با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب کوزه‌ای از آب بحر اثر محمدرضا سرگلزایی

دانلود و خرید کتاب کوزه‌ای از آب بحر

بازخوانی درس‌‌های مثنوی برای زندگی امروز

۳٫۵ از ۶ نظر
۳٫۵ از ۶ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب کوزه‌ای از آب بحر  نوشته  محمدرضا سرگلزایی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب کوزه‌ای از آب بحر

محمدرضا سرگلزایی در کتاب کوزه‌ای از آب بحر، به بازخوانی درس‌‌هایی از مثنوی معنوی برای زندگی امروز پرداخته است.

 درباره کتاب کوزه‌ای از آب بحر

دکتر محمدرضا سرگلزایی عرفان را نوعی روان درمانی برای بیماری‌های روحی انسان دانسته است. مدلی که در آن همچون سایر انواع روان‌درمانی، تلاش می‌شود رنج‌های روانی انسان‌ها کاهش یابد و به‌آنها در برآوردن نیازهای روانی‌شان کمک شود. از نظر او کتاب مثنوی، سرشار است از درس‌هاییبرای تسکین آلام روحی انسان و کتاب حاضر، نگاهی است روان‌شناسانه به‌یک میراث گران‌قدر.

 دکتر سرگلزایی در این کتاب کوشیده است تا مدل روان‌درمانی مولانا را در قالب درس‌های روان‌شناسی به‌دنیای امروز معرفی کند.

خواندن کتاب کوزه‌ای از آب بحر را به چه کسانی یپشنهاد می‌کنیم

همه دوست‌داران ادبیات عرفانی ایرانی را به خواندن این کتاب دعوت می‌کنیم.

 بخشی از کتاب کوزه‌ای از آب بحر

حکایت اول مثنوی، حکایت یک نیاز عاطفی برآورده نشده است. تصور این که می توان نیازها را سرکوب کرد و با خیال راحت زندگی کرد یک نوع واقعیت‌گریزی است.

همان‌طور که در فیزیک در قالب اصل بقای ماده و انرژی می‌خوانیم: «هیچ چیز به وجود نمی‌آید و هیچ چیز نابود نمی‌شود، تنها از شکلی به‌شکل دیگر درمی‌آید» در روان‌شناسی نیز چنین است که نیازهای روانی ما قابل سرکوب کردن و نابودی نیستند، آنها در شرایط فشار تنها تغییر شکل می‌دهند و به‌گونه دیگری خود را نشان می‌دهند.

بشنوید ای دوستان این داستان

خود حقیقت نقد حال ماست آن

حکایت از آنجا شروع می‌شود که پادشاهی عاشق کنیزکی می‌شود و او را می‌خرد اما زمانی که کنیزک به دربار آورده می‌شود سخت بیمار می‌شود تا جایی که پادشاه طبیبان مختلف را برای درمان او فرا می‌خواند و آنان نیز تمام تلاش خود را به خرج می‌دهند. اما نه تنها کنیزک بهبود نمی‌یابد که روز به روز وضعش به وخامت می‌گراید و داروها نتیجه عکس می‌دهند:

هر چه کردند از علاج و از دوا

گشت رنج افزون و حاجت ناروا

آن کنیزک از مرض چون موی شد

چشم شاه از اشک خون چون جوی شد

از قضا سرکنگبین صفرا فزود

روغن بادام، خشکـی می‌نمود

از هلیله قبض شد اطلاق رفت

آب، آتش را مدد شد همچو نفت

پادشاه ناامید از طبیبان به مسجد می‌رود و دعا و التماس می‌کند و در حال گریه به خواب می‌رود. در خواب پیری را می‌بیند که به او بشارت می‌دهد:

گفت ای شه مژده حاجاتت رواست

گر غریبی آیدت فردا، زماست

چون که آید او حکیم حاذق استنظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
shivs
۱۳۹۹/۰۶/۱۹

این کتاب رو این روز ها بسیار نیاز داشتم ، کتاب بیشتر از هر چیز شبیه یک دوستی میمونه که از دغدغه هایش باهات صحبت میکنه مسائلی که تو بارها بهش فکر کردی اما هیچ وقت نتیجه گیری از این

- بیشتر
کاربر ۲۱۰۴۸۹۲
۱۳۹۹/۰۷/۰۴

من مثنوی را خوب خوانده ام . این کتاب نگاهی دیگر به مثنوی از زاویه دید یک رواندرمانگر است. کتاب فوق العاده خوبی است . به خصوص برای کسانی که آشنایی مقدماتی به مثنوی دارند . شدیدا توصیه میکنم .

Sara
۱۳۹۹/۱۰/۲۸

• من خودم شخصا از شعر خوشم میاد • خیلی جذاب بود و شعرش بسیار زیبا بود • من که پس از خواندن شعر و کتاب احساس آرامش دارم

tasnim
۱۴۰۰/۰۴/۱۳

کتاب خوبی بود از نظر بنده، زیبایی کتاب ب آوردن امثال و ابیاتی از شعرا و مولانا بود این قسمت های کتاب خیلی خوب بودند...

