تاریخ اسلام؛ از جاهلیت تا رحلت پیامبر اسلام (ص) (جلد اول)

دانلود و خرید کتاب تاریخ اسلام؛ از جاهلیت تا رحلت پیامبر اسلام (ص) (جلد اول)

۴٫۸ از ۵ نظر
۴٫۸ از ۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تاریخ اسلام؛ از جاهلیت تا رحلت پیامبر اسلام (ص) (جلد اول)  نوشته  مهدی پیشوایی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب تاریخ اسلام؛ از جاهلیت تا رحلت پیامبر اسلام (ص) (جلد اول)

کتاب حاضر جلد اول کتاب‌های تاریخ اسلام نوشته مهدی پیشوایی است که به وقایع  زمان جاهلیت تا رحلت پیامبر اسلام (ص) می‌پردازد. این اثر برای تدریس در مقاطع دانشگاهی طراحی و تدوین شده است.

تاریخ، در پیوند با زمان و انسان معنا می‌یابد. اگر تاریخ را به قالی تشبیه کنیم. زمینه آن را زمان، نقش و نگار آن را حوادث، و تار و پود آن را سنت‌ها و قوانین علّی و معلولی تشکیل می‌دهد. برای انسان به عنوان هنرمند این عرصه که قابلیت و استعدادهای لازم را در اختیار دارد، ضرورت شناخت زمان، اطلاع از ابزار و امکانات و توجه به سنتها، قوانین و ساز و کار تعلیلی پدیده‌ها، به ویژه عبرت خیزی آنها به هدف یافتن اصل اساسی حیات بشری (انسان شدن حقیقی) غیرقابل انکار است; چراکه تأثیر تاریخ و گذر زمان نه تنها در یک فرد که در ملت‌ها و نژادها، روشن است. از سوی دیگر، تاریخ یک ملت و عبرتهای آن کالای مصرفی نیست که مهلت مصرف آن به سرآید. از این رو، تاریخ را با آنکه درباره گذشته است، برای آینده می‌نویسند. 

درباره کتاب تاریخ اسلام از جاهلیت تا رحلت پیامبر اسلام (ص)

کتاب پیش رو که به قلم دانشمند ایرانی، حجت الاسلام و المسلمین مهدی پیشوایی نگاشته شده است در پنج بخش اصلی و شانزده فصل به تاریخ صدر اسلام می‌پردازد. نویسنده در این اثر سعی کرده است، برای هر یک از اجزا و تفاصیل حوادث عصر نبوی منابع جداگانه و متنوّعی ذکر نماید. شواهد و مؤیدات قرآنی و حدیثی در سراسر کتاب، حوادث را از شکل گزارش صرف بیرون آورده و تحلیل و بررسی مناسب برخی حوادث و توجه به شبهات پیرامون هر موضوع نیز قابل توجه است.

مباحث بخش اول کتاب مربوط به وضع جزیرة العرب پیش از ظهور اسلام (مباحث مقدماتی) به تفصیل مطرح شده است; زیرا بدون آگاهی کامل از وضع جزیرة العرب در دوران جاهلیت، فهم و تحلیل بسیاری از حوادث تاریخ اسلام مقدور نبوده یا حداقل ناقص است. از آنجا که بسیاری از حوادث، ریشه در دوران جاهلیت دارد، لازمه پی بردن به وضع جزیرة العرب پس از ظهور اسلام، شناخت وضعیت آن پیش از ظهور اسلام است. بنابراین برای فهم و درک پیوند حوادث، و نیز آگاهی از تحول بنیادین که با ظهور اسلام در این منطقه صورت گرفت مطالب این بخش کمی با تفصیل آمده است.

کثرت منابع و مآخذ در پاورقی‌ها نیز به این منظور است که خواننده در صورت تمایل، جهت دریافت جزئیات حادثه، بتواند به منابع و مآخذ مورد نظر مراجعه کند و اگر به بعضی از منابع دسترسی نداشته باشد، حداقل امید دسترسی به برخی دیگر وجود داشته باشد. و در برخی موارد نیز سعی بر آن بوده تا شهرت یا تواتر حادثه مورد نظر، اثبات شود.

شواهد و مؤیدات قرآنی و حدیثی در سراسر کتاب ذکر شده است; منتها در صورت لزوم، متون عربی (آیات قرآن مجید و روایات یا فرازهایی از متون تاریخی که ذکر آنها ضروری به نظر می رسید) در پاورقی ها آمده و ترجمه آن در متن ذکر شده است.

