با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بوطیقای ارسطو

دانلود و خرید کتاب بوطیقای ارسطو

۴٫۰ از ۸ نظر
۴٫۰ از ۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب بوطیقای ارسطو  نوشته  مایکل تی یرنو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب بوطیقای ارسطو

«بوطیقای ارسطو برای فیلمنامه‌نویسان» نوشته مایکل تی‌یرنو، مقدمه‌ای است بر مولفه‌ها و عناصر اصلی درام باستان که در کتاب بوطیقای ارسطو آمده. نویسنده در مقدمه این اثر، بوطیقای ارسطو را اساس تحلیل‌های سینماگران هالیودی دانسته و آن را کتاب راهنمای فیلمنامه‌نویس معرفی کرده است و بعد با اشاره به این که خودش نیز به عنوان تحلیل‌گر داستان در کمپانی میراماکس از همین اثر استفاده می‌کند، می‌نویسد: «بوطیقا در هر دو زمینه‌ی فیلمنامه‌نویسی و تحلیل داستان کمک‌های شایانی به من کرده، احساس وظیفه می‌کنم دیدگاه‌های ژرف آن را با هر کسی که دوست دارد فیلمنامه‌ی بهتری بنویسد در میان بگذارم.» تی‌یرنو در این کتاب بسیاری از مفاهیم درخشان ارسطو را تجزیه و تحلیل کرده و نشان داده که فنون او در زمینه‌ی ساختار درام هنوز در سینمای مدرن کاربرد دارد. در هر فصل کتاب قطعاتی از بوطیقا نقل شده‌اند که اصول فیلمنامه‌نویسی را به دقیق‌ترین شکل عرضه می‌کنند. سپس برای اثبات این اصول نویسنده به فیلم‌های گوناگونی استناد کرده است. با خواندن این اثر ارزشمند به راز داستان‌گویی از نظر فیلسوف افسانه‌ای و اندیشمند بزرگ تمدن غرب پی ببرید و اگر در زمینه فیلم نامه‌نویسی فعالیت می‌کنید این کتاب، کتاب بالینی شما خواهدشد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۵)
علی دائمی
۱۳۹۹/۰۹/۱۹

به توصیهٔ چند نفر از دوستان کتاب رو خوندم و واقعا لذت بردم. در کتاب پیش رو، نویسنده با استفاده از نوشته‌های ارسطو در زمینهٔ درام، به شما قواعد طلایی فیلمنامه نویسی رو یاد میده و این اصول و قواعد

- بیشتر
sara
۱۳۹۹/۰۱/۰۸

کتاب خوبیه. به ویژه اگه بعد از کتاب" داستان "رابرت مک کی " بخونید.

ali
۱۳۹۹/۰۴/۲۲

پنج ستاره کمه براش

Hamed Habibi
۱۳۹۹/۱۰/۰۷

مطالب کتاب بسیار درست و مفید است چه برای فیلمنامه نوشتن چه برای فهمیدن اینکه چگونه یک فیلم داستانش را خوب تعریف می کند و فیلم دیگری بد و به خصوص برای سینمای ایران که ضعف فیلمنامه ویژگی مشترک تمام

- بیشتر
soley
۱۳۹۷/۱۱/۰۷

با درود چرا یادداشتهای کتاب موجود نیست؟ خواهشمندم بررسی و اصلاح بفرمایید.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۰)
«حرفی را بزن که داستان طلب می‌کند»
علی
ارسطو به ما می‌آموزد کنش را ایده‌ی داستان تلقی کنیم. در واقع وی می‌گوید کنش، مهم‌تر از افراد یا همان شخصیت‌هاست.
علی
من به این افسانه باور ندارم که نابغه از رختخواب بیرون می‌آید و بدون هیچ زحمتی شاهکار خلق می‌کند. من از معتقدان به این سخن توماس ادیسون هستم که «۹۹ درصدِ نبوغ، عرق ریختن است.»
علی دائمی
جمله‌ی «حرفی را بزن که داستان طلب می‌کند» باید روی دیوار اتاق هر فیلمنامه‌نویسی چسبانده شود. این احتمالاً گوهربارترین جمله و شاه‌بیت بوطیقا است
علیرضا
منظورم از گره‌افکنی، همه‌چیز از آغاز داستان تا درست قبل از تغییر بخت قهرمان است؛ و منظورم از گره‌گشایی، همه‌چیز از آغازِ تغییر تا پایان.
علیرضا
وقتی قهرمان به مصیبتی دچار می‌شود که هم ناحق است و هم خودش باعث و بانی آن بوده، «ترحم» و «ترس» را در مخاطب برمی‌انگیزد. قهرمان باید استدلال کند (استدلال غلط) ، زیرا کارِ درام نشان دادن مصیبت انسان آگاه و هشیار است. با وجود اینکه آفرینش به ما ذهن برتر را اعطا نموده، ما انسان‌ها باز هم زندگی‌مان را خراب می‌کنیم.
علی دائمی
از نظر ارسطو مهم‌ترین جنبه‌ی نویسندگی، طراحی پی‌رنگ یا خلق یک ساختار محکم است. نویسندگان خوب در خدمت داستان‌های خود هستند و نویسندگان بد در خدمت موضوعات مورد علاقه‌ی خود. وقتی این کتاب را تا آخر بخوانید، می‌فهمید چرا گفتن چیزی که داستان طلب می‌کند مهم است.
علیرضا
منظورم از گره‌گشایی، همه‌چیز از آغازِ تغییر تا پایان.
علیرضا
نسبت به زندگی خود به عنوان نویسنده و سلامت عمومی‌تان حساس باشید. نویسندگان تازه‌کاری را می‌شناسم که مست می‌کنند چون ارنست همینگوی چنین می‌کرد. آن‌ها فکر می‌کنند مشروب، مواد مخدر و سوءرفتار با جسم خود، بخشی از زندگی یک نویسنده است؛ این‌طور نیست.
علی دائمی
از نظر ارسطو مهم‌ترین جنبه‌ی نویسندگی، طراحی پی‌رنگ یا خلق یک ساختار محکم است. نویسندگان خوب در خدمت داستان‌های خود هستند و نویسندگان بد در خدمت موضوعات مورد علاقه‌ی خود.
علیرضا

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۶۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۹,۵۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۱۱
تعداد صفحات۱۶۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۹,۵۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۷/۱۱