیگر این انسانِ از بند رهیده و به وسعت رسیده، این انسان دریا دل، با قطره‌ای طوفان نمی‌گیرد و با جلوه‌ای و هوسی موج بر نمی‌دارد.
eli

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۵۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۱۰/۱۹
شابکundefined
دسته بندی
تعداد صفحات۳۵۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۸۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۱۰/۱۹