دانلود کتاب صوتی تحفه الملوک با صدای مریم محبوب + نمونه رایگان
با کد تخفیف OFF30 اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۳۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب صوتی تحفه الملوک اثر مریم محبوب

دانلود و خرید کتاب صوتی تحفه الملوک

معرفی کتاب صوتی تحفه الملوک

کتاب صوتی تحفه الملوک نوشته علی‌بن ابی‌حفض بن فقیه محمود اصفهانی با صدای مریم محجوب منتشر شده است. این کتاب درباره اندرزهاى حكيمانه، در حدود اواخر سده ششم و اوايل سده هفتم نوشته شده است. به تصريح مؤلف در مقدمه، كتاب به درخواست برخى از بزرگان و امرا، از كتب موعظه و نصيحت گردآورى شده است.

درباره کتاب تحفه الملوک

كتاب شامل دو مقدمه از مصحح و مصنف و پانزده باب است. مطالب هر باب با موضوعى خاص آغاز شده و به ترتيب با استناد از آيه‌هاى قرآنى، احاديث، روايت‌ها، امثال و حكم و سخن بزرگان و حكايت‌هاى اخلاقى به پايان رسيده است.

باب‌های پانزده‌گانه كتاب درباره خرد، نادانى، سخن، حكمت، دوست، دشمن، فرزند، پادشاهى، خدمت پادشاه، صبر و شتاب، نيكى و بدى، خوى نيك و خوى بد، نهفتن راز، دنيا و حرص به آن نوشته شده است.

تاريخ دقيق نوشته شدن تحفه الملوک معلوم نيست. از اين كتاب نسخه‌هاى متعدد (اياصوفيا، قونيه، نخجوانى، مجلس، نفيسى، آستان قدس) در دست است كه متن بر اساس آنها تصحيح شده است. كهن‌ترين نسخه كامل تاريخدار اين كتاب نسخه‌اى است از موزه بريتانيا به تاريخ ۷۶۱ق.

 این کتاب در موضوع آداب و اخلاق و پند و اندرز تألیف شده و در تأیید آن از زبان بزرگان اسلام و حکمای یونان و بزرگان ایران قدیم و حکمان هند و چین شواهدی آورده است. در میان شواهد شعری فراوان این کتاب، اشعار گمشده شاعران بزرگ سده‌های چهارم و پنجم، که دیوان‌هایشان از میان رفته است، دیده می‌شود. 

از وجوه اهمیّت تحفةالملوک، جمع‌آوری و منظّم کردن موضوع‌های کلّی اندرزنامه‌های قدیم است، هرچند ما امروزه از آن منابع بی‌اطلاع باشیم. نثر این اثر به فارسی شیوا و کوتاهی عبارات و سادگی بیان از مشخصات آن است.

آميختگى مطالب با اشعارى متناسب با موضوع مورد بحث، يكى از وجوه اهميت كتاب است؛ به ويژه آن‌كه اين اشعار از شاعران آغازين زبان فارسی همانند رودكى و ابوشكور بلخى نقل گرديده است.

شنیدن کتاب تحفه الملوک را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به ادبیات کلاسیک فارسی و متون کهن پیشنهاد می‌کنیم. 

نظرات کاربران

Abolfazl Jonaqi
۱۴۰۱/۱۰/۰۶

از نظر من که خیلی عالی است

علی ایزدی
۱۴۰۱/۰۳/۱۹

از منظر بنده که معلم هستم بسیار عالی و آموزنده است این کتاب گهربار

زمان

۴ ساعت و ۳۳ دقیقه

حجم

۱۸۸٫۱ مگابایت

قابلیت انتقال

دارد

زمان

۴ ساعت و ۳۳ دقیقه

حجم

۱۸۸٫۱ مگابایت

قابلیت انتقال

دارد

قیمت:
۱۹,۰۰۰
۹,۵۰۰
۵۰%
تومان