با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب کلیدهای پرورش مهارت‌های اساسی زندگی در کودکان و نوجوانان اثر دروتی ریچ

دانلود و خرید کتاب کلیدهای پرورش مهارت‌های اساسی زندگی در کودکان و نوجوانان

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب کلیدهای پرورش مهارت‌های اساسی زندگی در کودکان و نوجوانان  نوشته  دروتی ریچ  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب کلیدهای پرورش مهارت‌های اساسی زندگی در کودکان و نوجوانان

کلیدهای پرورش مهارت‌های اساسی زندگی در کودکان و نوجوانان نوشته دکتر دُروتی ریچ از مجموعه کلیدهای تربیت کودکان و نوجوانان نشر صابرین است. این کتاب درباره آموزش مهارت‌های اساسی زندگی به کودکان سخن می‌گوید.

امروزه خانواده‌ها در پرورش هوش و استعداد کودکانشان قدم‌های محکم‌تر و مؤثرتری نسبت به گذشته برمی‌دارند و انتظاراتشان در زمینه کارآمدی فرزندانشان نیز بالاتر رفته است. آن‌ها دریافته‌اند که برای دستیابی به این مهم که داشتن قدرت و توانمندی بیشتر در راه رسیدن به اهداف عالی‌تر است، باید تفکر و اندیشه کودکان و نوجوانان را در سطوح بالاتری پرورش داد.

درواقع بهتر است این چنین بیاندیشیم که بایستی کودکان را در برابر مشکلات و مسائل روانی واکسینه نماییم. و این کار با آموزش مهارت‌های زندگی به آن‌ها عملی می‌گردد. در نتیجه آن‌ها می‌آموزند که در دنیای پیشرفته و پیچیده کنونی، چگونه زندگی نمایند که کمتر آسیب‌پذیر باشند و در رقابت‌های اجتماعی همیشه بازنده نباشند؛ چگونه خطرات را از خود دور کنند و در مورد توانمندی‌های خود به باورهای پایداری برسند.

درباره کتاب کلیدهای پرورش مهارت های اساسی زندگی در کودکان و نوجوانان

این کتاب، مهارت‌های زندگی را که به کودکان می‌آموزد چگونه انسان‌های سالم‌تری باشند، به خوبی توضیح می‌دهد. مهارت هایی اساسی مانند اعتمادبه‌نفس، انگیزه، تلاش‌، خلاقیت و پشتکار، توجه به دیگران، مسؤولیت‌پذیری، حل مشکلات و...

می‌توان نکاتی را که در این کتاب به رشته تحریر درآمده، به‌صورت عملی و کاربردی در رابطه با کودکان تجربه کرد و پس از چندی نتیجه رفتار را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. با این روش به‌صورت ملموس‌تری به تغییرات رفتاری در کودکانمان پی می‌بریم.

لازم به یادآوری است که مهارت‌های زندگی اکتسابی و آموختنی است. می‌توان آن‌ها را آموزش داد و می‌توان یاد گرفت. بنابراین هیچ‌گاه برای شروع کردن دیر نیست.

خواندن کتاب کلیدهای پرورش مهارت‌های اساسی زندگی در کودکان و نوجوانان را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

تمامی والدین و مربیان پرورشی می‌توانند از راهکارها و پیشنهادهای این کتاب استفاده کنند.

جملاتی از کتاب کلیدهای پرورش مهارت‌های اساسی زندگی در کودکان و نوجوانان

امروزه در ترکیبات خانوادگی جدید مانند خانواده‌های مرکب و خانواده‌های ناتنی‌ها، مهم‌ترین عامل مورد نیاز کارگروهی است. هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که زندگی خانواده‌های هسته‌ای راحت‌تر است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی دو خانواده متفاوت زیر یک سقف زندگی می‌کنند، کار گروهی بیشتری مورد نیاز است.

فعالیت‌های این فصل در کودکان توانایی همکاری و مشارکت را، به‌عنوان عضوی از یک تیم ایجاد می‌کند.

این کار آسان نیست، اغلب بین کار فردی و گروهی، به‌ویژه در مدارس، موازنه درستی برقرار نیست. دانش‌آموزان بیشتر انتظار دارند به‌صورت فردی کار کنند؛ نمره بگیرند و با هم رقابت کنند، نه آنکه با هم کار کنند.

در خارج از کلاس درس این مسئله فرق می‌کند. در زمین فوتبال حتی بهترین بازیکن نیز نمی‌تواند به تنهایی در بازی برنده شود؛ اما یک ارکستر نیاز به صحنه‌ای پر از نوازندگان هماهنگ دارد. ارزیابی‌های شغلی به‌وضوح نشان می‌دهند که برای گرفتن «رتبه‌های خوب» کارکنان باید با روحیه همکاری و مشارکت با هم کار کنند.

