با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب آه

دانلود و خرید کتاب کتاب آه

بازخوانی مقتل حسین ابن علی علیهما‌السلام

۴٫۶ از ۴۵ نظر
۴٫۶ از ۴۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب کتاب آه  نوشته  یاسین حجازی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب کتاب آه

کتاب آه بازخوانی مقتل امام حسین (ع) به روایت یاسین حجازی است. این کتاب در راستای بازگفت محتواهای دینی که یکی از پروژه‌های موسسه فرهنگی طهور است، منتشر شده است.

 درباره کتاب آه

این کتاب بازخواندهٔ ترجمهٔ فارسی نَفَسُ‌المَهموم است که شیخ عبّاس قمی تألیف و میرزا ابوالحسن شعرانی تحتِ کتابی به اسمِ دَمعُالسُّجوم ترجمه‌اش کرده است. کتاب شاملِ وقایعِ پس از بیعتِ مردم با یزید ابن معاویه تا بازگشتنِ خاندانِ حضرتِ حسین ابن علی ــ بی‌او ــ به مدینه است.

نویسنده اما در بازخوانی خود، خطِ حادثه را پررنگ کرده و به ترتیب و توالی وقوعِ حادثه‌ها دقّت کرده است. او آدم‌هایی را که اسمشان در اوّلِ حادثه یک چیز بود و در اثنای حادثه یک چیز و در انتها یک چیزِ دیگر، یکی کرده  و نقلهای پراکنده در جای‌جای کتاب را ــ بی‌آن‌که از جزئیاتِ هیچ‌کدامشان بزند ــ تجمیع کرده است.

ردِّ نقلهایی را که با هم نمی‌خواند، در کتاب‌های دیگر گرفته تا نقلِ معقول‌تر و مشهورتر را بیاورد و تاریخ‌ها را ــ تا آنجا که می‌شد ــ همخوان کرده و جای‌ها و مرزها و منزل‌ها و شهرها را روی نقشه آورده است تا کروکی حادثه معلوم شود.

یاسین حجازی همچنین رجزهایی را که ترجمه نشده بود یا ترجمه‌اش واضح نبود، دوباره ترجمه کرده و رسم‌الخط را یکدست و پاراگراف‌بندی و نقطه‌گذاری و اِعراب گذاری کرده و مکرّرات و عباراتِ عربی‌ای را که حذفشان به ساختارِ متن لطمه نمی‌زد، حذف کرده است.

 خواندن کتاب آه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 کتاب آه به خوانندگانی پیشکش می‌شود که مشتاق‌اند مضامین دینی ‌ادبی را بی‌حشو و پیرایه چنان‌که هست و با همان زیبایی که در اصل و اساسش نهفته بخوانند.

 بخشی از کتاب آه

ابوخالدِ خرمافروش خبر داد و گفت:

با میثم بودم در فرات، روزِ جمعه، که بادی بوزید ــ و او در کشتی زیبا و نیکویی نشسته بود.

بیرون آمد و به باد نگریست و گفت «کشتی را استوار بندید که بادی سخت می‌وزد!» و در این ساعت، معاویه بمرد.

چون جمعهٔ دیگر شد بَریدی از شام برسید، من او را دیدار کردم، گفتم «ای بندهٔ خدا، خبر چیست؟»

گفت «مردم را حال نیکوست. امیرالمؤمنین درگذشت و مردم با یزید بیعت کردند.»

گفتم «کدام روز درگذشت؟»

گفت «روزِ جمعه.»

چون حسن ابن علی از دنیا رحلت کرد، شیعیان در عراق به جنبش آمدند و به حسین نامه نوشتند در خلعِ معاویه و بیعت با او. امّا او امتناع کرد که: «میانِ ما و معاویه پیمان و عقدی است که شکستنِ آن روا نباشد تا مدّتِ آن سرآید. و چون معاویه بمیرد، در این کار باید نگریست.»


نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲۱)
ghrk
۱۳۹۹/۰۶/۰۷

سلام چاپیش رو خوندم کتاب معرکه ای هست. پیشنهاد میکنم. یه مقتل کامل و خوب در کنارش لهوف هم بخونید برای روزهای محرم خوندنش رو پیشنهاد میکنم

HadiMousavi
۱۳۹۹/۰۷/۲۱

فرصتی دست داد تا در ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا به مطالعه کتب متنی و صوتی موجود در طاقچه بپردازم، در کتاب‌های متنی موجود می‌توانم کتاب آه را به خوانندگان پیشنهاد کنم چرا که درکنار استنادات محکم و قول‌های معتبری که

- بیشتر
Hemmat
۱۳۹۹/۰۷/۱۷

آه : آه از آن روز که عالَم گریست بر پسر آدم از این غم گریست . آه از آن روز که قلبم شکست کشتی دل در غم و ماتم نشست . آه از آن روز که مینای دل طور شدی در غم سینای دل . آه از آن

- بیشتر
MSadra
۱۳۹۹/۰۶/۱۰

کتاب خوبیه من خودم ندارمش اما تو نمایشگاه دیدم و می خواستم بخرم کتابی دقیق و مستند در عین حال دارای بیان ادبی و زیباست علی رغم محتوی خوب که تو هر صفحه یه روضه چند خطی نوشته اما صفحات خالی

- بیشتر
Fazeli Hamid Reza
۱۳۹۹/۰۶/۱۴

یک روایت منسجم، مستند، هنرمندانه، تاثیرگذار از حماسه‌ی عاشورا...

وحید
۱۳۹۹/۰۶/۰۷

منم این کتاب رو چاپی‌شو خوندم، واقعا عالی و دقیق..

