با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نظریه‌ی سیستم‌های پیچیده

دانلود و خرید کتاب نظریه‌ی سیستم‌های پیچیده

۳٫۷ از ۳ نظر
۳٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نظریه‌ی سیستم‌های پیچیده  نوشته  شروین وکیلی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب نظریه‌ی سیستم‌های پیچیده

«ما را نشاید که با چیزها جدا جدا روبرو شویم، یا اشتباه‌های جدا جدا کنیم.»-نیچه «نظریه‌ی سیستم‌های پیچیده» نوشته دکتر شروین وکیلی(-۱۳۵۳) نویسنده و جامعه‌شناس معاصر ایرانی است. امروزه نظریه‌ی سیستم‌های پیچیده یکی از ستون‌های استوار علم و پایه‌های ضروری شناخت است. با این وجود، به حکم گسستِ تاریخی ناشی از فاصله‌ی جغرافیایی‌مان از غرب، در فضای علمی کشورمان رد پایی از بحث‌های مربوط بدان دیده نمی‌شود. این کتاب تلاشی است برای معرفی این نظریه برای خوانندگان فارسی‌زبان. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: سازگاری همتای بقاست و طبیعی است که کارکردهای سیستم در راستای آن همگرا شوند. سیستمی که خواستار سازگاری است، باید بتواند دست کم دو کار را انجام دهد: نخست، تصویری دقیق از وضعیت موجود در دست داشته باشد، و دوم، تصویری روشن از وضعیت مطلوب را در خود ایجاد کند. این بدان معناست که سیستم برای مقاومت در برابر فشار محیط، باید بتواند محیط و جایگاه خویش در آن (وضعیت موجود) را به همراهِ موقعیت پایدارترِ قابل‌دستیابی (وضعیت مطلوب) درک کند. سیستم باید بتواند جایگاه خویش بر فضای حالت را بفهمد، و نقاط پیشاروی خود را هم، به همراه جذب کننده‌های بالقوه شناسایی نماید. سیستم برای برآورده کردنِ این نیاز، باید تصویری از محیط و خود را در دست داشته باشد. این تصویر، بازنمایی نامیده می‌شود. بازنمایی، دو تصویرِ جداگانه را در بر می‌گیرد. نخست وضعیت محیط، و دوم وضعیت سیستم بر زمینه‌ی آن. این دو تصویر، ماهیت تنش و راه رها شدن از آن را هم نشان می‌دهند. سیستم از راه رده‌بندی کردنِ شباهت‌ها و تفاوت‌ها -یعنی صورتبندی کردن تقارن‌ها و شکست‌های تقارن- عناصر و روابط را رده‌بندی کرده و ساده می‌کند. با این روش، انعکاس تصویر محیطِ آشوبناک در سیستم منظم ممکن می‌شود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
khalil khoshrou
۱۳۹۹/۰۳/۲۷

کتابهای دکتر وکیلی تقریبا میشه گفت به روز ترین منابع در موضوع خودش هست و بسیار روان و قابل استفاده توصیه میکنم حتما استفاده کنید.

ali
۱۳۹۹/۰۷/۲۷

آقای وکیلی تو هر زمینه ای کتاب نوشته. چطور میشه تو قرن ۲۱ ، با این حجم از دانش و اطلاعات کسی پیدا بشه که تو روانشناسی، جامعه شناسی، علوم سیاسی، تاریخ، ادبیات و فلسفه صاحب نظر باشه؟ فقط کم مونده راجع

- بیشتر
amir
۱۴۰۰/۰۱/۲۳

مفاهیم مرتبط با سیستم های پیچیده را توضیح می دهد و به هم ارتباط می دهد. خیلی خوب و روان هست و البته نیازمند کمی تعمق.

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۰۱ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۳/۲۸
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۹۹۵-۲۶-۴
تعداد صفحات۳۰۱صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۳/۲۸
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۹۹۵-۲۶-۴