با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بالاتر از تکامل

دانلود و خرید کتاب بالاتر از تکامل

شرحی بر کتاب رشد

۵٫۰ از ۳ نظر
۵٫۰ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب بالاتر از تکامل  نوشته  سید عبدالمجید فلسفیان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب بالاتر از تکامل

کتاب بالاتر از تکامل نوشته استاد علی صفایی حائری (عین - صاد) و سید عبدالمجید فلسفیان است. این کتاب شرحی بر کتاب رشد است. کتاب رشد کتابی کم‌حجم ولی عمیق و پربار با پاسخ به پرسش کلیدی انسان که برای چه خلق شده و هدف از خلقتش چیست، جریان فکری‌ای را در او شکل می‌دهد تا قدر و سرمایه‌های وجودی و نیازهای گسترده‌اش را بشناسد و خود را از دنیای محدود و کم، بزرگ‌تر ببیند. این کتاب حاصل روزها گفت و گو و مناظره است.

خواندن کتاب بالاتر از تکامل را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به شناخت حقیقت وجود پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب بالاتر از تکامل

«بودن» و «برای چه بودن» و «چگونه بودن»، سه پرسش کلیدی، اساسی و بنیادی است که استاد مطرح می‌کنند و می‌فرمایند: انسان از هنگامی که نیروی تعقل و سنجش در او فعال می‌شود و بر وجود خود و اهداف خود و روش‌های خود نظارت می‌کند، تولد انسانی او آغاز می‌شود. انسان در این مرحله از وقوف و بینش، بودن، برای چه بودن و چگونه بودن خود را زیر سؤال می‌برد و از طبیعی‌ترین حالت‌های خود می‌پرسد و بر آن‌ها نظارت می‌کند.

این وقوف و بینش، بر هر نوع بحث علمی، فلسفی، عرفانی و روانی و اجتماعی مقدم است.

بنابراین این: انسانِ خودآگاه، اولین مسأله‌اش بودن و چگونه بودن و برای چه بودن است.

و این از کارهایی است که باید در اوائل بلوغ انجام گرفته باشد و آدمی باید جواب این سؤال‌ها را پیدا کرده باشد تا به زندگی و مرگش معنا بخشد.


نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
حسین
۱۴۰۰/۰۴/۲۴

امروزه کتاب های خودیاری زیاد شدن و تعدادی از این کتاب های خودیاری معروف رو هم خوندم ولی به هیچ عنوان نتونستن پاسخ روشنی به سوال چرا زندگی میکنم و چرا هستم و چگونه باشم رو بدهند اما این کتاب که

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳)
انسان با آن عظمت، در جهانی زندگی می‌کند همراه نظام و سنّت و در جامعه‌ای زندگی می‌کند همراه ارتباط و پیوست. و نشاط این انسان، در بی‌نیاز شدن و تأمین شدن تمام کمبودها و شکوفا شدن تمام استعدادهای اوست، نه در هرز کردن استعدادها و نه در احتکار کردن آنها، که این هر دو درگیری می‌آورد و رنج می‌زاید. ممکن است در یک لحظه با خوشی‌ها همراه باشد ولی این خوشی همان خاک بازی بچه‌هایی است که از درد کزاز غافلند و رنجِ بریدن دست و پا را تجربه نکرده‌اند. انسانی که خودش را هرز کرده و خوش بوده و کیف کرده، در واقع از آنجا لذت برده که نمی‌داند چه از دست داده، فقط حساب کرده که چه به دست آورده است. ما از حجم استعدادها و از عظمت خویش غافلیم خود را جزو دارایی حساب نمی‌کنیم و این است که با لذّتی که در عوض از دست دادن خویش و عمر و هستی خود به دست آورده‌ایم، سرخوشیم و سرشاد.
حسین
تراکم استعدادهای رها و ولگرد، خیال‌ها و وسوسه‌ها و در نتیجه تضعیف‌ها و ضعیف شدن‌ها و در نتیجه امراض روانی و جنون را به دنبال می‌آورند. فکرهای ممتد و بی‌حاصل و بهت‌های بزرگ، علامت نیروهایی است که رهبری نشده و راه یاب نگردیده است. این تراکم به درون‌گرایی و وسوسه و خیال‌پرستی و ترس‌های هشت سر و گنگ و بچه‌گانه منتهی می‌شود. استاد در ادامه از برخورد خودش با دوستی می‌گوید که گرفتار این تراکم استعداد شده بود که خواندنی و آموزنده است... به او گفتم: تو فکر نیرومند و هوش زیادی داری. تصدیق کرد. گفتم: وقتی از این استعداد، درست بهره نگیری این وسوسه‌ها در تو راه می‌یابد و این ترس‌ها تو را در خود می‌گیرد ... آن گاه گفتم: تو با تراکم استعدادها به وسوسه‌ها و از وسوسه‌ها به ضعف و پراکندگی می‌رسی. هر چقدر تو ضعیف بشوی، خیال تو بیشتر کار می‌کند ... تا آن‌جا که آنچه در خیال تو می‌گذرد، خیال می‌کنی واقعیت دارد و الان تو را نابود می‌کند. در این لحظه غول‌هایی که نیست تو را می‌ترساند
حسین
آیا تجربه و علم آدمی و یا فلسفه و عقل او و یا شهود و عرفانش و یا مجموعه‌ای از اینها قدرت جوابگویی را دارد در حالی همه محدود هستند و در نهایت نورافکنی خواهند بود که محیط محدودی را روشن می‌کنند؟ پس ناگزیر از چیزی و کسی بالاتر از امکانات موجود و محدود بشر خواهیم بود و تنها کسی می‌تواند پاسخگوی چنین نیاز گسترده‌ای باشد که این انسان را آفریده و این همه سرمایه را به او بخشیده و این راه بی‌نهایت را برای او ترسیم کرده است و اینجاست که بسته مدون چنین آفریدگاری به نام دین و مذهب ضرورت و قطعیت پیدا می‌کند و بودنش حتمیت می یابد و واجب و لازم می‌شود همانگونه که برای حیات جسمانی و زنده ماندن، آب و اکسیژن برای او ضرورت می‌یابد.
حسین

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۵۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۱۱/۱۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۲۳۲-۲۶-۲
تعداد صفحات۱۵۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۱۱/۱۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۲۳۲-۲۶-۲