با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
اشراق هیاکل النور

دانلود و خرید کتاب اشراق هیاکل النور

لکشف ظلمات شواکل الغرور

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب اشراق هیاکل النور  نوشته  غیاث الدین منصور  دشتکی شیرازی   و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اشراق هیاکل النور

کتاب اشراق هیاکل النور نوشته غیاث‌الدین منصور دشتکی شیرازی است. کتاب اشراق هیاکل النور را انتشارات میراث مکتوب به همت علی اوجبی منتشر کرده است. این کتاب یک شرح جامع بر یکی از رساله‌های شیخ شهاب‌الدین سهروردی است. شهاب الدین یحیی بن حبش بن امیرک ابوالفتوح سهروردی، ملقب به شهاب‌الدین، شیخ اشراق، شیخ مقتول و شیخ شهید از فیلسوفان مشهور قرن ششم است که در جوانی کشته شد. 

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهش‌های متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می‌كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می‌شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفادۀ جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می‌شود.

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یک‌بار منتشر می‌شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهش‌های «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب اشراق هیاکل النور

غیاث‌الدین منصور دشتکی شیرازی از فیلسوفان بزرگ حوزه فلسفی شیراز است. این اثر، شرحی است بر یکی از مهم‌ترین آثار شهاب‌الدین سهروردی (۵۴۹ـ ۵۸۷ ﻫ . ق) به نام هیاکل‌النور. دشتکی این شرح را در سن  ۱۸ سالگی، طی ۷ روز در رد شرح جلال‌الدین دوانی موسوم به شواکل الحور نگاشته است.

خواندن کتاب اشراق هیاکل النور را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به فلسفه اشراق پیشنهاد می‌کنیم. 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۱۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۲,۲۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۲/۰۲/۰۱
شابک۹۶۴-۶۷۸۱-۸۲-۹
تعداد صفحات۶۱۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۲,۲۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۲/۰۲/۰۱
شابک۹۶۴-۶۷۸۱-۸۲-۹

تجربه بهتر در اپلیکیشن