با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
روزنامه‌ی سفر میمنت اثر ایالات متفرقه‌ی امریغ

دانلود و خرید کتاب روزنامه‌ی سفر میمنت اثر ایالات متفرقه‌ی امریغ

۳٫۴ از ۴۱ نظر
۳٫۴ از ۴۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب روزنامه‌ی سفر میمنت اثر ایالات متفرقه‌ی امریغ  نوشته  احمد شاملو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب روزنامه‌ی سفر میمنت اثر ایالات متفرقه‌ی امریغ

«روزنامه‌ی سفر میمنت اثر ایالات متفرقه‌ی امریغ» نوشته احمد شاملو (۱۳۷۹- ۱۳۰۴)، متخلص به الف. بامداد، شاعر و مترجم و فرهنگ‌نویس است.

شاملو در بخشی از مقدمه‌اش می‌نویسد:«کسانی گمان برده‌‌اند انگیزه‌‌ نگارش این سفرنامه که طی سال‌‌های ۶۸ و ۶۹ نوشتم در واقع پاسخ گفتن به تُرهاتی بوده است که نشریات فارسی ایرانی‌‌های مهاجر پس از سخنرانی من نوشتند.

حقیقت این است که نه، آن تُرهات لایق پاسخ‌گویی نبود. من همیشه بر این اعتقاد بوده‌‌ام که خودکامه‌‌گانِ حاکم بر ایران یکی از دیگری سفیه‌‌تر بوده‌‌اند. دوستانی که سفرنامه را پیش از چاپ آن خوانده بودند، به جز همسرم که ابتدا از نگارش آن خشنود نبود، همه آن را نوشته‌‌ موفقی ارزش‌یابی کردند.

سفاهتِ حاکمانِ تاریخی ما دایره‌‌ای کهکشانی‌‌ست نه محدوده‌‌ای چنان بسته و محدود که من در روزنامه‌‌ی سفر میمنت اثر ایالات متفرقه‌‌ی امریغ تصویر کرده‌‌ام! بینشِ محدودِ من مانعِ آن شده است که این فضاحتِ ناب را به نمایش بگذارم حال آن‌که خودِ آن موجودات تاریخی توانسته‌اند اوجِ بلاهت را با نبوغِ غیرقابلِ وصفی در صفحاتِ تاریخِ مکتوبِ ایران به ثبت رسانند».

این کتاب شامل بخش‌ها و فصول متعددی است، از جمله: گزارش روز به روز، ذکر معموه مشهوره برقلی، الله صفا، در وجه تسمیه ولایت قالی‌فورنیا، تکمله در شکایت از کج‌تابی روزگار غدار، پاره‌ای افاضات تاریخی که حتماً یادمان باشد بدهیم به آب طلا بنویسند، فصل اندر باب اینکه جواب های هوی است، تفضل الهی شاخ و دم ندارد، زبان سعدی علیه‌الرحمه داشت از دست می‌رفت که بحمدالله...، به قبر پدرش خندیده که گفته شاهنامه آخرش خوش است! و اوضاع مملکت قاراشمیش است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۶)
راقم این سطور
۱۳۹۴/۰۵/۱۵

بخش کوچکی از این سفرنامه رو قبلن با صدای شاملو شنیده بودم که در مورد مشکل رواج بکارگیری بی‌حد و حساب واژه‌های بیگانه، بخصوص انگلیسی در زبان فارسی بود. بی‌نظیر بود. ولی متأسفانه چیزی که شاملو اون روز نگرانش بود،

- بیشتر
« امید »
۱۳۹۷/۰۷/۲۴

کتاب خیلی خوبیه نثر خیلی خوب و طنز های جالب البته مشحون از کلمات و جملات بی تربیتی ! نقد اینکه کتاب با اوج و قدرت نثر شروع میشهولی در انتها با ضعف و فرود نسبی تموم میشه به هر حال برای دوستداران شاملو

- بیشتر
Zandigh
۱۳۹۴/۰۷/۰۶

بسیار عالیست یک عمر دنبالش بودم.

shg
۱۳۹۹/۰۴/۱۳

به نظر می‌رسد که کتاب نوعی ادای دین به البعثه‌الاسلامیه ... صادق هدایت باشد ولی در اینجا به جای سفر روحانیون به بلاد افرنجیه یا همان فرنگ، سفر خیالی پادشاهی خیالی از سلسله قاجار که او هم واقعی نیست به

- بیشتر
Mr.Cooper
۱۳۹۹/۰۷/۰۳

یادداشت های علم در دوره ی قاجار ! درد و صد درد آنکه شاملو آمد داستانی طنز در مورد شاهان آن دوران بنویسد که با دیدن اصل حکایات دید که واقعیات آن دوره خود خنده دارترند!! و همان ها را گردآوری

- بیشتر
موصیو
۱۳۹۴/۰۵/۱۶

خیلی جالب بود، مرسی

m.a.m
۱۳۹۴/۰۵/۱۷

واقعا عالیه این کتاب

golpesar
۱۳۹۴/۰۶/۲۳

کتاب خوبی بود

🌻سپیده 🌻
۱۳۹۶/۰۲/۱۰

طاقچه جان، متشکرم بابت آثار "احمد شاملو"...🌷

vida
۱۳۹۶/۱۱/۲۳

این کتاب محشر، محشر‌ و عالی از یه نویسنده نابغه

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۳۴ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۵/۰۲
شابک‌‫‭۹۷۸-۹۶۴-۵۶۷۶-۴۶-۷‬‬‬
تعداد صفحات۱۳۴صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۵/۰۲
شابک‌‫‭۹۷۸-۹۶۴-۵۶۷۶-۴۶-۷‬‬‬