با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
عاشورا در مصاف با استیلا

دانلود و خرید کتاب عاشورا در مصاف با استیلا

۳٫۷ از ۳ نظر
۳٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب عاشورا در مصاف با استیلا  نوشته  اکرم روشن‌فکر  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب عاشورا در مصاف با استیلا

«عاشورا در مصاف با استیلا» نوشته دکتر اکرم روشن‌فکر(-۱۳۴۶)، استادیار دانشگاه گیلان است. تاریخ، روایتِ مستندِ حوادثی است که مردم گذرانده‌اند. اغلب، مطالعۀ حوادث تاریخی ملاحظاتی را به ذهن می‌رساند و باعث کنجکاوی در اسباب و علل رویدادها می‌شود. معمولاً رویدادهای تاریخی سیمای سرنوشتی ناگزیر را نمایان می‌سازد و اشخاص و جامعه‌ها را از اختیار تبرئه می‌کند. از این‌رو، مطالعۀ آن رویدادها در نگاه نخست، بیانگر اجباری است که دامن‌گیر فرد و جامعه شده است. ازسوی‌دیگر، به ‌نظر می‌رسد مفهوم «قضا» ضریب تأثیر تلقی اجبار بشر را افزایش می‌دهد و وجود قانون، ضرورت علّیِ آن طرز تلقی را در نظر بسیاری موجّه می‌کند؛ ولی باید دانست با آنکه نظام هستی برپایۀ ضرورت علّی است، انسان در افعال و آثار، خودمختار و آزاد است و آزادیِ او با ضرورت نظام هستی منافاتی ندارد. در تناسب معنای یادشده با مفهوم «قضا» می‌توان سخن به درازا کشاند؛ اما صرف‌نظر از آن، باید دانست که رویداد سال ۶۱ق. که براساس مستندات تاریخ، به رویارویی در عاشورا انجامید، تفسیر روشنی از جبر و اختیار آدمی به دست می‌دهد. نبرد عاشورا نه‌تنها از جنگی خونین، حماسه‌ای باشکوه ظاهر ساخت که انسان را از تیرگیِ جبر به روشنای اختیار راه نمود؛ بلکه در تقدیر یاران امام‌حسین (ع) دست بُرد تا ظرفیت انسانی چنان فزون یابد که خامۀ قضای الهی به دستان مبارک سیدالشهدا (ع) و یاران حضرتش حکم فرماید. بی‌گمان، تاریخ عاشورا گنجینۀ سرشار انسانیت است که می‌توان با استفاده از حکمت اسلامی و به‌مدد علوم‌انسانی و با یاریِ انسان‌شناسی، راهی به کنز پنهان آن گشود. ازاین‌رو، پژوهش حاضر با بضاعتی ناچیز فراهم آمد تا کام خِرد را با شوق دانایی تشنه‌تر سازد؛ هرچند که فراهم‌‌ساختن این‌ اندک نیز به‌یاریِ استادان تاریخ و سیرۀ اهل‌بیت (ع) میسّر شد.
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
شاید وجود «ابهام» گاهی باعث تکاپوی انسان برای یافتن حقیقت شود؛ اما بسا حق‌پنداریِ «شبهه» با میل و رغبت آدمی درهم شود و با هوای نفس و خواهش تن، جفت. دراین‌صورت، فقط ضلالت و گمراهی نصیب شخص می‌شود؛ زیرا میل و خواهشِ تن، آدمی را از ژرف‌اندیشی و بصیرت باز می‌دارد و مانع دریافت حقیقت می‌شود.
چڪاوڪ

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۳۵ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۱/۱۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۶۲۵۴-۰۱-۲
دسته بندی
تعداد صفحات۱۳۵صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۱/۱۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۶۲۵۴-۰۱-۲