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۷۴)
صوفی اِبنُ الوَقت باشد ای رفیق نیست فردا گفتن از شرط طریق
shivs
«هیچ‌کس به آدمی چیزی نمی‌دهد مگر خود او، و هیچ‌کس چیزی از آدمی دریغ نمی‌دارد مگر خود او. «بازی زندگی» یک بازی انفرادی است. اگر خودتان عوض شوید، همهٔ اوضاع و شرایط عوض خواهد شد.»
shivs
اصل جذب «شما یک آهن‌ربای زنده هستید که مدام مردم، موقعیت‌ها و شرایطی را که با افکار اصلی‌تان همخوانی دارند به سوی خود جذب می‌کنید. هر چیزی که در زندگی دارید به علت نحوهٔ تفکر و شخصیت خودتان به طرف شما جذب شده است. شما می‌توانید زندگی‌تان را عوض کنید، چون قادر به تغییر نحوهٔ تفکر و شخصیت‌تان هستید. خودتان را به‌طور جدی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. با دقت به دنیای اطراف‌تان نگاه کنید و ببینید هماهنگی آن با افکار شما چگونه است. خودتان را به‌خاطر همهٔ چیزهای خوبی که به‌خاطر شما به زندگی‌تان جذب شده‌اند تحسین کنید. سپس چیزهایی را که مورد پسندتان نیست، شناسایی کنید و مسئولیت کامل آنها را هم به عهده بگیرید. زیرا وجود آنها به علت نقصی در نحوهٔ تفکر شماست. این نقص چیست و برای رفع آن چه خواهید کرد؟ از خودتان بپرسید: چه چیزی در من باعث به وجود آمدن این وضعیت شده است؟»
shivs
در این شب سیاهم گم گشت راه مقصود از گوشه‌ای برون آی ای کوکب هدایت از هر طرف که رفتم جز وحشتم نیفزود زنهار ازین بیابان وین راه بی‌نهایت
tasnim
به نظر من، برداشتی که هر کدام از ما دربارهٔ مرگ داریم، به نوعی پرده از احساس پنهانی ما راجع به زندگی‌مان بر می‌دارد. کسی که به هنگام فکر کردن به مرگ، تنگی قبر را بسیار به یاد می‌آورد، احساس ضِیق و فشار و تنگی در زندگی‌اش دارد، کسی که تنهایی قبر را به خاطر می‌آورد، در زندگی دچار احساس تنهایی است!
shivs
«عَسَی اَن تَکرَهُوا شیئاً وَ هُوَ خَیرٌ لَکُم و عَسَی اَن تُحِبِّو شَیئاً وَ هُوَ شَرٌ لَکُم، وَ اللّهُ یعلَمُ وَ اَنتُم لا تَعلَمُون» «چه بسا چیزی که از آن کراهت دارید در حالی‌که برایتان نیکوست و چه بسا چیزی که دوستش دارید و برایتان بد است، و خداوند می‌داند و شما نمی‌دانید.» (بقره / ۲۱۶) هر نوع ارزیابی و نتیجه‌گیری
shivs
تعاریف همیشه دروغین هستند. لائو تزو گفت: تعریف کردن، تولید دروغ می‌کند، پس تعریف نکن. نگو که خیر چیست و شر چیست؟ پس کنفوسیوس گفت: تو چه می‌گویی؟ پس مردم چگونه رهبری و راهنمایی گردند؟ آن‌وقت چگونه آموزش داده شوند؟ چگونه می‌توان آنان را اخلاقی و خوب ساخت؟ لائو تزو می‌گوید: وقتی کسی می‌کوشد که دیگری را خوب کند در چشمان من یک گناه است، تو کیستی که رهبری کنی؟ تو کیستی که راهنمایی کنی؟ هر چه راهنمایان بیشتر باشند سردرگمی نیز بیشتر خواهد بود. همه را به حال خویش رها کن.
shivs
بر این اساس، یکی از قوانین مهم زندگی روشن می‌شود: «ز آنکه هر جنسی رُباید جنس خود» آنچه در زندگی بیرونی ما رخ می‌دهد، نمودی است از زندگی درونی ما.
shivs
کسانی که ما را احاطه کرده‌اند، جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، شرایط شغلی و مالی ما و اتفاقاتی که در زندگی ما رخ می‌دهند، «هم‌جنس» ما هستند که به سوی ما جلب می‌شوند.
shivs
«هرگاه از احساس عدم ایمنی و نداشتن آرامش خاطر سرشارید و خود را غمگین و مأیوس می‌یابید، چند لحظه در آینه بنگرید. به چهرهٔ خود دقیق شوید و از خود بپرسید: از چه حقایقی در زندگی‌ام می‌گریزم؟» چگونه چنین چیزی ممکن است، مگر می‌شود هرچه در اطراف من می‌گذرد به شکلی با من مربوط باشد؟
shivs

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۷۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۴,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۶/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۳۸۴-۶۹-۷
تعداد صفحات۱۷۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۴,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۰۶/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۳۸۴-۶۹-۷