 خواندن کتاب تاریخ اسلام از جاهلیت تا رحلت پیامبر اسلام (ص) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 دانشجویان و علاقه‌مندان به تاریخ اسلام مخاطبان این کتاب‌اند.

 بخشی از کتاب تاریخ اسلام از جاهلیت تا رحلت پیامبر اسلام (ص)

با افزایش روزافزون مسلمانان، قریش که از گفتوگو با ابوطالب نتیجه نگرفتند و بنی هاشم به حمایت از پیامبر اسلام برخاستند، از آزار جانی پیامبر ناتوان شدند و به آزار و شکنجه تازه مسلمانان پرداختند با این امید که آنان را زیر فشار و شکنجه از اسلام باز گردانند.۴۹۰

مشکل قریش این بود که تازه مسلمانان از یک یا دو قبیله نبودند که بتوان به آسانی آنها را سرجایشان نشاند، بلکه از هر قبیله چند تن این آیین را پذیرفته بودند. نگاهی به فهرست مهاجران حبشه که به دنبال فشار و آزار مشرکان، در سال پنجم بعثت مجبور به ترک مکه شدند، نشان می دهد که زنان و مردانی از قبایل مختلف مانند: بنی عبدشمس، بنی اسد، بنی عبدالدار، بنی زهره، بنی مخزوم، بنی جُمَح، بنی عَدِی، بنی حارث، بنی عامر و بنی امیه مسلمان شده بودند. از این رو مشرکان تصمیم گرفتند که هر قبیله مسلمانان خود را شکنجه کند تا با مداخله افراد قبایل دیگر، تعصب آنها تحریک نشود و عکس العمل نشان ندهند.

آزارها و شکنجه ها، بیشتر متوجه نومسلمانان مستضعف بود که گفتیم برده یا غریبه و بدون پشتوانه قبیلگی بودند.۴۹۱ یاسر، پسرش عمار، بِلال بن رَباح، خَبّاب بن اَرَتّ، ابوفُکیهَه، عامربن فُهَیره، صُهَیب بن سِنان، و از زنان و کنیزان، سُمیه، امّ عُبَیس (یا ام عُنیس)، زِنِّیره، لَبیبه (یا لُبَینَه) و نَهْدیه، از افرادی بودند۴۹۲ که برحسب مورد، با گرسنگی و تشنگی، زندانی کردن، کتک زدن، در شدت گرمای ظهر روی ریگهای گرم مکه خواباندن، یا در آن گرما زره آهنین پوشاندن، طناب به گردن بستن و به دست کودکان سپردن، شکنجه شدند.

هجرت به حبشه

پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) که خود زیر چتر حمایت ابوطالب و بنی هاشم از آزار جانی قریش مصون بود، با مشاهده فزونی شکنجه و آزار مسلمانان بی پناه (به عنوان راه حل موقت و مقطعی) به آنان توصیه کرد که به کشور حبشه هجرت کنند و فرمود: «آنجا پادشاه عدالت خواه دارد و سرزمین راستی است».۴۹۳ در آن روزگار حبشه تنها جای مناسب برای هجرت مسلمانان بود. ایران و روم و نیز مناطق نفوذ این دو ابر قدرت، مانند شام و یمن، هرکدام به جهتی، (به تحریک قریش یا بر اساس سیاستهای خود) ممکن بود مسلمانان را نپذیرند، یا پس از هجرت، مشکلاتی برای آنان فراهم سازند. به علاوه حبشه برای مسلمانان سرزمین آشنایی بود; زیرا اهل مکه برای تجارت، به آن کشور رفت و آمد می کردند.۴۹۴ از این گذشته مردم حبشه مسیحی بودند و در خداپرستی، با مسلمانان اشتراک عقیده داشتند. گفته می شود مسیحیان حبشه از فرقه «یعقوبی» بودند و این فرقه خدا را تک ماهیتی (= یک اقنوم) می دانستند و اعتقاد به تثلیث نداشتند و از این نظر، عقیده آنها، به توحید اسلامی نزدیک بود.۴۹۵

در هر حال به دنبال توصیه پیامبر (صلی الله علیه وآله)، در سال پنجم بعثت۴۹۶ یک گروه ۱۵ نفری۴۹۷ از مسلمانان بی دفاع، پنهانی مکه را ترک گفته، از طریق بندر شُعَیبَه و با عبور از عرض دریای سرخ، خود را به حبشه رساندند. این گروه پس از دو سه ماه اقامت در حبشه به دنبال شایعه اسلام آوردن قریش و رفع فشار و آزار از مسلمانان، به مکه باز گشتند.۴۹۸

