با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب کتاب آه اثر یاسین حجازی

دانلود و خرید کتاب کتاب آه

بازخوانی مقتل حسین ابن علی علیهما‌السلام

۴٫۶ از ۸۸ نظر
۴٫۶ از ۸۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب کتاب آه  نوشته  یاسین حجازی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب کتاب آه

کتاب آه بازخوانی مقتل امام حسین (ع) به روایت یاسین حجازی است. این کتاب در راستای بازگفت محتواهای دینی که یکی از پروژه‌های موسسه فرهنگی طهور است، منتشر شده است.

 درباره کتاب آه

این کتاب بازخواندهٔ ترجمهٔ فارسی نَفَسُ‌المَهموم است که شیخ عبّاس قمی تألیف و میرزا ابوالحسن شعرانی تحتِ کتابی به اسمِ دَمعُالسُّجوم ترجمه‌اش کرده است. کتاب شاملِ وقایعِ پس از بیعتِ مردم با یزید ابن معاویه تا بازگشتنِ خاندانِ حضرتِ حسین ابن علی ــ بی‌او ــ به مدینه است.

نویسنده اما در بازخوانی خود، خطِ حادثه را پررنگ کرده و به ترتیب و توالی وقوعِ حادثه‌ها دقّت کرده است. او آدم‌هایی را که اسمشان در اوّلِ حادثه یک چیز بود و در اثنای حادثه یک چیز و در انتها یک چیزِ دیگر، یکی کرده  و نقلهای پراکنده در جای‌جای کتاب را ــ بی‌آن‌که از جزئیاتِ هیچ‌کدامشان بزند ــ تجمیع کرده است.

ردِّ نقلهایی را که با هم نمی‌خواند، در کتاب‌های دیگر گرفته تا نقلِ معقول‌تر و مشهورتر را بیاورد و تاریخ‌ها را ــ تا آنجا که می‌شد ــ همخوان کرده و جای‌ها و مرزها و منزل‌ها و شهرها را روی نقشه آورده است تا کروکی حادثه معلوم شود.

یاسین حجازی همچنین رجزهایی را که ترجمه نشده بود یا ترجمه‌اش واضح نبود، دوباره ترجمه کرده و رسم‌الخط را یکدست و پاراگراف‌بندی و نقطه‌گذاری و اِعراب گذاری کرده و مکرّرات و عباراتِ عربی‌ای را که حذفشان به ساختارِ متن لطمه نمی‌زد، حذف کرده است.

 خواندن کتاب آه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 کتاب آه به خوانندگانی پیشکش می‌شود که مشتاق‌اند مضامین دینی ‌ادبی را بی‌حشو و پیرایه چنان‌که هست و با همان زیبایی که در اصل و اساسش نهفته بخوانند.

 بخشی از کتاب آه

ابوخالدِ خرمافروش خبر داد و گفت:

با میثم بودم در فرات، روزِ جمعه، که بادی بوزید ــ و او در کشتی زیبا و نیکویی نشسته بود.

بیرون آمد و به باد نگریست و گفت «کشتی را استوار بندید که بادی سخت می‌وزد!» و در این ساعت، معاویه بمرد.

چون جمعهٔ دیگر شد بَریدی از شام برسید، من او را دیدار کردم، گفتم «ای بندهٔ خدا، خبر چیست؟»

گفت «مردم را حال نیکوست. امیرالمؤمنین درگذشت و مردم با یزید بیعت کردند.»

گفتم «کدام روز درگذشت؟»

گفت «روزِ جمعه.»

چون حسن ابن علی از دنیا رحلت کرد، شیعیان در عراق به جنبش آمدند و به حسین نامه نوشتند در خلعِ معاویه و بیعت با او. امّا او امتناع کرد که: «میانِ ما و معاویه پیمان و عقدی است که شکستنِ آن روا نباشد تا مدّتِ آن سرآید. و چون معاویه بمیرد، در این کار باید نگریست.»


