با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
عشق بازیافته

دانلود و خرید کتاب عشق بازیافته

در سینما، تئاتر و ادبیات داستانی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب عشق بازیافته  نوشته  رسول نظرزاده  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب عشق بازیافته

کتاب عشق بازیافته اثری از رسول نظرزاده است که در انتشارات روزنه‌کار منتشر شده است. این کتاب به بررسی مفهوم عشق در سینما، تئاتر و ادبیات داستانی می‌پردازد.

درباره کتاب عشق بازیافته

رسول نظرزاده در کتاب عشق بازیافته به سراغ این مفهوم رفته است و آن را به عنوان یکی از مهم‌ترین مایه‌های همیشگی تاریخ سینما، تئاتر و ادبیات داستانی معرفی می‌کند. او در بخشی از مقدمه کتاب درباره تجربه احساس عشق و همچنین نوشتن درباره آن اینطور می‌گوید: «نوشتن درباره‌ لحظه‌های عشق بازیافته میان دو انسان در فیلم‌ها، داستان‌ها و نمایشنامه‌ها، مثل خالی کردن خود از احساسات شخصی‌ای است که با لحظه لحظه‌ آنها زیسته‌ای و نگاه و احساساتت با آنها رشد یافته. بازخوانی و پیدایی آنها ضمن توجه دادن دوباره، نوعی اشراف و گذر در خود نهفته دارد.»

بهرحال برای درک این مفهوم و یا همان گذر در خود نهفته به زمان نیاز داریم. زمان به ما کمک می‌کند تا از آن فاصله بگیریم، بتوانیم به مقایسه آن‌ها باهم بپردازیم. در حقیقت تجربه این حس و نوشتن از آن، مانند این است که دری را به سوی «تجمع احساس‌های فرو خورده» باز کنیم و دوباره به سراغ «بغض‌های فراموش شده و حسرت‌های سر باز کرده و توقع‌های برآورده نشده، نگاه‌های قدر نشناخته، تنهایی‌های مغرورانه و…» برویم. اما با تمام این اوصاف، این مضمون، همان عشق بازیافته، اگر درست پرداخت شود و به اصطلاح دربیاید، یکی از مایه‌های مهم و همیشگی تاریخ سینما، تئاتر و داستان بوده است.

کتاب عشق بازیافته را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

خواندن کتاب عشق بازیافته را به تمام علاقه‌مندان به هنرهای بصری مانند تئاتر و سینما پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب عشق بازیافته

«ريک» و «ايلزا» از مشهورترين شخصیت‌های عشق بازيافته سینمای کلاسیک آمريکا هستند. بازی و چهره اينگريد برگمن و همفری بوگارت امروز ديگر به اسطوره بدل شده‌اند. اسطوره مردِ فداکار و سرد و گرم چشیده آمريکايی که خود را برای خوشبختی معشوق کنار ميکشد و آنقدر رشد کرده که دوباره خانه‌ای با ديوارهای کج بنا نکند. روبرو شدنِ آن دو با بازی درونی و چشمهای نمناک و گفتگوهای چندلايه از تاثیرگذارترين صحنه‌های فیلم هستند. اينجا حضور ويرانگر جنگ را در پس زمینه روابط شخصی و ويران کردن احساسات درونی شاهد هستیم که همان اتصالِ نگاه فردگرايانه فیلم در مقابل نگاه جمعی و مفاهیم کلي است. اگر «لازلو» رقیبِ ريک نخست برای مفاهیم بزرگ جمعی و جهانی مبارزه مي‌کند و در مسیر يک فداکاری کلان حرکت ميکند، «ريک» با روشی ديگر در نگاهی فردگرايانه با انگیزه‌هايی شخصی‌تری حرکت ميکند و سرانجامِ کارش، انسانی‌تر و تاثیرگذارتر جلوه‌گر ميشود و خدمت بزرگی به مبارزه ميکند هر چند خود کارش را با اين مفاهیم معنی نميکند:

ريک: «من ديگه برای هیچی غیر خودم مبارزه نميکنم، من خودم تنها هدفِ مورد علاقه‌ام هستم.»

نکته ديگر اينکه کازابلانکا بر اساس نمايشنامه‌ای نوشته موری برانت و جون آلیسون «به نام همه به كافه ريک مي‌روند» اقتباس شده که در اقتباس فیلمنامه‌ای آن هر دو نفر با هاوارد کاچ همکاری کرده‌اند. بخش زيادی از قدرت فیلم در ديالوگ‌های نمايشی آن نهفته است. ايلزا را در ظاهر زنی وابسته و پشت سر مردها ميبینیم اما در طول فیلم او بیشترين فعالیت و تاثیر را بر جا ميگذارد. همه معیار شناخت ما از «لازلو» در واکنشِ ايلزا نهفته است و عمال اوست که برای به دست آوردنِ برگه‌های خروج تلاش می‌کند. اين تاثیر در صحنه‌های بزرگ رقابت مردانه و جنگ، خود به خود به عملی ضدجنگ و صلح‌طلبانه بدل ميشود که بی آنکه به چشم بیايد در لايه‌های فیلم جريان دارد.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۹ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۴/۱۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۸۷۶-۰۴-۶
تعداد صفحات۲۰۹صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۴/۱۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۸۷۶-۰۴-۶