با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
علم و دین در جامعه

دانلود و خرید کتاب علم و دین در جامعه

۳٫۴ از ۱۰ نظر
۳٫۴ از ۱۰ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب علم و دین در جامعه  نوشته  برتراند راسل  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب علم و دین در جامعه

کتاب «علم و دین در جامعه» نوشته برتراند راسل، فیلسوف و منتقد اجتماعی قرن بیستم است. او بیشتر به خاطر فعالیت‌هایش در زمینه منطق ریاضی» و «فلسفه تحلیلی» شناخته می‌شود.

راسل از مشهورترین فیلسوفان لائیک است و کتاب معروف او به نام «چرا مسیحی نیستم؟»، از جنجال‌برانگیزترین کتاب‌های قرن بیستم به شمار می‌رود. او در این کتاب منکر خدا، دین و مخالف سرسخت آیین مسیحیت است.

راسل مردی ضد جنگ و صلح طلب نیز بود که سخن‌رانی‌های سرسختانه‌ای علیه جنگ و دولتمردان انگلیس می‌کرد تا این که به همین دلیل، کرسی استادی دانشگاه از او گرفته شد و شش ماه هم در زندان به سر برد.

راسل در طول زندگی‌اش میان ایدئولوژی‌های مختلف فکری و سیاسی سرگردان بود و تا اخر عمرش هم سرگردانی‌اش از بین نرفت. بنا به عقیده راسل، آدمی جوهر مستقلی به نام روح ندارد و این که شخص خود را ادامه دیروز خود و سال‌های گذشته‌اش تلقی می‌کند، در حقیت به جهت استمرار عادت و حافظه است.

در کتاب «علم و دین در جامعه» نظرات برتدراند راسل را درباره علم و دین، دو جنبه از زندگانی اجتماعی‌ انسان، می‌خوانید. راسل در این کتاب به موضوع چالش‌برانگیز برخورد میان علم و دین و کارشناسان آن در طول تاریخ و جامعه امروزی پرداخته است.

انقلاب کوپرنیکی، موضوع تکامل، علم پزشکی، روان‌شناسی، پیشرفت‌های فلسفی و تقابل بین الهیات و علم و رابطه علم و اخلاق شناسی از موضوعات مهمی هستند که راسل در این کتاب به آنها پرداخته است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
Rahmanism.ir
۱۳۹۹/۰۲/۱۶

کتاب فوق العاده خوبه، اما ترجمه افتضاحه، انگار مترجم محترم با گوگل ترنزلیل کتاب رو ترجمه کرده. اگه محتوای کتاب انقد خوب نبودن، ترجمه داغونش باعث می‌شد تا انتها نخونمش. خلاصه مطالب عالی، ترجمه افتضاح.

AMIR REZAPOUR
۱۳۹۹/۰۱/۲۳

ممنون میشم به بی نهایت اضافه بشه

Elham B
۱۳۹۹/۰۹/۰۳

سلام طاقچه عزیز لطفا کتاب "علم و دین" از "الکسیس کارل" رو موجود کنید. خیلی دنبال این کتاب گشتم اما خیلی جاها نیست. ممنونم🌱

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴۰)
بین علم و دین همواره برخوردی پایان‌ناپذیر وجود داشته است، برخوردی که جز در مورد چند سال گذشته به پیروزی علم انجامیده است
دهقان غذاخوار
روحانیون و مردم ناآگاه فقط به آخرین نکته این نظریه چسبیدند و گفتند: «داروین می‌گوید انسان از نسل میمون است!» و حهان را هیاهویی وحشت‌انگیز فراگرفت. مردم می‌گفتند دلیل اینکه داروین به چنین نتیجه‌ای رسیده این است که خودش شبیه میمون است (که البته نبود).
رهگذر
علوم الهی به دلیل باستانی بودنش بیشتر محتوایش از نادانی‌های تنظیم یافته پدید آمده که نادرستی‌هایش را با چاشنی تقدس پوشانده‌اند و در واقع نمی‌توانست در دوران روشنگری به حیاتش ادامه بدهد.
رهگذر
دیروز شخصی وجود داشت که من می‌توانم احساسات او را به خاطر بیاورم و من آن شخص را «منِ دیروز» می‌انگارم؛ اما در واقع «من دیروز» فقط حوادث ذهنی بوده‌اند که اکنون به یاد آورده می‌شوند و بخشی از شخصی محسوب می‌گردند که اینک آن‌ها را به یاد می‌آورد. تمام آنچه یک شخص را می‌سازد، رشته‌ای از تجارب است که توسط حافظه و به وسیله نوع معینی از همانندی‌ها، که آن‌ها را «عادت» می‌نامیم به یکدیگر متصل شده‌اند.
رهگذر
آنچه سبب اعتقاد به حیات واپسین می‌گردد، ادله عقلی نیست، بلکه احساسات است. مهم ترین این احساسات، ترس از مرگ است که غریزی و از نظر زیست شناختی سودمند است. اگر حقیقتاً و با تمام وجود به حیات واپسین اعتقاد داشتیم، می‌بایست به طور کامل به ترس از مرگ پایان می‌دادیم و دیگر نمی‌ترسیدیم؛ چرا که باور داشتیم که ما نمی‌میریم.
رهگذر
در انگلستان تبرک یا لمس شاه سبب نوعی درمان می‌شد که آن را بیماری شاه می‌نامیدند.
رهگذر
نه تنها روش‌های خرافی در مبارزه با بیماری‌ها از سوی عموم مردم مؤثر دانسته می‌شد بلکه مطالعه علمی روش‌های درمانی به شدت با بی‌اعتنایی روبرو می‌شد. پزشکان عملی یهودیان بودند و آنان نیز معلوماتشان را از مسلمانان گرفته بودند. به این یهودیان نسبت سحر و جادوگری داده می‌شد
رهگذر
. در دورانی که تصور می‌شد خورشید، ماه، سیاره‌ها و ستارگان ثابت هر روز یک بار به گرد زمین می‌گردند تصور این فرض نیز آسان بود که همه آنها برای نوع انسان پدید آمده‌اند و ما مورد توجه ویژه آفریننده بزرگ هستیم. اما کوپرنیک و دانشمندان پس از او توانستند به مردم بفهمانند که این زمین ما است که می‌گردد و ستارگان نیز اعتنایی به این موضوع ندارند؛
رهگذر
. اما از آنجا که در واقع تمام حرکت‌ها نسبی هستند نمی‌توانیم بین فرضیه‌ای که می‌گوید زمین بر گرد خورشید می‌گردد و فرضیه‌ای که بنا بر آن خورشید بر گرد زمین می‌چرخد تفاوتی در نظر بگیریم. هر دو فرضیه در واقع فقط دو شیوه گوناگون بیان یک واقعیت‌اند، مثل اینکه بگوییم «الف» با «ب» ازدواج می‌کند یا «ب» با «الف».
رهگذر
علوم الهی به دلیل باستانی بودنش بیشتر محتوایش از نادانی‌های تنظیم یافته پدید آمده که نادرستی‌هایش را با چاشنی تقدس پوشانده‌اند و در واقع نمی‌توانست در دوران روشنگری به حیاتش ادامه بدهد.
Hossein Shokhmgar

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۲۳ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۹/۱۴
شابکundefined
تعداد صفحات۲۲۳صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۹/۱۴