سایر کتاب‌های جام طهور

مشاهده همه

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳۸)
hadimousavi
۱۳۹۹/۰۷/۲۱

فرصتی دست داد تا در ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا به مطالعه کتب متنی و صوتی موجود در طاقچه بپردازم، در کتاب‌های متنی موجود می‌توانم کتاب آه را به خوانندگان پیشنهاد کنم چرا که درکنار استنادات محکم و قول‌های معتبری که

- بیشتر
ghrk
۱۳۹۹/۰۶/۰۷

سلام چاپیش رو خوندم کتاب معرکه ای هست. پیشنهاد میکنم. یه مقتل کامل و خوب در کنارش لهوف هم بخونید برای روزهای محرم خوندنش رو پیشنهاد میکنم

Hemmat
۱۳۹۹/۰۷/۱۷

آه : آه از آن روز که عالَم گریست بر پسر آدم از این غم گریست . آه از آن روز که قلبم شکست کشتی دل در غم و ماتم نشست . آه از آن روز که مینای دل . طور شدی در غم سینای دل . آه از

- بیشتر
Nayer
۱۳۹۹/۰۶/۱۰

ممنون از طاقچه ...لطفا در بینهایت قرار بدین🙏🌷

meshkat
۱۳۹۹/۰۶/۰۹

خواهشا یا قیمتشو کم کنید یا به طاقچه بینهایت اضافه کنید حیفه کتاب به این خوبی

Fazeli Hamid Reza
۱۳۹۹/۰۶/۱۴

یک روایت منسجم، مستند، هنرمندانه، تاثیرگذار از حماسه‌ی عاشورا...

faez a
۱۳۹۹/۰۶/۱۰

مدت‌هاست منتظرم این کتاب رو از طاقچه دریافت کنم. ممنونم ازتون. لطفاً در طاقچه بی‌نهایت هم اضافه ش کنید.

سیّد جواد
۱۴۰۰/۰۶/۰۳

کتاب ۴۴۷ از کتابخانه همگانی ، یک مقتل خواندنی و معتبر که به زبانی شیوا و روان بازنویسی شده است. کاش کتاب دارای فصل بندی و عنوان بندی بود. کل کتاب در قالب " مقدمه ویراستار " ارائه شده است !!

رفائی سادات
۱۳۹۹/۰۶/۱۲

ممنون میشم این کتاب در طاقچه بینهایت بزارید

ماریا
۱۳۹۹/۰۶/۱۰

من مقدمه ی کتاب رو دانلود کردم خوشم اومد ولی بخاطر قیمت بالاش نتونستم ادامه اش رو بخونم خواهشا این کتاب خوب رو تو کتابخونه بزارین تاهمه استفاده کنن😟

