با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
وزیری امیر حسنک

دانلود و خرید کتاب وزیری امیر حسنک

۳٫۷ از ۱۲ نظر
۳٫۷ از ۱۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب وزیری امیر حسنک  نوشته  محمود دولت‌آبادی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب وزیری امیر حسنک

کتاب وزیریِ امیرحسنک، نوشتهٔ محمود دولت‌آبادی، به قولِ خودش ادای دینِ او به ابوالفضل بیهقی است که در طول زندگی، بسیار به کتاب‌های او رجوع کرده است؛ این کتاب، همان داستان حسنک وزیرِ تاریخ بیهقی است که از زبان محمود دولت‌آبادی روایت شده است. در مقدمهٔ کتاب، از زبان دولت‌آبادی آمده که این اثر، تحقیق و پژوهشی در باب تاریخ بیهقی نیست؛ چراکه اهل فن و نظر، به‌حق و تا جای ممکن این کار را به انجام رسانده‌اند. این کتاب، گزیده‌هایی به دست محمود دولت‌آبادی از دو ویرایش کتاب و همچنین افزوده‌هایی از خود اوست. این گزینش هم به میزانی بوده است که به‌قولِ خود او «در فهم من و ذهن مخاطب» بگنجد. از همین رو، دولت‌آبادی نوشتنِ این کتاب را خدمتی می‌داند به جوانانی که از ادبیات کلاسیک فارسی ترسانده شده‌اند. در این بازنویسی و بازخوانی، دولت‌آبادی بیشتر جنبه‌های زبانی و داستانیِ داستان حسنک را در نظر داشته است تا جنبه‌های تاریخی داستان؛ با اینکه در یک بررسی مقدماتی، به نفسِ قدرت و وزارت در ایران هم پرداخته شده است. این کتاب در بهمن ماه سال ۹۲ توسط انتشارات «فیروزی» در شهر سبزوار منتشر شد. پدرِ صاحب کنونی این انتشارات، صاحب کتابفروشیِ قدیمی‌ای در سبزوار بود که محمود دولت‌آبادی در خاطراتش از آن یاد کرده و گفته که در کودکی و نوجوانی کتاب‌های بسیاری از آن کتابفروشی اجاره می‌کرده و می‌خوانده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
سیّد جواد
۱۳۹۷/۰۵/۲۰

کتاب هفتاد و هفتم برنامه مطالعه از طرح کتابخانه همگانی کتاب خوبی بود و من رو برد به حال و هوای کلاس های ادبیات و آیین نگارش دوره دبیرستان . معلم های دلسوزی که باعث شدند در کنار شیرین شدن این دروس

- بیشتر
Ghazal
۱۳۹۷/۰۶/۰۳

داستان حسنک وزیر فوق العادست..آموزنده و شیرین..

مردآویج گیلانی
۱۳۹۸/۰۱/۳۱

این کتاب بخشی از تاریخ بزرگ بیهقی است کتاب بسیارعالی است اطلاعات خوبی ازدربار غزنوی وپشت پرده های آن می دهد

Neda
۱۳۹۹/۰۶/۱۶

خوانش اون‌قدری که مورد انتظاره روان نیست. آقای دولت‌آبادی برخی جاها رو با مکث می‌خونند که برای ایشون و این متن، نکته‌ی منفی‌ایه.

حسینی
۱۳۹۷/۰۷/۲۳

میخواستم بخونمش.ولی چون زبانش مثل زبان هزارسال پیش ایران بود نتونستم.حوصلم سرمیره

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۶)
احمق مردا که دل در این جهان بندد، که نعمتی بدهد و زشت باز ستاند.
arash
گفتم «چنین بود. ولیکن خلیفه را چند گونه صورت کردند تا نیک آزار گرفت و از جای بشد و حسنک را قَرمَطی خواند. و در این معنی مکاتبات و آمد و شد بوده است... و امیر ماضی چنان‌که لجوجی و ضُجرتِ وی بود، یک روز گفت "بدین خلیفهٔ خرف شده بباید نبشت که من از بهرِ قَدرِ عباسیان انگشتْ در کرده‌ام در همه جهان و قَرمَطی می‌جویم؛ و آن چه یافته آید و درست گردد، بر دار می‌کشند.
Mehdi Behrouzi
حسنک گفت «سگ ندانم که بوده است... خاندان من و آن چه مرا بوده است از آلت و حشمت و نعمت، جهانیان دانند. جهان خوردم و کارها راندم و عاقبت کارِ آدمی مرگ است. اگر امروز اجل رسیده است، کسْ باز نتواند داشت که بر دار کُشند یا جز دار، که بزرگ‌تر از حسینِ علی نیم.
حمید جوانبخت
و دو قباله نبشته بودند، همه اسباب و ضیاع حسنک را به جمله از جهت سلطان. و یک یک ضیاع را نام بر وی خواندند. و وی اقرار کرد به فروختن آن به طوع و رغبت. و آن سیم که معین کرده بودندْ بسْتَد و آن کسان گواهی نبشتند. و حاکم سجِل کرد در مجلس و دیگر قضات نیز عَلَی الرّسمِ فی اَمثالِها.
Mehdi Behrouzi
داستان حسنک، چون نیک بنگریم از نقطهٔ آغازِ به سزا رسیدن او آغاز نمی‌شود؛ بلکه بستر سرنوشت حسنک، پیش از داستان خاص او سر گرفته شده است که می‌توان نشانه‌های آن را به ترتیب برشمرد؛
Mehdi Behrouzi
و این مهتر همانا بوسهل زوزنی‌ست که می‌نماید پیش از آن‌که امیرمسعود به عزم فتح بلاد ری و بغداد و روم گسی شود به فرمان و در رکاب سلطان محمود «که (سلطان) از ری بازگشت و آن ولایت و دیگر فتوحات بدو سپرد» بیخ در بیخ مسعود میبوده است در گشت و گذارها و ...
Mehdi Behrouzi

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۹۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۱۲/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۳۳۱۸-۱-۹‬
تعداد صفحات۱۹۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۱۲/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۳۳۱۸-۱-۹‬