اما چون فشار و شکنجه همچنان ادامه داشت، بار دیگر گروهی از مسلمانان از همان راه، عازم حبشه شدند. این بار تعدادشان بالغ بر صد و یک نفر (از زن و مرد) بود۴۹۹ و سرپرستی آنها را جعفربن ابی طالب به عهده داشت. پس از مدتی، قریش از استقرار و امنیت مهاجران در حبشه احساس خطر کردند و با اعزام نمایندگانی به دربار نجاشی، خواستار باز گرداندن آنها شدند. ابوطالب با آگاهی از این توطئه، نامه ای به نجاشی نوشت و از او درخواستِ حمایت از مهاجران کرد.۵۰۰

پس از طرح ادعای نمایندگان قریش در دربار نجاشی، جعفربن ابی طالب با توضیحات و سخنان سنجیده و موقع شناسانه، به خوبی دفاع و توجه نجاشی را جلب کرد. نجاشی از تحویل پناهندگان خودداری ورزید و آنها را تحت حمایت قرار داد.۵۰۱

البته همه مهاجران جزء شکنجه شدگان نبودند و در میان آنان افرادی از قبایل نیرومند بودند که مشرکان جرأت آزار و شکنجه آنان را نداشتند، اما در هر حال مکه، محیط فشار و اختناق بود. شاید هدف پیامبر اسلام، علاوه بر دور کردن مسلمانان از محیط فشار و شکنجه، این بوده که پایگاهی در حبشه برای اسلام و بر ضد مخالفان این آیین به وجود آورد و چنان که می دانیم، اقامت مهاجران در حبشه خالی از تأثیر تبلیغی نبوده است. چنان که نجاشی، پادشاه حبشه، اسلام را پذیرفت و ارتباطهایی با پیامبر اسلام برقرار کرد.۵۰۲ گویا نگرانی قریش هم بیشتر از این ناحیه بوده است که اقدام به اعزام نماینده کردند.

پاره ای از اسناد و شواهد نشان می دهد که پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) اوضاع و اخبار مهاجران را پی گیری می کرد، چنان که گزارش ارتداد و مرگ عبیدالله بن جحش (یکی از مهاجران) را دریافت کرد.۵۰۳

این بار اقامت مهاجران در حبشه طول کشید. در این مدت ۱۱ نفر از آنها در آن کشور درگذشتند. ۳۹ نفر پیش از هجرت رسول خدا، به مکه برگشتند. ۲۶ مرد و چند زن نیز، پس از هجرت پیامبر و پس از جنگ بدر، به مدینه بازگشتند. آخرین گروه به سرپرستی جعفربن ابی طالب، در سال هفتم هجرت، باز گشتند و پس از پایان جنگ خیبر، در این محل به حضور پیامبر اسلام رسیدند.۵۰۴

ولادت حضرت فاطمه (علیها السلام)

بنابر قول مشهور در میان مورّخان شیعه، حضرت فاطمه در سال پنجم بعثت، در مکه تولد یافت.۵۰۵ او کوچک ترین فرزند پیامبر از همسرش خدیجه بود و بعد از هجرت، در مدینه با علی (علیه السلام) ازدواج کرد. فاطمه در همان سنین کوچکی، شاهد مبارزات و مشکلات طاقت فرسای پدرش با مشرکان بود و رنجها و سختی های این دوران را به یاد داشت.
نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
کاربر ۲۰۳۲۵۱۸
۱۴۰۰/۰۵/۰۳

عالی

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
پیامبر اسلام (علیه السلام) با تأکید، تفاخر به نژاد و نسب را محکوم می ساخت، به عنوان نمونه: ۱. در فتح مکه که دژ اصلی قریش (که خود را از نژاد برتر می پنداشتند) سقوط کرد، فرمود: مردم! خداوند کبر و تفاخر به پدران را که در جاهلیت رواج داشت، در پرتو اسلام از بین برد. آگاه باشید شما از نسل آدم هستید و آدم از خاک آفریده شده است. بهترین بندگان خدا، بنده ای است که باتقوا باشد. عربیت پدر کسی محسوب نمی شود، بلکه زبان گویایی است. آن کس که عملش نتواند او را به جایی برساند، نسب و شرف نژادی هم او را به جایی نخواهد رساند.
امیرماکان جعفری

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۴۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۲/۱۷
شابک۹۷۸-۹۶۴-۷۰۳۰-۵۵-۷
تعداد صفحات۳۴۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۱۲/۱۷
شابک۹۷۸-۹۶۴-۷۰۳۰-۵۵-۷