با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
ایلات بختیاری و لرستان

دانلود و خرید کتاب ایلات بختیاری و لرستان

مجموعه مقالات نخستین همایش هنر و فرهنگ عشایر ایران (۱)

۳٫۰ از ۲ نظر
۳٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ایلات بختیاری و لرستان  نوشته  کیانوش کیانی هفت‌لنگ  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب ایلات بختیاری و لرستان

کتاب ایلات بختیاری و لرستان که به همت کیانوش کیانی هفت‌لنگ منتشر شده، جلد نخست از مجموعه مقالات نخستین همایش هنر و فرهنگ عشایر ایران است.

فرهنگ و هنر ایالت و عشایر ایران با توجه به تنوع، اصالت و ریشه دار بودن و به اقتضای ویژگی های اقلیمی از مزیت های نسبی جامعۀ ایران محسوب شده و بخشی از سرمایۀ ملی کشور به شمار می رود. خاستگاه هنر ایل، طبیعت و سرچشمه های زلال آن است که اقیانوسی عظیم و ژرف و پدیده ای سازنده و حرکت آفرین است که با نبوغ و خلاقیت زنان و مردان عشایر تکوین یافته و به عنوان بخشی از میراث و سرمایۀ ملی، علی رغم همه ناملایمات و محدودیت ها، سینه به سینه به نسل های بعد منتقل شده است. این میراث گرانقدر، در طول قرن ها هویت خود را حفظ کرده و امروزه به رایگان در اختیار ما قرار گرفته است. پویایی، قدرت و غنای هنر و فرهنگ ایل، به دلیل کاربردی بودن، جزئی از زندگی عشایر است و به لحاظ اصالت و بارور شدن در همزیستی با طبیعت، از قابلیت هایی برخوردار است که می تواند در برابر آسیب ها و تهاجمات فرهنگی، پایداری کرده و مصونیت ایجاد نماید. امروزه، گسترش امواج، صدا، ارتباطات و تصاویر، مرزهای زمینی و هوایی را درهم شکسته و این میراث ارزشمند و گنجینۀ هنر بومی را در معرض تهاجمات و آسیب های جدی قرار داده است. همچنین به دلیل غفلت متصدیان امر و متولیان فرهنگ و هنر و کم توجهی در برنامه های اجرایی، بیش از پیش شکننده شده و برخی از ویژگی های آن نیز در حال فراموشی است. 

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، با رویکردی مسئولانه و به منظور شناخت مسائل و معضلات هنر و فرهنگ عشایر، زمینه سازی برای فعالیت های پژوهشی، بررسی و شناسایی موارد آسیب دیده و برنامه ریزی برای احیاء و هویت بخشی به ویژگی های فرهنگ و هنرهای اصیل جامعۀ عشایری ایران، بنیانگذار این مهم شد تا بار دیگر گنجینۀ هنر ایالت با واکاوی علمی، شناسایی، حفظ و احیاء گردد. 

به همین منظور، گروه پژوهشی هنر و فرهنگ عشایر، مرکب از نخبگان و اندیشمندان برجسته و دانش آموختۀ عشایر، در مجموعۀ فرهنگستان هنر شکل گرفت تا با درک اهمیت و ضرورت تاریخی آن و به منظور پاسخگویی به نیازهای فرهنگ و هنر عشایر، موارد آسیب دیده، در معرض خطر و یا از یاد رفته را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد و راهکارهای لازم را برای بازیابی و احیاء، ارائه نماید. مجموعۀ پیش رو، اولین اثر و بخشی از مقالاتی است که در نخستین همایش هنر و فرهنگ عشایر ایران، ویژۀ استان های چهارمحال و بختیاری، خوزستان، لرستان و اصفهان، در سال ۱۳۸۷ ارائه گردید. 

مجموعه مقالات نخستین همایش هنر و فرهنگ عشایر ایران با عنوان ایلات بختیاری و لرستان، دربردارنده مقالات ارائه شده در این همایش است. 

عناوین برخی از مقالات مجموعه حاضر عبارت اند از: بازتاب هنر در زندگی عشایر؛ ظرفیت های نمایشی در سوگچامه دویت خون؛ آداب و رسوم فراموش شده؛ حماسه سرایی و شاهنامه خوانی در ایل بختیاری؛ درآمدی بر زیباشناسی دستبافته های عشایری ایران؛ بررسی نقوش مشترک در گلیم بافته های استان چهارمحال و بختیاری؛ نمایش باران در عشایر بختیاری؛ و تحلیلی بر نقش و رنگ گلیم های عشایر بختیاری. 

 خواندن مجموعه مقالات نخستین همایش هنر و فرهنگ عشایر ایران (۱) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 علاقه‌مندان به ایران‌شناسی و مردم‌شناسی مخاطبان این مجموعه‌اند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۵۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۱,۵۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۰۲/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۳۲-۰۷۲-۱
تعداد صفحات۲۵۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۱,۵۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۰۲/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۲۳۲-۰۷۲-۱