با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
حبیب و محبوب (شرح یحِبُّهُمْ وَ یحِبُّونَهُ)

دانلود و خرید کتاب حبیب و محبوب (شرح یحِبُّهُمْ وَ یحِبُّونَهُ)

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب حبیب و محبوب (شرح یحِبُّهُمْ وَ یحِبُّونَهُ)  نوشته  صادق نیک‌پور  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب حبیب و محبوب (شرح یحِبُّهُمْ وَ یحِبُّونَهُ)

«حبیب و محبوب (شرح یحِبُّهُمْ وَ یحِبُّونَهُ)» نوشته صادق نیک‌پور، پژوهشی در عرفان اسلامی با موضوع «حب الهی» است. نام این اثر «حبیب و محبوب» به استناد دعای جوشن کبیر و برگرفته از نام‌های باری تعالی و اسماءالله دربند ۹۵ دعای جوشن کبیر«یَا خَیْرَ حَبِیبٍ وَ مَحْبُوبٍ» در شرح بخشی از آیه ۵۴ سوره مائده «یحِبُّهُمْ وَ یحِبُّونَهُ» برگزیده شده‌است. در این اثر موضوع حب الهی در آفرینش، آیات و احادیث مربوط به آن و همچنین در عرفان اسلامی و مباحث مربوط به آن مانند خداپرستی محبانه و فلسفه عرفانی حب و رابطه محبان با محبوب پی‌گیری شده‌است. در بخشی از اثر چنین آمده‌است: مایه اصلی عرفان عشق است، عشق را از عشقه گرفته‌اند و عشقه آن گیاهی است که بر درخت پیچد و تا او را خشک نکند و زردروی، دست از وی بر ندارد. هم چنین عشق درخت وجود عاشق را در تجلی معشوق محو می‌گرداند تا همه معشوق باقی بماند و از عاشق نشانی نماند. بر شاه خوب رویان واجب وفا نباشد ای زرد روی عاشق، تو صبر کن وفا کن در قرآن کریم کلمه عشق نیامده‌است اما کلمه «حب» در آیات مختلف و به خصوص از نظر عرفای مذهب محبت آیه معروف «یحِبُّهُمْ وَ یحِبُّونَهُ» آمده‌است از قرن پنجم به بعد عشق در عرفان منظوم و منثور وارد شده‌است، عشق در این دوره عشق صوری و مجازی است و تمام اوصاف ان به صورت ظاهر تعبیر می شود. اما از قرن ششم، عشق در عرفان و آثار عرفانی صورتی کامل تر به خود گرفت و از آن معنای مجازی فاصله گرفت و بیشتر صورت عشق حقیقی و عرفانی به خود گرفت.
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
یَا خَیْرَ ذَاکِرٍ وَ مَذْکُورٍ یَا خَیْرَ شَاکِرٍ وَ مَشْکُورٍ یَا خَیْرَ حَامِدٍ وَ مَحْمُودٍ یَا خَیْرَ شَاهِدٍ وَ مَشْهُودٍ یَا خَیْرَ دَاعٍ وَ مَدْعُوٍّ یَا خَیْرَ مُجِیبٍ وَ مُجَابٍ یَا خَیْرَ مُونِسٍ وَ أَنِیسٍ یَا خَیْرَ صَاحِبٍ وَ جَلِیسٍ یَا خَیْرَ مَقْصُودٍ وَ مَطْلُوبٍ یَا خَیْرَ حَبِیبٍ وَ مَحْبُوبٍ بند ۹۵ دعای جوشن کبیر
میترا لواسانی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۷۶ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۷/۰۵
شابک‭۹۷۸-۶۰۰-۹۴۳۳۹-۵-۷
تعداد صفحات۳۷۶صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۷/۰۵
شابک‭۹۷۸-۶۰۰-۹۴۳۳۹-۵-۷