Mohammad NY
۱۳۹۹/۰۷/۲۷

مستند و متن روان. از لحاظ داستانی هم بسیار جذاب. آن صفحه قرمز وسط کتاب را نخوانید، که اگر خواندید، بساط یک عمر غم و درد را برای خود خریده اید......

Mahbaba
۱۳۹۹/۰۷/۱۷

السّلامُ علیکَ یا اباعبدالله الحسین السّلامُ علیکَ یا بنَ رسول ِاللّٰه السّلامُ علیکَ یا بنَ امیر المومنین السّلامُ علیکَ یا بنَ فاطمه الزّهرا سیّدة النّساءالْعالمین السّلامُ علیکَ یا ثارالله و ابْنَ ثاره والوتر الْمَوْتور علیک َ منّی سلام الله ابدأ مابَقیتُ و بَقیَ لَّیلُ و

- بیشتر
maryhzd
۱۳۹۹/۰۶/۰۹

خیلی عالیه این کتاب هم ادبی است و هم مقتل مستند خود کتاب چاپی صفحه آرایی زیبایی هم داره و کلا همه چیز تمام است من که پیشنهادم اینه هر کس کتاب چاپیش را داشته باشه توی خونه ولی اینکه الکترونیکش هم بالاخره

- بیشتر
مروارید ابراهیمیان
۱۳۹۹/۰۷/۰۴

من البته کتاب فیزیکی ش رو خوندم

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۰)
گفت «راست گفتی. کارها همه با خداست و هر روز او در کاری است. اگر قضای او بر وِفقِ مراد باشد، او را شکرگزاریم و در ادای شکر هم توفیق از او خواهیم. و اگر قضا میانِ ما و آرزو حائل شود، کاری منکر نکرده‌ایم. و هر که نیتِ او حق است و سریرتِ او تقوا، اگر به مقصود نرسد، ملامتش نکنند.»
کدئین
«حبیبی یا حسین! گویا تو را بینم در این نزدیکی: به‌خون‌آغشته و کشته، در زمینِ کرب‌وبلا، به دستِ گروهی از امّتِ من، و تو تشنه هستی و آبت ندهند و آرزوی شفاعتِ من دارند. خداوند آنها را روزِ قیامت به شفاعتِ من نائل نگرداند.
mim_mahdy
گفتند «والله، یا حَبیبَ الله و ابن حَبیبه! اگر امرِ تو واجب‌الاطاعه نبود و مخالفتِ فرمانِ تو جایز بود، همهٔ دشمنانِ تو را می‌کشتیم ــ پیش از این‌که به تو رسند.» گفت «قسم به خدا ما قادرتریم بر آنها از شما ولیکن، تا هر کس هلاک می‌شود و گمراه می‌گردد، از روی برهان و دلیل باشد و هر کس زنده می‌گردد و هدایت می‌یابد هم از برهان و دلیل باشد، به قتلِ آنان راضی نمی‌شوم.»
sherhan
ابن زیاد گفت «از گردنکشی بزرگترِ خاندان و خویشانِ تو دردی به دل داشتم که خدا شفا داد.» دلِ زینب بشکست و بگریست و گفت «سرورِ مرا کشتی و خاندانِ مرا برانداختی و شاخِ مرا بریدی و ریشهٔ مرا کندی. اگر شفای تو در این است، البته شفا داده شده‌ای.» ابن زیاد گفت «سجع نیکو می‌آورد. پدرش هم سجع‌گوی و شاعر بود.» زینب گفت «مرا چه با سجع؟ سرم گرمِ کارِ دیگر است. از سوزِ سینه چیزی بر زبانم جاری شد که گفتم.»
AMIRH
شاعری گفت «در زمینِ مشرق یا مغربش جستجو نکنید. همه را رها کنید و سوی من آیید ــ که قبرِ او در دلِ من است.»
سریر
گفت «شما را چه باز می‌دارد از یاری من؟» مالک ابن نضرِ ارحبی گفت «بدهکارم و عیالمند.»
AMIRH
گفت «یابنَ رسولِالله، اگر به یاری تو آیم، همان اول پیشِ روی تو کشته شوم. ولیکن این اسبِ من برگیر. به خدا قسم که هرگز سوارِ آن در طلبِ چیزی نرفتم، مگر به آن رسیدم و هیچ کس در طلبِ من نیامد، مگر نجات یافتم. این اسب من! آن را برگیر!» پس حسین روی از او بگردانید و گفت «نه حاجت به تو دارم و نه به اسبِ تو و گمراهان را به یاری خویش نطلبم. از اینجا بگریز: نه با ما باش و نه بر ما ــ چون اگر کسی بانگِ ما را بشنود و اجابتِ ما نکند خدا او را، به‌روی، در آتش افکند.»
AMIRH
شمر سرِ حسین را جدا کرد و به خولی سپرد. سنان نیزه بر پشتِ حسین زد که از سینهٔ بی‌کینه‌اش سر زد. چون نیزه را بیرون کشید، روحِ حسین به اعلی علّیین رسید.
حمید جوانبخت
گفت «شما را چه باز می‌دارد از یاری من؟» مالک ابن نضرِ ارحبی گفت «بدهکارم و عیالمند.»
AMIRH
گفت «شما را چه باز می‌دارد از یاری من؟» مالک ابن نضرِ ارحبی گفت «بدهکارم و عیالمند.»
AMIRH

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۸۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۶/۱۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۱۱۶۱-۱-۹
تعداد صفحات۵۸۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۶/۱۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۱۱۶۱-۱-۹