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۲۴)
اشک از دیدگانش روان گشت و گفت «بعد از تو، خاک بر سرِ دنیا.» صدای حسین به گریه بلند شد ــ و کسی تا آن زمان صدای گریهٔ او را نشنیده بود.
lilinasus
حسین به خیمه درآمد و اصحاب گردِ او بگرفتند.
میـمْ.سَتّـ'ارے
پس به حرّ گفت «می‌خواهی با اصحابِ خود نماز گزاری؟» گفت «نه، بلکه تو نماز گزار و ما همه با تو نماز گزاریم.»
میـمْ.سَتّـ'ارے
در زمینِ مشرق یا مغربش جستجو نکنید. همه را رها کنید و سوی من آیید ــ که قبرِ او در دلِ من است.
علی دائمی
حسین در بیضه برای اصحابِ خود و همراهانِ حرّ خطبه خواند: «ای مردم، پیغامبر فرمود "هر کس ببیند سلطانِ جائری را که محرّماتِ الهی را حلال شمارد و عهدِ خدای را بشکند و مخالفتِ سنّتِ رسولِ خدا کند و رفتارِ وی با بندگانِ خدا با ستم و گناه باشد و انکارِ او نکند به گفتار و کردار، بر خداست که آن ظالم را به هر جا می‌برد، او را هم بدان‌جای بَرَد."
k.t
و نامهٔ عبیداللهِ زیاد به عمرِ سعد این بود: من تو را سوی حسین نفرستادم تا دفعِ شرّ از او کنی و کار را دراز کشانی و او را امیدِ سلامت و بقا دهی و عذرِ او خواهی یا شفیعِ او باشی. کاهلی نمودی و به راحتی دل خوش کردی و آسوده نشستی! بنگر اگر حسین و یارانِ او سر به حکمِ من فرود آوردند و فرمانِ مرا گردن نهادند، آنان را نزدِ من فرست و اگر تن زدند و نپذیرفتند، سپاه به جانبِ آنان کش تا آنها را بکشی و اعضای آنها را جدا کنی که مستحقِّ اینند. و اگر حسین را بکشتی، سینه و پشتِ او را زیرِ سُمِ اسبان بسپار ــ که وی آزارندهٔ قومِ خویش و قاطعِ رحم و ستمکار است. و نپندارم که پس از مرگ این عمل زیانی دارد ولیکن، سخنی بر زبانِ من رفته است که چون او را کشتم، این عمل با پیکرِ او کنم. اگر فرمانِ من ببری، تو را پاداش دهم بر اطاعت و اگر اِبا کنی، از رایت و لشکرِ ما جدا شو و آن را به شمر گذار که فرمانِ خویش را به او فرموده‌ایم. والسلام.
*𝐻𝑒𝒾𝓇𝒶𝓃
پسر گفت «ای پدر، آیا ما بر حق نیستیم؟» گفت «چرا، سوگند به آن خدا که بازگشتِ بندگان سوی اوست.» گفت «پس باک نداریم و مُحِقّ باشیم و درگذریم.»
k.t
ابن زیاد نامه سوی حسین فرستاد، به این مضمون: به من خبر رسید که در کربلا فرود آمدی. و امیرالمؤمنین، یزید، به من نوشته است که سر بر بالش ننهم و نان سیر نخورم تا تو را به خداوندِ لطیف و خبیر برسانم یا به حکمِ من و حکمِ یزید ابن معاویه بازآیی. والسلام. چون نامهٔ او به حسین رسید و آن را بخواند، از دست بینداخت و گفت «رستگار نشوند آن قوم که خشنودی مخلوق را به خشمِ خالق خریدند.» رسول گفت «ای اباعبدالله، جواب نامه؟» گفت «این نامه را نزدِ من جواب نیست! او مستحقِ کلمهٔ عذاب است.» (حسین سوی کسی نامه نویسد که امید به هدایت و ارشادش بوَد.) چون رسول سوی ابن زیاد بازگشت و خبر بگفت، سخت برآشفت.
سیّد جواد
و من بیرون نیامدم برای تفریح و اظهارِ کبر، و نه برای فساد و ظلم. خارج شدم برای اصلاحِ امّتِ جدّم و امرِ به معروف و نهی از مُنکر خواهم و به سیرتِ جدّ و پدرم، علی ابن ابی‌طالب، رفتار کنم. پس هر کس مرا قبول کند، خداوند سزاوارتر است به حق و هر کس ردم کند، صبر می‌کنم تا خدا میانِ من و این قوم به‌حق حکم کند ــ و او بهترینِ حکم‌کنندگان است.
امیری حسین و نعم الامیر
پس از نورِ حق کور نشوید و در گودالِ باطل فرونیفتید ــ که صَخر ابن قیس، روزِ جمل، شما را بدنام کرد. آن را از خود بشویید به بیرون شدنتان به سوی پسرِ پیغمبر و یاری کردنِ او. به خدا که هیچ کس در یاری او کوتاهی نکند، مگر خداوند فرزندانِ او را خوار کند و قبیلهٔ او را اندک گرداند.
زهرا یارمحمد

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۸۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۹۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۶/۱۰
شابک۹۷۸۶۰۰۹۱۱۶۱۱۹
تعداد صفحات۵۸۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۹۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۶/۱۰
شابک۹۷۸۶۰۰۹۱۱۶۱۱۹