با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مثنوی معنوی (دفتر چهارم)

دانلود و خرید کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر چهارم)

۳٫۷ از ۳ نظر
۳٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر چهارم)  نوشته  مولانا جلال‌الدین محمد بلخی مولوی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر چهارم)

کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر چهارم) اثر بی‌نظیر و جاودانه از مولانا جلال‌الدین محمد بلخی است. در کتاب مثنوی معنوی (دفتر چهارم ) ما با اندیشه‌های عارفانه مولانا در قالب اشعاری عمیق رو به رو هستیم.

شنیدن نسخه‌ی صوتی مثنوی معنوی (دفتر چهارم) با صدای ساعد باقری، لطف و حلاوتی دو چندان دارد.

درباره‌ی کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر چهارم)

مثنوی معنوی مولانا شامل عمیق‌ترین اشعار عرفانی است که تا به حال خوانده‌اید. ورود عرفان به شعر با سنایی آغاز شد، با عطار رشد کرد و با مولانا به اوج خود رسید. مولانا مثنوی معنوی را بعد از رفتن شمس می‌نویسد. در همان سالی که صلاح‌الدین زرکوب (از یاران و مرادان مولانا) وفات یافت. گفته می‌شود که تاخیر در شروع مثنوی به جهت وفات زن حسام‌الدین چلپی بوده و ملال خاطر حسام، سبب شده بود تا مولانا نظم مثنوی را به تاخیر بیندازد. مولانا مثنوی معنوی را در شش دفتر و بیست و هفت‌هزار بیت سروده است. در مثنوی معنوی حکایات بسیاری را آورده است و با استفاده از تمثیل‌های دلنشین مقصود و پیام خود را رسانده است. مثنوی معنوی مولانا در شش دفتر تنظیم شده است. مثنوی معنوی (دفتر چهارم ) هم مانند آثار دیگر مولانا دارای قصه‌ها و داستان‌هایی زیبا در پی رساندن مفاهیم و مقصود عرفانی است. 

کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر چهارم ) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

اگر دوست دارید عرفان را در قالب اشعاری زیبا، دلنشین و عمیق بخوانید و بشناسید، حتما به کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر چهارم) گوش کنید.

درباره‌ی مولانا جلال الدین محمد بلخی

مولانا جلال الدین محمد بلخی در سال ۶۰۴ ه.ق در بلخ متولد شد. اما چندسال بعد، کمی پیش از زمانی که مغولان به ایران حمله کردند، و به دلیل مشکلی که پدرش بهاولد با دستگاه سلطنتی داشت، به قونیه مهاجرت کردند. مولوی آنجا بزرگ شد و شیخ شهر شد. برای خودش دستگاهی و مجالس وعظ و ارشاد و درسی ترتیب داد. به همین دلیل هم بود که از سفر رفتن به شیوه‌ی عرفا معاف شد و در عوض، پیری که او را به عالم عرفان کشاند، یعنی شمس در جستجو و طلب او به سفر رفت و او را یافت. شمس و مولانا مدتی را با یکدیگر روزگار گذرانیدند و در همان هنگام بود که عمیق‌ترین تحولات روحی در مولوی رخ داد و او را به چیزی بدل کرد که امروزه می‌شناسیم. مولانا به جز مثنوی معنوی آثار دیگری هم دارد. فیه ما فیه که مجموعه‌ای از تقریرات او است. پاسخ‌های او به پرسش‌های گوناگون اخلاقی، عرفانی، شرح و تفسیر آیات و احادیث و ... مکتوبات مولوی که نامه‌های او برای امور جاری زندگی مریدان و آشنایان بوده. مجالس سبعه که خطابه‌ها و موعظه‌های اوست و دیوان اشعار که شامل شورانگیز ترین غزلیات مولانا است. مولانا در سال ۶۷۲ ه.ق در قونیه درگذشته است.

 بخشی از مثنوی معنوی (دفتر چهارم)

گفت عیسی را یکی هشیار سر

چیست در هستی ز جمله صعب‌تر

گفتش ای جان صعب‌تر خشم خدا

که از آن دوزخ همی لرزد چو ما

گفت ازین خشم خدا چه بود امان

گفت ترک خشم خویش اندر زمان

پس عوان که معدن این خشم گشت

خشم زشتش از سبع هم در گذشت

چه امیدستش به رحمت جز مگر

باز گردد زان صفت آن بی‌هنر

گرچه عالم را ازیشان چاره نیست

این سخن اندر ضلال افکندنیست

چاره نبود هم جهان را از چمین

لیک نبود آن چمین ماء معین

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
Hemmat
۱۳۹۹/۰۶/۲۰

دفتر چهارم : ای ضیاءالحق حسام الدین تویی که گذشت از مَه به نورت مثنوی همّت عالیّ تو ای مُلتجا می کِشد آن را خدا داند کجا گردن این مثنوی را بسته ای می کِشی آنسوی که دانسته ای مثنوی را چون تو مبدأ بوده ای گر فزون

- بیشتر

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
زمان۱۶ ساعت و ۵۷ دقیقه
قابلیت انتقالدارد
حجم۶۹۸٫۸ مگابایت
زمان۱۶ ساعت و ۵۷ دقیقه
قابلیت انتقالدارد
حجم۶۹۸٫۸ مگابایت