با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نیم نگاه از ارستو تا هایزنبرگ

دانلود و خرید کتاب نیم نگاه از ارستو تا هایزنبرگ

۴٫۴ از ۵ نظر
۴٫۴ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نیم نگاه از ارستو تا هایزنبرگ  نوشته  مسعود خیام  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب نیم نگاه از ارستو تا هایزنبرگ

«نیم نگاه از ارستو تا هایزنبرگ» نوشته‌ی مسعود خیام(-۱۳۲۶) نویسنده و پژوهشگر معاصر ایرانی است. این کتاب علم، فلسفه و فلسفه علوم را از اول تا امروز، هم از نظر تاریخی و هم از جهت علمی، بررسی می‌کند. با وجودآنکه مبحث‌های علمی بسیاری در این کتاب مطرح می‌شود اما با زبان ساده ارائه شده است. نویسنده این اثر در خصوص نوشتن این کتاب می‌گوید: «ارسطو گفته اگر می‌خواهید نوشته‌های شما خوانده شود و مورد استفاده قرار بگیرد به شیوه‌ی خردمندان بیاندیشید و با زبان مردم آن را بیان کنید. عمل به بخش اول حرف ارسطو کار سختی است اما من در این کتاب تا حدودی سعی کرده‌ام به قسمت دوم حرف ارسطو نزدیک شوم. سعی کرده‌ام با زبان ساده ریاضی و منطق را توضیح بدهم.» توضیح فیزیک، هستی‌شناسی، منطق، فن خطابه، شعر، متافیزیک و روان‌شناسی در بخش مربوط به ارسطوی این کتاب آمده، همچنین برخورد متفکران اسلامی و یک نمونه از متفکران جهانی با او بخش دیگری از این کتاب است. بخش بعدی کتاب هم مربوط به کوانتوم و دانشمندانی چون اینشتین، راسل، هیلبرت، فرمی و هایزنبرگ است. در بخش آخر کتاب هم نویسنده بیان می‌کند که ما در حال حاضر در کجا ایستاده‌ایم و چه اتفاقاتی در جهان بزرگ رخ داده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
k.t
۱۳۹۷/۰۶/۱۳

از این کتاب بسیار بریده گذاشتم اما خیلی ها متنی از کتاب رو در بر نداشت که حاوی اطلاعات باشه... کتاب خیلی مفید و خوبی بود 😊 با تمام مشکلاتی که با گزینش واژگان نویسنده داشتم 😒. برای شروع خوندن فیزیک خیلی

- بیشتر
منمشتعلعشقعلیمچکنم
۱۳۹۸/۰۹/۱۵

کتاب خوب..

keyvan
۱۳۹۶/۱۰/۱۰

یکی از بهترین کتاب هایی که خوندم عالی بود

ثاقب
۱۳۹۸/۰۱/۱۸

کتاب نوشته مهندس مسعود خیام است که دوست داریم که از این قسم کتابها بیشتر بنویسد. کتاب خوبی است که ارزش چند بار خواندن را هم دارد. کتاب حول این جمله می چرخد که حقیقت, تعبیر ما از واقعیت است

