با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب کان لم یکن اثر امیرعلی نبویانoff

کتاب کان لم یکن

نویسنده:امیرعلی نبویانانتشارات:انتشارات خوبسال انتشار:۱۳۹۹تعداد صفحه‌ها:۸۴ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۳.۹از ۴۱ رأیخواندن نظرات
انتشاراتانتشارات خوب

سال انتشار۱۳۹۹

تعداد صفحه‌ها۸۴ صفحه

دسته‌بندی

معرفی کتاب کان لم یکن

کتاب کان لم یکن داستانی نوشته امیرعلی نبویان است. این داستان روایتگر یک ماجرای سیاسی تاریخی است که در جزیره‌ای به نام استرایک رخ می‌دهد و با زبان طنز، نقدی بر سیاست‌های حاکم بر دنیا وارد می‌کند. 

درباره کتاب کان لم یکن

کان لم یکن داستان طنزی نوشته امیرعلی نبویان است. این داستان درباره پادشاهی جزیره استرایک است که پادشاهی به نام تام دارد. این کشور استقلال ندارد و شهروندانش هم پاسپورت ندارند. پادشاه که تلاش می‌کند کشورش را به صورت رسمی در جهان اثبات کند، تلاش‌های بسیاری می‌کند؛ از مذاکره با چین و روسیه گرفته تا بیدار کردن غیرت ملی مردم با انواع دروغ‌ها و نیرنگ‌ها. در این میان، برادر پادشاه که جری نام دارد، کم‌کم ذخایر ملی و تنها منبع ثروت جزیره را با کمکی تعدادی از کلاه‌برداران با کشتی از جزیره خارج می‌کند و زمانی که خانم چیانگ‌دای‌یو به نمایندگی از کشور چین و برای بستن یک قرارداد و پیمان به استرایک می‌آید، پادشاه را ترغیب می‌کند تا با او ازدواج کند. 

ازدواجی که قرار است به سرنوشت کشور و رسمیت بخشیدن و جهانی شدن آن کمک کند، به ماجرایی عجیب و پیچیده تبدیل می‌شود...

کتاب کان لم یکن را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

کان لم یکن را به تمام دوست‌داران داستان‌های ایرانی، پیشنهاد می‌کنیم. اگر از خواندن رمان‌های طنز لذت می‌برید، این کتاب یک گزینه عالی برای شما است. 

درباره امیرعلی نبویان 

سید امیرعلی نبویان ۲ فروردین ۱۳۵۹ در آمل متولد شد. او نویسنده، مجری و بازیگر ایرانی است که شهرتش را مدیون شرکتش در برنامه رادیو هفت است. 

او در رشته مهندسی برق تحصیل کرده است و علاوه بر اجرا در برنامه‌های تلویزیونی به عنوان مجری و همچنین بازی در چند سریال، چندین کتاب هم نوشته است. از میان کتاب‌های امیرعلی نبویان می‌توان به مجموعه چهارجلدی قصه‌های امیرعلی، اشاره کرد. او خواهرزاده مسعود فروتن است. 

بخشی از کتاب کان لم یکن

پرنس در ایوان خانه مجللش یک پارچه سرخ در دست دارد با یک مربع آبی در زاویه بالای سمت چپ، که نقش خورشیدی سفیدرنگ در داخل آن است؛ پرچم جمهوری چین! او درحالی‌که با چشمان تازه از خواب پریده و دهان باز، روبه‌روی یک خانمِ سانتی‌مانتالِ چینی نشسته، به مترجم گوش می‌کند: «خانم ‘چیانگ دای یو’ از جانب دولت رسمی، مشروع و قانونی جمهوری چین برای پادشاهی استرایک پیام صلح و دوستی پایدار و پیشنهاد برقراری روابط در بالاترین سطوح دیپلماتیک آورده است. جمهوری چین برای اثبات حسن‌نیت و در اولین قدم، سفیر خود را نزد ایشان اعزام کرده و امید دارد هرچه زودتر و به محض حصول شرایط مناسب، متقابلاً سفیر استرایک را در پایتخت، ‘نانجینگ’ میزبانی کند و دو کشور استقلال یکدیگر را به رسمیت بشناسند.»

