با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب خلیج فارس در نیمه نخست قرن بیستم اثر امیرهوشنگ انوری

دانلود و خرید کتاب خلیج فارس در نیمه نخست قرن بیستم

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب خلیج فارس در نیمه نخست قرن بیستم  نوشته  امیرهوشنگ انوری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب خلیج فارس در نیمه نخست قرن بیستم

کتاب خلیج فارس در نیمهٔ نخست قرن بیستم براساس اسناد وزارت امور خارجه ایران، اسناد محرمانهٔ وزارت امور خارجه انگلیس، اسناد ملی ایران و مطبوعات عصری به دست امیرهوشنگ انوری تألیف شده است. این کتاب را انتشارات خانه تاریخ و تصویر ابریشمی به چاپ رسانده است.

درباره کتاب خلیج فارس در نیمه نخست قرن بیستم

در بحث مربوط به اهميت خليج فارس، بررسي شده است كه خليج‌ فارس نزد بريتانيا چنان اهميت داشت كه نفوذ هر دولت خارجي به اين آبراهه را به معناي اعلان جنگ به لندن برآورد ميكند. بنابر اين شايسته است، محققان ايراني در بررسي سياستها و برنامه‌هاي انگلستان در ايران، منافع و علائق آن دولت در خليجفارس داشته را در كانون بررسيهاي خود قرار دهند، چرا كه بهتر ميتوان پرده از اهداف آنان در سياستورزيهايشان برافكند. و در آغاز راه معتقديم، مطالعات خليجفارس، متكي بر اسناد و مدارك و منابع معتبر و موثق تاريخنگاري، بايد توسط محققان ايراني انجام گيرد تا با به وجود آمدن هرچه بيشتر پژوهشهاي بومي، شناخت و آگاهي صحيح‌‌تري نسبت به اين آبراهة پر اهميت در اختيار قرار گيرد و با اتكا و اعتنا برآن و نه فقط برنوشته‌ها و تحقيقات غيرايراني، از تدابيرمناسبي براي تهديدهاي روز افزون كه منافع ملي‌‌مان را در اين سامان نشانه رفته‌ است، برخوردار باشيم. توجه به اهميتهاي پيش گفته در نيمة نخست قرن بيستم بود كه بررسي زواياي مختلف مسائل خليجفارس در عرصه‌هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي در اين برهه، مفاد و مطالب كتاب پيشرو را تشكيل داد. كتاب حاضر، تلاشي است از سوي نگارنده تا با استفاده از اسناد و مدارك، همچنين مطالعة تحقيقات و يافته‌هاي ديگران به بررسي مسائل خليج فارس در نيمة نخست قرن بيستم پرداخته و در آن به واقعيتهاي تاريخي كه نشان دهندة حقانيت ايران بر منافع خود در خليج‌ فارس است دست يابد.

کتاب خلیج فارس در نیمه نخست قرن بیستم را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب برای کسانی که مایل هستند درباره تاریخ خلیج فارس بیشتر بدانند مناسب است

بخشی از کتاب خلیج فارس در نیمه نخست قرن بیستم

شارجه: پيروز مجتهدزاده دركتاب خليج فارس كشورها و مرزها مينويسد:

ازهم گسيخته ترين سرزمين امارات متحده عربي، سرزمين شارجه است. چرا كه از پنج بخش جدا از هم تشكيل ميشود كه عبارت اند از: سرزمين اصلي شارجه در كنار خليج فارس، ديبه، كلبه و خور مكان در كنار درياي عمان و يك سرزمين كوچك در كوههاي الحجر نزديك وادي خم و منطقه كلبه. بخش اصلي شارجه ميان دوبي در جنوب غربي عمان، رأس الخيمه در شرق و امالقوين در شمال واقع شده است. بيشترمردم شارجه به قبيلة قيطاب و برخي نيزبه تيره هايي از قبيلة عبادله، آل علي، حوله، آل بوماهر، مرار،‌ متاريش، نعيم، نقبيين، شرقيين، شواهيين، طناييج، سودان و زغاب تعلق دارند. بخش هايي نيزازهمان قواسم مشهورهستند كه خانوادة حكومتي القاسمي شارجه نيزاز آن است. چيرگي مقطعي تيره‌اي از طايفة قاسمي بر بندرهاي ايراني لنگه، الفت، كنگ و جزيرههاي ايراني قشم، تنب و ابوموسي دست مايه‌اي براي ادعاي ايشان بر مالكيت جزيره‌هاي تنب و ابوموسي شد. در سال 1720م، نيروهاي قواسم در حملة امام مسقط به بندرعباس در كنار نيروهاي عماني باعث شد تا يكي از رؤساي طايفة قاسمي به نام شيخ راشد در بندر باسعيدو و سواحل مجاور آن استقرار یابد. از اين دوره به بعد حضور گستردة قواسم در بندر لنگه، جزيرة قشم و بندر كنگ به چشم يابد ميخورد. براي روشن شدن ادعاي كنوني شيخ شارجه و رأس الخيمه نسبت به جزاير ايراني تنب ابوموسي و سيري توضيح بيشتري لازم به نظر ميرسد

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۶۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۴۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۰۷/۱۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۶۹۶-۳۷-۰
تعداد صفحات۵۶۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۴۰,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۰۷/۱۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۶۹۶-۳۷-۰