معلمان هرچه بیشتر بر کار گروهی تأکید می‌کنند؛ اما مدرسه به‌عنوان یک مؤسسه، پذیرای چنین روشی نیست. به‌همین‌علت والدین باید به کارگروهی توجه خاصی نشان دهند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۴)
ما همیشه در حال یادگیری هستیم؛ اما معمولا آن‌قدر سریع حرکت می‌کنیم که خودمان متوجه آن نمی‌شویم. درباره چیزهایی که در سال گذشته، هفته گذشته یا روز قبل یاد گرفته‌اید فکر کنید. مثلا درباره شخصی خاص، یا در مورد کارتان چه چیزی یاد گرفته‌اید؟
takhtary
برای ایجاد انگیزه در بچه‌ها هیچ راهی بهتر از دیدن والدینشان به‌عنوان فراگیرانی علاقه‌مند ـ که ایده‌ای برایشان هیجان‌انگیز است ـ وجود ندارد.
takhtary
وقتی تلاش را به چشم می‌بینیم آن‌را می‌فهمیم: پزشکی که برای صحبت با ما وقت می‌گذارد. پیش خدمتی که با دقت کافی از ما پذیرایی می‌کند. و دانش آموزی که قبل از تحویل انشا دوباره آن‌را می‌خواند. و ما زمانی که تلاش را نمی‌بینیم آن‌را می‌فهمیم: مکانیکی که اتومبیل را تحویل می‌دهد، بدون آنکه بررسی کند که آیا تمام قطعات آن سوار شده‌اند. تعمیرگاه‌های لوازم خانگی که زمان خاصی را برای تعمیر لوازم تعیین می‌کنند، اما نمی‌آیند. دانش آموزانی که تکالیفشان را با بی‌توجهی انجام می‌دهند و نوشته‌هایشان قابل خواندن نیست. آیا فرزندانتان به اندازه کافی از ارزش تلاش و لذت کار آگاهند؟ امروزه چه چیزهایی در مورد تلاش دانش‌آموزان می‌دانیم؟ به چه طریقی می‌توان کوشش آن‌ها را مورد تشویق قرار داد؟ درباره تکالیفشان چطور؟ نقش والدین در این زمینه چیست؟
takhtary
جلوی چشم بچه‌ها مطالعه کنید و درباره مطلبی که خوانده‌اید با آن‌ها صحبت کنید.
takhtary
حداقل یک مورد مشکل غر زدن را که برای شما و فرزندتان مهم است انتخاب کنید. به همدیگر قول دهید که به‌جای غر زدن یک هفته تمام برای یکدیگر یادداشت‌های یادآوری بفرستید. برای این یادآوری‌ها جایی را تعیین کنید. یک تابلوی اعلانات در آشپزخانه یا اتاق‌نشمین جای مناسبی است. البته به‌جای این کار می‌توانید، یادآوری‌ها را در هر قسمتی از خانه بچسبانید. می‌توانید آن‌ها را در حمام، در راه‌پله‌ها یا هر جای دیگری که در معرض دید باشند قرار دهید. یادداشتی که روی بالش هم می‌گذاریم، به‌نظر تأثیر خوبی دارد. بعد از یک هفته، ببینید اگر پیغام‌ها پاسخ داده شده‌اند، می‌توانید همچنان به نوشتن ادامه دهید و صدایتان را بالا نبرید.
takhtary
اولین گام در هر کاری سخت‌ترین مرحله است.
takhtary
هدف ما در انگیزه دادن به بچه‌ها این است که به آن‌ها کمک کنیم خوش‌بین باشند و شهامت برداشتن اولین گام‌ها را در زندگی پیدا کنند. این درسی است که باید به آن‌ها بیاموزیم و یک روش برای آموزش آن در میان گذاشتن تجربیاتمان است.
takhtary
با حوصله با فرزندانتان درباره افرادی که واقعآ تلاش می‌کنند صحبت کنید. در یک پمپ بنزین که خدمات فنی نیز ارائه می‌کند، متصدی پمپ بنزین بدون آنکه از او خواسته شود، اتومبیلتان را چک می‌کند. صندوقدار فروشگاه، به‌جای آنکه با صندوقدارهای دیگر مشغول صحبت شود، بدون تأخیر به کار مشتریان می‌رسد. فروشنده‌ای در پاسخ سؤال یکی از مشتریان، به‌جای آنکه زیر لب غر بزند: «چرا وقت مرا می‌گیری؟» مؤدبانه جواب کامل می‌دهد. وقتی درباره افرادی که در کار خود کوشا هستند با فرزندتان صحبت کنید و به او نشان بدهید که چقدر برای این افراد احترام قائل هستید، حس تلاش و کوشش را در او تقویت می‌کنید.
takhtary
به‌صورت خانوادگی تصمیم بگیرید که هر یک از شما چند ساعت تلویزیون تماشا کنید. جدول زمانی برنامه‌های تلویزیون را همراه با فرزندتان با صدای بلند بخوانید. از افراد بپرسید که هرکس چه برنامه‌ای می‌خواهد تماشا کند. درباره برنامه‌هایی که دوست دارید، نظرات دیگران را نیز بپرسید. دور برنامه‌هایی که انتخاب کرده‌اید، خط بکشید. بچه‌ها نیاز دارند نظر شما را بدانند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند. مهارت‌های نگرش منتقدانه خود را افزایش دهند. با یکدیگر یک برنامه زمانی تلویزیون تهیه کنید
takhtary
بسیاری از بچه‌ها در دوره‌ای از زندگی خود درباره خانواده‌شان احساس خجالت می‌کنند. این حالت در برخی از آن‌ها باقی می‌ماند. بیشتر این خجالت در خانواده ممکن است مربوط به سنین رشد و بلوغ باشد. مثلا موقعی که مادر لباس‌های مناسبی نمی‌پوشد. یا پدر هیچ‌وقت درست صحبت نمی‌کند. وقتی کودکان می‌خواهند درست مانند دیگران باشند، والدینشان ممکن است با «لهجه‌های خنده‌دار» صحبت کنند و یا اینکه به خاطر بی‌پولی با دیگران متفاوت باشند. این «خجالت» ناراحتی‌های زیادی را برای والدین و بچه‌ها ایجاد می‌کند.
takhtary

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۵۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۸/۱۹
شابکundefined
تعداد صفحات۲۵۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۷,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۸/۱۹