والاحضرت، درحالی‌که اشک شوق در چشمانش حلقه زده، برمی‌خیزد و با دستانی لرزان استوارنامه بانو «دای یو» را تحویل می‌گیرد که تمامش به الفبای چینی مرقوم شده. شاهزاده در پیچ‌وتاب این رسم‌الخط نامفهوم، سرنوشت را می‌بیند که از نو نوشته‌اند و برگ‌برگ آن را که از نگاه می‌گذراند، گویی تاریخ را ورق می‌زند، انگار اژدهای زرد رام و آرام از دل افسانه‌ها خود را به آخر دنیا رسانده تا ثابت کند بدبخت‌ترین ملت روی زمین هم حق دارد ناگهان روی خوش روزگار را ببیند. ولی تا انتها هرچه نگاه می‌کند حتی یک امضای خشک‌وخالی، و کمترین نشانی از اعتبار وجود ندارد! اشک چشم‌هایش را پاک می‌کند و دوباره... بادقت‌تر... نیست که نیست! فقط به پایین صفحه دوم که گویا هدفِ پدافندِ گوارشِ یک مرغ دریایی قرار گرفته است، به قاعده یک بند انگشت لکه ماسیده که وقتی با ناخن می‌خراشد، همان هم ور می‌آید و پاک می‌شود.

دای یو که متوجه نگاه نگران پرنس شده است، استوارنامه را با احترام پس می‌گیرد و جمله‌ای به مترجم می‌گوید. آقای «کونگ» از جیب کتش مهر و استامپ را بیرون می‌آورد. دای یو همان‌جا پای استوارنامه را مهر می‌کند و قبل از اینکه جری با چشمان ازحدقه‌بیرون‌زده سؤالی بپرسد، کونگ توضیح می‌دهد که بانو دای یو ـ سفیر دولت ناسیونالیست چین ـ با اختیارات تام به این سفر آمده است و ایشان با حفظ سمت دختر رئیس‌جمهور، ژنرال سرخ «چیانگ کای شِک»، نیز هست.

به‌رغم تعارف‌ها و رختخواب پهن کردن‌ها و پشه‌بند بستن‌های جری، نمایندگان دولت فخیمه جمهوری چین تصمیم گرفته‌اند شب را در کشتی بمانند تا فردا خدمت اعلی‌حضرت شرفیاب شوند. اما پرنس تا صبح بیدار است! نه‌فقط از ذوق آن ملاقات فرخنده و التفاتِ بِلامقدمه یک امپراتوری بزرگ، بلکه چیزهای مهم دیگری هم از آن گفت‌وگوی کوتاه دستگیرش شده است که می‌تواند آینده استرایک را کن فیکون کند.

برای پرنس سؤال شده بود که اصلاً آن‌ها اسم استرایک را از کجا شنیده‌اند و سفیر سرزمین پهناور خاوران را چه به این یک وجب خاکِ خاک‌برسرِ گمشده در آب‌های بالتیک؛ که یک‌کاره نصفه‌شب کلبه خرابه او را منور فرموده، به فکر روابط دیپلماتیک افتاده است؟ و وقتی این پرسش‌ها را البته با ادبیاتی سیاست‌مدارانه‌تر مطرح می‌کند، جوابی تکان‌دهنده می‌شنود...

نظرات کاربران

محمد
۱۴۰۰/۰۴/۲۲

کتابی کم حجم اما خیلی جذاب و خوبی بود و از هر پاراگراف میشه به هوش و خلاقیت امیر علی نبویان پی برد اگر به سیاست علاقه داشته باشید، این کتاب جذابیتش بیشتر میشه در ظاهر داستان کتاب برای یک سرزمین و

- بیشتر
golnoosh pahlavan
۱۴۰۱/۰۱/۲۱

سلام میشه لطفا کتاب قصه های امیرعلی رو هم از همین نویسنده قرار بدید روی اپلیکیشن ممنون میشم🙏

*𝐻𝑒𝒾𝓇𝒶𝓃
۱۴۰۰/۰۵/۰۳

🌵_القصه باید به جای سیاستمدار ها درخت بکاریم هوای زندگی مان خوب شود...! طنز انتقادی داشت و در پرده،طنز ها و شوخی های دیگری. اما حکایت حکایت سیاستمداری سیاستمدار هایی بود که یک نمکی باید مدال های لیاقتشون رو در جهت صرفه

- بیشتر
کاربر ۴۴۰۹۰۴۴
۱۴۰۱/۰۶/۱۵

باید امیر علی نبویان را بشناسید و دوست داشته باشید و با سبک خوانش خود نبویان ، کتاب را بخوانید ، آنوقت لذت کامل را از کتاب می برید .

