با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
چهار نظریه درباره حکمرانی

دانلود و خرید کتاب چهار نظریه درباره حکمرانی

پژوهشی درباره نسبت مشروطیت و مشروعیت

۵٫۰ از ۴ نظر
۵٫۰ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب چهار نظریه درباره حکمرانی  نوشته  محمدامیر قدوسی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب چهار نظریه درباره حکمرانی

کتاب چهار نظریه درباره حکمرانی اثر محمدامیر قدوسی پژوهشی درباره نسبت مشروطیت و مشروعیت است.

درباره کتاب چهار نظریه درباره حکمرانی

نظریه پردازی در باب حکمرانی خوب، تاریخ بلندی دارد و نقاط عطف مهمی را از سر گذرانده است. یکی از نقاط عطف در این باب در تاریخ اندیشۀ سیاسی در ایران ـ که چه بسا با مقداری تقدیم و تأخیر زمانی بتوان مشابهی برای آن در سایر کشورهای با پیشینۀ دینی نیز یافت ـ نهضت مشروطیت و دیگری انقلاب اسلامی است. البته اینگونه نیست که متفکران و کنشگران سیاسی در این دو دوران مستقیماً به این پرسش پرداخته و برای یافتن پاسخی برای آن کوشیده باشند. با این همه، از اظهارنظرها و کنشها و واکنش‌ها و موضعگیری‌های آنان در این دو دوران پر فراز و نشیب و پر حادثه می‌توان به پیش‌فرض‌های نهفته در پس ذهن آنان در باب حکمرانی خوب نقب زد و این کاری است که محمد امیر قدوسی، نویسندۀ فاضل، فرهیخته و سختکوش این کتاب، بدان پرداخته است.

قدوسی در این کتاب، چهار نظریۀ مطرح دربارۀ حکمرانی را صورتبندی، تحلیل، مقایسه و نقادی کرده است. اگر این نظریه‌ها را روی یک طیف در نظر بگیریم، در دو سوی این طیف «مشروطیت محض» و «مشروعیت خالص» را خواهیم داشت و در میانۀ طیف دیدگاه‌هایی را که می‌کوشند به نحوی از انحاء این دو را در کنار یکدیگر بنشانند و ناسازگاری آنها را حل کنند. این ناسازگاری، اگر قابل حل باشد، از رهگذر تقدم یکی بر دیگری قابل حل است. بنابراین، نظریه‌هایی که در میانۀ این طیف قرار می‌گیرند، یا قائل به «مشروطیت در چارچوب مشروعیت» هستند یا قائل به «مشروعیت در چارچوب مشروطیت». اگر مشروطیت را حاصل تطبیق ملاحظات اخلاقی بر قلمرو سیاست و مشروعیت را حاصل تطبیق ملاحظات دینی بر این قلمرو بدانیم، آنگاه هم می‌توانیم ربط و نسبت این دو را موردی از «ربط و نسبت دین و اخلاق» و نیز «ربط و نسبت عقل و وحی» ببینیم و هم داوری روشنتری دربارۀ این ربط و نسبت داشته باشیم. 

مقصود از اخلاق در اینجا خصوص «اخلاقِ اجتماعی» است که مقوله‌ای «فرادینی» است. بر این اساس «مشروطیت در چارچوب مشروعیت» نام دیگری خواهد بود برای نظریۀ «حکومت فرادینی در چارچوب حکومت دینی»، یا «حکومت اخلاقی در چارچوب حکومت فقهی»، همانگونه که «مشروعیت در چارچوب مشروطیت» را می‌توان به عنوان تعبیری دیگر برای اشاره به نظریۀ «حکومت دینی در چارچوب حکومت فرادینی» یا «حکومت فقهی در چارچوب حکومت اخلاقی» در نظر گرفت.

 خواندن کتاب چهار نظریه درباره حکمرانی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 پزوهشگران جامعه‌شناسی و علوم سیاسی مخاطبان این کتاب‌اند.

قسمتی از دیباچه دکتر ابوالقاسم فنایی بر کتاب

مروری اجمالی بر محتویات کتاب نشان می‌دهد که قلمرو مطالعات نویسنده و احاطه و اشراف او به منابع و دیدگاه‌ها گسترده و در عین حال عمیق است. قلم روشن و روان و خالی از تکلّف و تصنع قدوسی، در کنار موشکافی‌های محققانه و نقادی‌های مستند به شواهد تاریخی از دیگر ویژگی‌هایی است که این کتاب را به کتابی خواندنی بدل کرده است. علاوه بر خوانندگانی که دستی در سیاست دارند و پرسش «حکمرانی خوب چیست و چگونه است؟»، دغدغه و مشغولیت ذهنی آنهاست یا باید باشد، آن دسته از طلاب حوزه‌های علمیه و دانشجویان رشته‌های علوم انسانی که دغدغه‌های پژوهشی جدی دارند نیز در این کتاب، الگویی از یک پژوهش درخشان، میان‌رشته‌ای و کاربردی را خواهند یافت که معطوف به حل مسئله‌ای عینی، عملی، بومی و در عین حال سرنوشت‌ساز است؛ مسئله‌ای که همگان در زندگی روزمره با آن دست به گریبان‌اند و حل شایستۀ آن، گام بلندی در راستای تأمین خوشبختی، بهروزی، رفاه و آسایش عمومی و پیشرفت و توسعه است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
علی
۱۴۰۰/۰۵/۲۵

معرفی کتاب از آقای احمد سواری در سایت صدانت و نیلوفر: حکمرانی از وجوه لاینفک حیات جمعی است و بشر برای تمشیت امور زندگی، خود را از آن ناگزیر می‎بیند. حکمرانی با اتکا بر قدرت سیاسی تحقق می ‎پذیرد؛ از همین

- بیشتر
کاربر ۳۵۰۵۷۷۹
۱۴۰۰/۰۶/۰۱

بریده کتاب: ۱ به باور من فنائی از کم شمار نواندیشان دینی است که «دقّت نظر» و «رعایت باریکه های علمی» در آثارش موج میزند. ۲ شوربختانه قرن بیستم نمایشگاه حکومت هایی بوده است که از رهگذر نهادها و در عین اتکا به قانون

- بیشتر
دانشجوی حقوق 1400
۱۴۰۰/۰۶/۰۳

خلاصه ای از کتاب چهار نظریه درباره حکمرانی فرنوش فخار دانشجوی حقوق دانشگاه تهران اطلاعاتی درباره نویسنده ی اثر : محمدامیر قدوسی، پژوهشگر فلسفۀ حقوق عمومی و دانش‎‌آموختۀ دانشگاه مفید مقاطع تحصیلات تکمیلی خود را در رشتۀ حقوق عمومی در دانشگاه شهید بهشتی

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۷۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۰/۰۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۲۹۰-۰۰۳-۸
تعداد صفحات۳۷۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۰/۰۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۲۹۰-۰۰۳-۸