با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نیایش چرنوبیل؛ رویدادنامه‌ی آینده

دانلود و خرید کتاب صوتی نیایش چرنوبیل؛ رویدادنامه‌ی آینده

۴٫۴ از ۱۰ نظر
۴٫۴ از ۱۰ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی نیایش چرنوبیل؛ رویدادنامه‌ی آینده  نوشته  سوتلانا  آلکسیویچ  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب صوتی نیایش چرنوبیل؛ رویدادنامه‌ی آینده

کتاب صوتی نیایش چرنوبیل؛ رویدادنامه‌ی آینده، نوشته سِوِتلانا آلکسیویچ، روزنامه‌نگار و نویسنده بلاروسی و برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۵ است. این کتاب تاریخ شفاهی را روایت می‌کند.

این کتاب با ترجمه الهام کامرانی و صدای اطهر کلانتری منتشر شده است. 

درباره کتاب نیایش چرنوبیل؛ رویدادنامه‌ی آینده

روز ۲۶ آوریل سال ۱۹۸۶ انفجاری بزرگ در نیروگاه چرنوبیل اوکراین رخ داد و مواد رادیواکتیو در بخش بزرگی از غرب شوروی و اروپا پخش شد و زندگی بیش از ۵ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داد. با وجود گذشت سال‌ها از این حادثه، هنوز آثار مواد رادیواکتیو و جهش‌های ژنتیکی در مردم منطقه دیده می‌شود که ناقص شدن نوزادان در دو دهه اخیر از پیامدهای آن است.

کتاب نیایش چرنوبیل روایت بی‌طرفانه و عینی گزارش‌های قربانیان فاجعه چرنوبیل است. روایت‌ها به صورتِ تک گویی است و هرکس، داستان و خاطره خودش را می‌گوید. نویسنده، مانند ضبط صوت گوش می‌دهد و گاهگاه، حالت‌های گوینده را خیلی مختصر و مفید وصف می‌کند؛ مانند: «برمی خیزد»، «سکوت می‌کند»، «به آرامی می‌گرید» و...

آلکسیویچ چنان خودش را پشت سرِ تک‌گویی‌های کتاب مخفی کرده که می‌شود گفت کتاب به شیوه اول شخص، روایت می‌شود. گویندگان، با سن و سال مختلف و موقعیت‌های متفاوت و شغل‌های گوناگون، همه از زخم خوردگان فاجعه نیروگاهِ هسته‌ای «چرنوبیل» هستند و مستقیم و بی‌واسطه، با حجمِ دیوانه‌کننده خطر و هراسِ حادثه رو به رو شده و کم‌وبیش، بخشی از حیات روانی، جسمی و خانوادگی‌شان را ازدست داده‌اند.

اما کتاب ماجراهای دیگری را هم تعریف می‌کند، افراط گرایی خشن و بی‌رحمانه درکشورهای مسلمان که از اتحاد جماهیر شوروی پیشین جدا و مستقل شده‌اند؛ روابط مستبدانه حاکمان حزب کمونیست روسیه با مردم، سلطه بوروکراسی و کاغذبازی در اداره‌های دولتی، فقر عمومی مردم درسایه حکومتِ به ظاهر نیرومند و از درون پوسیده استالینی، گستردگی و عُمقِ دروغ‌های دولت به مردمِ تحت حکومت، پرهیز از گفتن حقایق انفجار چرنوبیل به خاطرحفظ پِرِستیژ جهانی، زندگی‌های اشرافی وابستگان به حکومت در مقابل زندگی رنج‌آلود بیشتر مردم، خالی شدنِ نظامِ تربیتی روسیه از ارزش‌های اخلاقی و آرمان‌های انسانی، خودپرستی مردم ستمدیده، نداشتن سیاستِ روشن و کارامد دربرابر حوادثِ غیرمترقّبه، وضعیتِ نابسامان پزشکی و بیمارستان‌های روسیه و ... توصیف نابسامانی ها و فلاکت‌ها در این کتاب چنان زیاد است که دل و وجدان هر انسانی را به درد می‌آورد.

الکسیویچ با این گزارش‌ها نشان داد که انفجار چرنوبیل چگونه روح انسانی را سوزاند و ناامید کرد.

شنیدن کتاب نیایش چرنوبیل؛ رویدادنامه‌ی آینده را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به تاریخ جهان پیشنهاد می‌کنیم

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
bluedream
۱۳۹۹/۰۹/۱۴

بعد از چرنوبیل دور و نزدیک چه معنایی دارد وقتی که در روز چهارم ابرهای چرنوبیل روی افریقا و چین در حرکت بودند.زمین یکباره بی نهایت کوچک به نظر آمد. این کتاب رو از لحظه ای که شروع کردم دیگه نتونستم

- بیشتر
کاربر ۲۴۰۱۰۶۸
۱۳۹۹/۰۸/۰۵

عالی و جذاب و تکان دهنده حتما بخونید

Márma
۱۳۹۹/۰۷/۰۶

خیلیییی جذاب بووود.... چطور همچین فاجعه ی چند بعدی ای رخ داده و کسی خبردار نشده واقعا؟! اتفاقی که امروزه هرجای دنیا ممکنه اتفاق بیفته و چقد وحشتناکه و حتی در حد یه جنگه!

کاربر ۲۱۱۲۱۸۸
۱۳۹۹/۰۸/۲۸

برنده‌ی ۲۰٪ تخفیف شدی. کد  S99V9UKW2GD1N رو در قسمت خرید کتاب وارد کن. فقط ۲ روز برای استفاده از این کد فرصت داری.

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
زمان۱۴ ساعت و ۰۱ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۱۱۶۸٫۸ مگابایت
دسته بندی
زمان۱۴ ساعت و ۰۱ دقیقه
قابلیت انتقالندارد
حجم۱۱۶۸٫۸ مگابایت