شایان
۱۴۰۰/۰۴/۲۳

اگر که لحن و بیان نویسنده رو توی کتاب های قبلیش ینی قصه های امیرعلی دوست داشتید،حتما میتونید با این اثرش هم ارتباط برقرار کنید.داستان درباره دو تا برادر دو قلو ان که یکیشون پادشاهه و اون یکی سعی میکنه

- بیشتر
maria
۱۴۰۰/۱۱/۲۳

از تسلط جناب نبویان بر کلمات واقعا لذت بردم که نشان از سواد و دانششون در این حوزه داشت کتابی بود پر از کنایه های ظریف و نقد های متفاوت ولی طنز ضعیفی داشت که لبخند هم بر لبم نیاورد. برای یکبار

- بیشتر
atieh
۱۴۰۰/۰۲/۰۶

موندم چطوری مجوز چاپ گرفته؟ 😄 چیزی مونده بود که مسخره نکرده باشه

delaram
۱۴۰۰/۰۱/۳۰

به نظرم کتاب متوسطیه تلاش خوبی برای به تصویر کشیدن حقایق زندگیمون و تلاش بدی برا خندوندنمون که به نظرم واقعا دیگه نمیتونیم بخندیم قبلا میشد ولی الان دیگه حتی خنده دارم نیست

tiam
۱۴۰۱/۰۸/۱۶

قلم نبویان خیلی عالیه . با اون نقد ظریف و طنز به جا ، کتاب رو خوندنی کرده بود .

iamtiyam
۱۴۰۱/۰۶/۲۹

کتاب کم حجم و طنزیه یه نقد کوچیک از سیاسته و حرف نداره یه سری حرف های منشوری هم هست به زیر شونزده سال توصیه نمیشه

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۲۷)
امید ‘حال دل’ مردم را خوب می‌کند.
محمدرضا میرباقری
مطالعهٔ این کتاب احتیاطاً محدودیت سنی دارد و برخی شوخی‌های آن مناسب همگان نیست. اگرچه در این دوره و زمانه، همان‌هایی که نگرانشان هستیم، حرف‌های این‌چنینی را بهتر از بنده و شما بلدند!
آترین🍃
به تجربه ثابت شده هر قدر تاریخش بیشتر ورق می‌خورد، جغرافیا و هندسه‌اش منزوی‌تر، اجتماعی‌اش عصبی‌تر، ادبیاتش بی‌ادبی‌تر، اقتصادش لاغرتر، جبرش محتوم‌تر و زیست‌شناسی‌اش غیرممکن‌تر می‌گردد!
atieh
راستی بد نیست بدانید این قصه در ایام خانه‌نشینی و قرنطینهٔ کرونا نوشته شده. امید است هنگامی که شما آن را می‌خوانید، خود و نزدیکانتان از گزند این‌یکی و هر بلای دیگر مصون مانده باشید. حقیر را هم دعا بفرمایید که آرزویی ندارد جز رضایت خداوند و بندگانش!
ترنج
مردمی که یقین دارند هدفشان از آفرینش ندانستن قدر داشته‌هاست و حسرت خوردن بابت ازدست‌رفته‌ها
کاف
ملتی که تا همین چند دقیقهٔ پیش سرشان به کارشان بود و زندگی را در سرسبزی مزارع و سرزندگی فرزندان و غُل خوردن قابلمهٔ آش می‌دیدند، بی‌آنکه متوجه باشند، نزدیک بود با مفهوم منافع ملی آشنا شوند که ناگهان یک چیز دیگری آمد و مثل غلتک از روی آن رد شد: غرور ملی!
آترین🍃
والاحضرت ضمن عذرخواهی مبسوط بابت التهاب پدیدآمده در سطح جامعه و تشویشی که اذهان عمومی به آن دچار شده اعلام می‌دارد که تمام هم‌وغم خانوادهٔ سلطنت فقط و فقط نوکری مردم است و آرزویی جز رفاه و سربلندی و اعتلای نام استرایک ندارد. او سخنانش را با امید به فردایی که در آن ملتش کاری به‌جز رقص بندری و به‌کارگیری شلنگ‌وتخته در تمام شئون زندگی نداشته باشند، ادامه می‌دهد
محمد
سازهای زیادی هست که می‌تواند احساسات امیدوارانهٔ ملت را برقصاند ولی قطعاً کوک‌ترین و ژوست‌ترین آن‌ها‘ترس از دست دادن’ است
کاف
سیاست مطلقاً فاقد هرگونه پدر و مادر است.
°•𝐌𝐢𝐬𝐬 𝐬𝐜𝐚𝐫𝐥𝐞𝐭•°
وی متعاقباً گواهی می‌دهد که اخوی تاج‌برسرش چیزی جز رؤیای سعادتمندی و خرسندی مردم در کلهٔ مبارک ندارد و به‌رغم جبروتش پای این مهم روزی سه وعده ـ صبح و ظهر و شب ـ شدیداً گریه می‌کند.
محمد