با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مالکوم ایکس

دانلود و خرید کتاب مالکوم ایکس

Malcolm X

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مالکوم ایکس  نوشته  احمد علامه فلسفی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب مالکوم ایکس

کتاب مالکوم ایکس نوشته احمد علامه فلسفی است که به زندگی، زمانه و آرای مالکوم ایکس فعال مدنی و سیاسی مسلمان و مدافع حقوق بشر مشهور می‌پردازد.

 درباره مالکوم ایکس

مالکوم ایکس تاریخ تولد ۱۹ مه ۱۹۲۵ در نبراسکا – تاریخ درگذشت ۲۱ فوریه ۱۹۶۵ در نیویورک) فعال سیاه‌پوست و مسلمان حقوق انسانی و مدافع حقوق آفریقایی آمریکایی‌هابود. نام خانوادگی وی «لیتل» Malcolm Little بود. در اظهار عمومی این اسم متعلق به سیاه پوستان بود و ترجمه آن در فرهنگ لغت به معنای "کوچک و حقیر" است. او به دلیل مبارزات شجاعانه علیه تبعیض نژادی و همچنین زندگی پر فراز و نشیب مشهور است.

مالکوم ایکس در فقر و سختی به دنیا آمد .فقط چهار سال داشت که خانه مسکونی خانواده اش درآتش سوزی سوخت و فروریخت دو سال بعد ، پدرش فوت کردو مادرش در مراقبت از هشت فرزندش به سختی افتاد. آنگاه بود که مالکوم را به یک یتیم خانه فرستادند. نوجوان بود که به جرم سرقت دستگیر شد و به زندان افتاد. ولی مالکوم در زندان به مطالعه پرداخت و تا سن سی سالگی تبدیل به یک رهبر و سخنران پر قدرت شد . مردم سراسر جهان به حرف هایی که او در گفتن آن ها احساس مسئولیت می کردگوش میدادند و سیاهان امریکا تصمیم گرفتند تحت رهبری های او تغییراتی در وضع زندگی سخت خود بدهند ، زندگی سختی که تا آن موقع به آن ها تحمیل کرده بودند.

مالکوم ابتدا تحت تأثیر اندیشه‌های الایجا محمد(سیاستمدار مسلمان آمریکایی) رهبر گروه ملت اسلام (امةالاسلام)، به ضدیت کامل با سفیدپوستان دست زد. اما بعد از سفر حج تغییر عقیده داد و به برابری کامل انسان‌ها معتقد شد. مالکوم تلاش می کرد تا اذهان و افکار مردم سیاه‌پوست ساکن آمریکا را آگاه و بیدار سازد تا عزت نفس ، اعتماد به نفس ، خود باوری و حقوق انسانی تضییع و خفته شده آنها را از طریق فعالیت‌های مدنی و اجتماعی احقاق نماید . مالکوم به مبارزه عاری از خشونت باور داشت اما معتقد بود اگر دولت مایل یا قادر به تأمین عدالت و امنیت برای سیاه‌پوستان نیست، آن‌ها می‌توانند با اعمال خشونت از خود محافظت کنند. پدر مالکوم ایکس توسط افراد گروه کوکلوس‌کلان ( نژادپرستان ) به قتل رسید. مالکوم در ۲۱ فوریه ۱۹۶۵ هنگامی که در یکی از سالن‌های اجتماعات منهتن نیویورک سخنرانی می‌کرد سه مرد مسلح، او را از فاصله کم هدف ۱۵ گلوله قرار دادند و مالکوم ۳۹ ساله بلافاصله به شهادت رسید.

خواندن کتاب مالکوم ایکس را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 علاقه‌مندان به سرگذشت‌نامه‌‌خوانی و زندگی‌نامه افراد تاثیرگذار تاریخ مخاطبان این کتاب‌اند.

 بخشی از کتاب مالکوم ایکس

نشریه «سخن محمد» که متعلق به «امت اسلام» بود در شماره دهم آوریل سال ۱۹۶۴ خود کارتونی منتشر کرد که در آن سر قطع شده مالکوم مثل یک توپ در برخورد چند باره با زمین و بلند شدن به هوا نشان داده می‌شد و جملاتی از دهانش بیرون می‌آمد. انتشار این کارتون تنها پس از گذشت چند روز از سخنان تند الیجا محمد صورت می‌گرفت.

فوریه ۱۹۶۵ خانه او، در نیویورک بمب گذاری و منفجر شد اما خوشبختانه اعضای خانواده بتی و چهار دخترشان به موقع مطلع شده و از محل گریختند.

در سال ۱۹۶۵ سه نژادپرست مسلح به نام "تالماج هایر"، "نورمن باتلر" و "تامس جانسن" طی عملیاتی تروریستی در یکی از سالن های اجتماعات منهتن نیویورک در حین سخنرانی "مالکوم ایکس" رهبر مسلمانان سیاه پوست امریکا در ۲۱ فوریه ۱۹۶۵ را از فاصلهٔ کم وی را هدف ۲۱ گلوله قرار داده و به دلیل فعالیت های اجتماعی و مبارزاتی ترور کردند و مالکوم ۳۹ ساله بلافاصله شهید شد. هر سه نژادپرست با زمینه سازی، فتنه انگیزی، تحریکات و حمایت نامحسوس پلیس فدرال آمریکا اف‌بی‌آی FBI، مالکوم ایکس را به شهادت رساندند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۱/۲۸
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۱۱۰۵۲-۴
تعداد صفحات۵۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۱/۲۸
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۱۱۰۵۲-۴