با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب ذهن اخلاقی اثر مارک هاوزر

دانلود و خرید کتاب ذهن اخلاقی

چگونه طبیعت فهم خوب و بد را پدید آورد؟

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ذهن اخلاقی  نوشته  مارک هاوزر  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب ذهن اخلاقی

کتاب الکترونیکی «ذهن اخلاقی» نوشتهٔ مارک هاوزر با ترجمهٔ محمد فرخی یکتا در انتشارات شرکت کتاب هرمس چاپ شده است.

درباره کتاب ذهن اخلاقی

این کتاب چکیده‌هایی پرمغز و گزارش‌هایی شگفت‌آور از رشته‌های گوناگون در اختیار خواننده‌اش می‌گذارد و گام به گام می‌کوشد خرده‌ها و تکه‌های جور و ناجور یافته‌های دانشمندان در علوم زیست‌شناسی و علوم اجتماعی را سامان دهد و تصویری بسازد از همگرایی محتمل در این علوم به سوی تدوین «دانش نوین اخلاق». این دانش نوینْ انسان را صاحب موهبت یا استعداد اخلاقی می‌انگارد، «استعدادی» که با کم‌ترین تحریک بیرونی، و بر مبنای «اصولی» فعال اما پنهان، به رویدادها و تجربه‌های محیطی رنگ و بوی اخلاقی می‌بخشد. «استعداد اخلاقی» ویژگی زیستی‌ای مختص انسان است که اجزایش را شاید بتوان در جانداران دیگر پیدا کرد، ولی کارکردش به آن شکل منسجم و سامان‌مندی که در انسان سراغ داریم در جهان موجودات زنده بی‌همتاست. این استعداد ذاتی را انسان‌ها با خود به دنیا می‌آورند تا راهنمایشان برای بقا و گذران زندگی باشد. اما این سازواره همچون هر سازواره طبیعی دیگر تنوع نیز می‌پذیرد.

کتاب ذهن اخلاقی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب به علاقه‌مندان به فلسفهٔ اخلاق پیشنهاد می‌شود.

بخشی از کتاب ذهن اخلاقی

هزاران کتابِ خودشناسی و صدها برنامه «صدای شما» و بسیاری مرشدان اخلاق همچون ویلیام بِنِت۱۰ و رَندی کوهن۱۱ در ایالات متحده یافت می‌شوند؛ همه آن‌ها برای ما دلایل اصولی می‌آورند و روش‌های گوناگون توصیه می‌کنند که چرا و چگونه باید پرهیزگارانه زندگی کنیم. دانشکده‌های حقوق در چهارگوشه زمین هرساله هزاران دانش‌آموخته تربیت می‌کنند تا در پرونده‌های کلاهبرداری، دزدی، ضرب و شتم، تبعیض و ... وکالت و قضاوت کنند؛ کتاب‌های حقوق مملو از اصول داوری در رفتارهای انسان، چه اخلاقی و چه غیراخلاقی، هستند. غالب دانشگاه‌های برتر، در زمینه تعقل اخلاقی، درسی اجباری ارائه می‌کنند تا به دانشجویان اهمیت منطق‌ورزی بی‌غرض، قضاوت بر اساس شواهد، سنجش مقدماتِ استدلال و بیان صریح تضمُّن‌ها و فرضیه‌ها را بیاموزند. بُردهای پزشکی و حقوقی سیاست‌گذاری‌های عقلایی و بسیار منطقی دارند تا راهی برای تشخیص اعمال مجاز، ممنوع، یا مستحق مجازات بیابند. در تجارت، قراردادها وظیفه وضع قواعد مذاکره و معامله را بر عهده دارند. فرماندهان نظامی نیز سربازان را برای تصمیم‌گیری خونسردانه تعلیم می‌دهند و به آن‌ها می‌آموزند که چگونه به راه‌های جایگزین بیندیشند، برای حمله مؤثر برنامه بریزند، و وقتی که تعقل لازم است آن عواطف و غرایزی را که ممکن است به رفتارهای تکانشی و بی‌تدبیر دامن زند مهار نمایند. چندین کمیته در نهاد ریاست جمهوری تأسیس شده تا اصول اخلاقی و تبعات سرپیچی از آن‌ها را در داخل و خارج کشور تدوین کند. همه این متخصصان در یک نظر اشتراک دارند: همگی می‌پندارند که استدلال اخلاقی خودآگاهانه مبتنی بر اصولِ صریح سرچشمه قضاوت‌های اخلاقی ماست. چنان که در یکی از آثار کلاسیک فلسفه اخلاق می‌خوانیم، «امر اخلاقی، پیش و بیش از هر چیز، منوط به مراجعه به عقل است. هر آنچه اخلاقاً مقبول است آن چیزی است که، در جمیع شرایط، بهترین دلایل برای آن موجود باشد.»

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۷۲۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۱/۳۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۵۶-۰۲۶-۹
تعداد صفحات۷۲۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۱/۳۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۴۵۶-۰۲۶-۹