با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
اقتصاددان مخفی

دانلود و خرید کتاب اقتصاددان مخفی

۳٫۳ از ۴ نظر
۳٫۳ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب اقتصاددان مخفی  نوشته  تیم هارفورد  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب اقتصاددان مخفی

کتاب اقتصاددان مخفی نوشته تیم هارفورد است که با ترجمه علی فرحبخش، محمدرضا اخوان، امیر شاملویی و محمد مجیدی منتشر شده است. این کتاب اطلاعات جامعی از علم اقتصاد و ضروریات آن در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

درباره کتاب اقتصاددان مخفی

اقتصاد علمی است آسان و سخت. آسان از آن جهت که برای بسیاری از پدیده های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارای مدلهای مشخص و روشنی است و می تواند در خصوص کنش و واکنش عوامل مؤثر در هر یک از رویدادهای ملموس زندگی بشر، پیش‌بینی‌هایی دقیق و مشخص ارائه کند و سخت از آن جهت که گاه بسیاری از فارغ التحصیلان بلندپایه این رشته در تحلیل مسائل پیش پا افتاده اقتصادی به بیراهه می‌روند، خطایی که گاه می‌تواند از طریق سیاستگذاری‌های اشتباه، تاوان سنگینی را بر جامعه تحمیل کند. این کتاب سعی دارد اطلاعاتی کاربردی و جامع در اختیار خواننده قرار دهد.

خواندن کتاب اقتصاددان مخفی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به علم اقتصاد پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب اقتصاددان مخفی

با مرور کتاب‌های قدیمی اقتصاد در قفسه خانه‌ام، نخستین تحلیل را در مورد مغازه‌های قهوه‌فروشی قرن بیست و یکم به‌دست آوردم. کتابی که در سال ۱۸۱۷ به چاپ رسیده است، نه تنها مغازه‌های قهوه امروزی بلکه بسیاری از پدیده‌های جهان مدرن را شرح می‌دهد. نویسنده این کتاب، دیوید ریکاردو است که خودش را به‌عنوان یک کارگزار، سهام تقریبا یک مولتی میلیونر (برحسب پول امروز) کرده بود و بعد عضو پارلمان نیز شد. اما ریکاردو به اقتصاد نیز علاقه زیادی داشت و آرزو داشت درک کند که در طول جنگ‌های ناپلئونی و پس از آن چه اتفاقی برای اقتصاد بریتانیا رخ داده است: قیمت گندم به شدت افزایش یافته بود و بنابراین رانت‌هایی در مورد زمین‌های کشاورزی ایجاد شده بود. ریکاردو می‌خواست بداند چرا.

ساده‌ترین راه برای درک تحلیل ریکاردو استفاده از مثال‌های خود او است. تصور کنید که یک محدوده طبیعی با چند مهاجر و مقدار زیادی زمین حاصلخیز برای پرورش محصولات کشاورزی وجود داشته باشد. یک‌روز، یک کشاورز جوان مشتاق به نام اکسل به شهر می‌رود و پیشنهاد می‌کند تا در ازای پرداخت اجاره حق داشته باشد محصولات کشاورزی را در یک جریب علفزار۶ خوب پرورش دهد. همه موافقند که یک جریب علفزار چقدر غلات تولید خواهد کرد، اما آنها نمی‌توانند تصمیم بگیرند اکسل باید چقدر اجاره بپردازد. از آنجا که هیچ کمیابی در مورد زمین شخم‌زده وجود ندارد، مالکان رقابت‌کننده قادر نخواهند بود تا اجاره بیشتری... یا هرگونه اجاره اضافی قابل توجهی طلب کنند. هر مالک بیشتر تمایل دارد که اجاره کمی به‌دست آورد تا اینکه هیچ اجاره‌ای دریافت نکند و بنابراین هر یک از آنان نسبت به رقیبانش رقم کمتری پیشنهاد می‌کند، تا اینکه اکسل بتواند کشاورزی را با اجاره بسیار کمی شروع کند - که تنها برای جبران مشکلات مالک کافی است.

نخستین درس آن است که صاحب منبع مطلوب -در این مورد مالک زمین- همیشه قدرت زیادی که تصور می‌شود را ندارد و داستان مشخص نمی‌کند که آیا اکسل بسیار فقیر است یا مقداری پول در پاشنه مخفی چکمه خود پنهان کرده است، زیرا تفاوتی در مورد اجاره ایجاد نمی‌کند. قدرت چانه‌زنی ناشی از کمیابی است: مهاجران کم‌تعداد هستند و علفزارها نه، بنابراین مالکان قدرت چانه‌زنی ندارند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۲۸ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۵۹۱-۸۹-۴
تعداد صفحات۳۲۸صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۵۹۱-۸۹-۴