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳۳)
«حقیقت» تعبیر ما از «واقعیت» است.
keyvan
بالاخره این نکته را باید تذکر داد که اگر مدت دو هزار سال افکار ارستو را به منزله ماشین جنگی بر علیه پیشرفت علوم مثبت به کار بردند نباید تقصیر آن را به گردن استاد انداخت.
fatemeh
از فرگه نقل است: «هر ریاضی‌دان قابل، لااقل یک نیمه فیلسوف است، همان گونه که هر فیلسوف مسلط، لااقل یک نیمه ریاضی‌دان است.»
k.t
در کودکی به کورت «آقای چرا؟» می‌گفتند زیرا در تمام موارد پرس و جو می‌کرد.
منمشتعلعشقعلیمچکنم
بنا به اصل داپلر، هرگاه جسمی به ناظری نزدیک شود و ناظر نوری را که از آن جسم به او می‌رسد تجزیه کند، این نور به‌سوی آبی متمایل است. هرگاه دوجسم از هم دور شوند، این نور به‌قرمز متمایل می‌گردد. البته توقع نخواهیم داشت اتومبیل‌های نزدیک شونده را آبی و اتومبیل‌های دورشونده را قرمز ببینیم مگر این‌که سرعت این اتومبیل‌ها زیاد باشد. از سرعت زیاد، مراد سرعت‌های قابل قیاس با سرعت نور است. با استفاده از این اصل، وقتی که طیف نورهای واصله از کهکشان‌های دیگر به‌ویژه کهکشان‌های دور را بررسی می‌کنیم می‌بینیم که این طیف، انحرافی به‌قرمز از خود نشان می‌دهد. این به دور شدن کهکشان‌ها دلالت می‌کند. دراین‌جا ذکر یک نکته فوق‌العاده جالب توجه است. کهکشان‌ها هرقدر دورترباشند، انحراف نورشان به‌سوی قرمز بیش‌تر است که این خود حکایت از سرعت نسبی بیش‌تری می‌کند. به‌این ترتیب است که ما در جهانی منبسط شونده زندگی می‌کنیم که هرلحظه ابعاد آن بیش‌تر می‌گردد.
منمشتعلعشقعلیمچکنم
در سال ۱۸۸۷ با ماری مرک (۱۹۰۹-۱۸۶۱) ازدواج کرد. همسرش در ۴۸ سالگی از دنیا رفت. حاصل این ازدواج سه فرزند بود. کارل (۱۹۱۶-۱۸۸۸) که در بیست و هشت سالگی در جنگ کشته شد. دو دختر دوقلو به نام‌های گرِته (۱۹۱۷-۱۸۸۹) و اِما (۱۹۱۹-۱۸۸۹) که هر دو تازه عروس بودند و در سنین بیست و هشت سالگی و سی سالگی از دنیا رفتند. زخم عمیق مرگ فرزندان قلب پلانک را تا آخر عمر جریحه دار کرد به طوری که گاه در سخنرانی‌های علمی خود نیز به این غم بزرگ اشاره می‌کرد. پلانک از ازدواج دوم صاحب یک پسر شد. اروین (۱۹۴۵-۱۸۹۳) که به اتهام دست داشتن در سوء قصد بر علیه هیتلر در سال ۱۹۴۵ با جوخه آتش نازی‌ها تیرباران شد.
k.t
هندسه اقلیدس یک هندسه سنتی است. دارای چند مشخصه است. بیش از ۲۰۰۰ سال عمر کرده در نتیجه از دلش مقدار زیادی ریاضیات بیرون آمده. هندسه لوباچفسکی و هندسه ریمان. اقلیدس می‌گوید از نقطه خارج خط راست بیش از یک موازی برای آن نمی‌توان کشید. در هندسه لوباچفسکی بی‌نهایت موازی می‌توان کشید و در هندسه ریمان اصلا نمی‌توان موازی کشید.
منمشتعلعشقعلیمچکنم
ارستو در سرزمین‌های اسلامی دوستان و دشمنان فراوان دارد. از جمله دوستداران می‌توان فارابی، رازی، سینا و خیام را نام برد. در مورد دشمنان باید وارد جزئیات شد.
fatemeh
یک باکتری شجاع به نام «باک» را می‌شناسم که روی دست من زندگی می‌کند. طول عمر باک حدود ۱۰۰ ثانیه است. از اجداد خودش که در مرداب زندگی می‌کنند و طول عمرشان ۴۵ ثانیه است جلوتر رفته. باک در این ۱۰۰ ثانیه ناچیز به ساعت من (یک طول عمر کامل به ساعت خودش) متولد می‌شود، رشد می‌کند، به مهد کودک و دبستان و دبیرستان و دانشگاه می‌رود. خدمات اجتماعی و سربازی و شرکت در جنگ بر علیه دشمنان را انجام می‌دهد. تولید مثل می‌کند و به دو قسمت تقسیم می‌شود و می‌میرد. برای باک برخلاف همنوعانش، «خور و خواب و خشم و شهوت» کافی نیست. باک می‌خواهد بداند. زندگی چیست؟ جهان چیست؟ خودش کیست؟ کجا ایستاده است؟ آیا جهان هدفمند است؟
⬛ INFINITE ⬜
هنگامی که در سال ۱۹۲۳ ضمیمه‌ای برای چاپ ایتالیائی کتاب «ریاضیات نظریه نسبیت» می‌نوشت متوجه شد که با توجه به رابطه برابری جرم و انرژی اینشتین، مقدار عظیمی انرژی از مقدار اندکی ماده آزاد خواهد شد. فرمی نخستین کسی است که به آزاد شدن عملی این انرژی اشاره کرده است. این اولین جرقه بمب اتمی است.
منمشتعلعشقعلیمچکنم

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۴۷ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۶۹۳-۱۳-۱
تعداد صفحات۲۴۷صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۲/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۶۹۳-۱۳-۱