با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
فرهنگ و تمدن ایران پیش از تاریخ تا مادها

دانلود و خرید کتاب فرهنگ و تمدن ایران پیش از تاریخ تا مادها

۴٫۴ از ۷ نظر
۴٫۴ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فرهنگ و تمدن ایران پیش از تاریخ تا مادها  نوشته  جواد قاجار  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب فرهنگ و تمدن ایران پیش از تاریخ تا مادها

فرهنگ و تمدن ایران پیش از تاریخ تا مادها کتابی نوشته جواد قاجار است که آثار تمدن و حضور انسان در فلات ایران را از آغاز پیدایش اولین آثار تمدن تا به قدرت رسیدن قوم ماد بررسی کرده است.

درباره کتاب فرهنگ و تمدن ایران پیش از تاریخ تا مادها

در این کتاب پس از مقدمه‌ای درباره سابقه مطالعات تاریخ تمدن در جهان، نویسنده به سراغ وضعیت جغرافیایی و طبیعی فلات ایران رفته است. در بخش دوم کتاب، جواد قاجار درباره دوره‌های زمانی پیش از تاریخ یعنی قبل از کشف آتش، دوران سنگ و زیرمجموعه‌هایش، دوران فلز و زندگی انسان‌های این ادوار از گرداوری غذا تا یکجانشینی سخن گفته است. پس از آن همین مباحث و دوره‌ها را در فلات ایران تشریح کرده است.

بخش سوم کتاب به تمدن ایلام پرداخته. بخش چهارم اقوام و نژادهای پیش از آمدن آریایی‌ها مانند اقوام ساکن در لرستان را بررسی کرده است و پس از آن به موضوع مهاجرت آریایی‌ها به ایران در اواخر هزاره دوم قبل از میلاد پرداخته است دربخش هفتم و بخش نهایی کتاب هم به قوم ماد و چگونگی ساکن شدنشان در فلات ایران و سکونت‌گاه‌ها و سازمان اجتماعی و دینی‌شان و مناسبات و جنگ‌های این قوم با دیگر ساکنان همجوارشان پرداخته است.

خواندن کتاب فرهنگ و تمدن ایران پیش از تاریخ تا مادها را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

علاقه‌مندان به تاریخ ایران باستان و تاریخ تمدن ایران

جملاتی از کتاب فرهنگ و تمدن ایران پیش از تاریخ تا مادها

برخی از محققان اقامتگاه اصلی آریاها را اروپا و جمعی آسیا و در شمال سیبری می‌دانستند. باستان‌شناسان و زمین‌شناسان (که یافته‌های آنان معتبرترین زمینه برای شناسائی مردم هر سامان است) مثل " هنری فیلد" در کتاب خود به نام "مردم‌شناسی ایران" تحت عنوان " فهرست قبایل و گروه‌های نژادی" نوشته است کلمه آریان به‌طور دقیق فقط قابل اطلاق به گروه هند و ایران است نه «هند و اروپائی".

برخی، اقامتگاه اصلی آریاها را در اروپا می‌دانستند و جمعی در آسیا (مثل سیبری) می‌گفتند. "هنری فیلد" و سایکس گهر دو به نقل از محققان، موطن اصلی آریاها را بیابآن‌هاوسیع شمال خراسان و دشت‌های جنوب روسیه ذکر می‌کنند.

و در کتاب "تاریخ ملل قدیم آسیای غربی گ تحت عنوان منشاء اقوام هند و اروپائی آورده شده که وجود لهجه‌های هندی و اروپایی در پاره‌ای از نقاط ترکمنستان چین (که تاقرن نهم و دهم میلادی برقراربوده) عده‌ای را معتقد کرده است که مرکز اقوام هند و اروپائی در ترکمنستان و روس بوده است. و لهجه‌های گتخاری"در "تورقان و " قره شهر" و "کوچا" و لهجه‌های ایرانی شرقی در کاشغر و " ختنگ مخصوص بقایان این اقوام است

فهرست کتاب فرهنگ و تمدن ایران پیش از تاریخ تا مادها

دیباچه

پیش‌گفتار

مقدمه

بخش اول: وضعیت جغرافیایی فلات ایران

بخش دوم: زمان‌های پیش از تاریخ

بخش سوم: ایلام

بخش چهارم: اقوام و نژادهای پیش از ماد

بخش پنجم:لرستان

بخش ششم: آریایی‌ها

بخش هفتم: مادها

فهرست منابع

یادداشت‌ها

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۹۶ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۹/۱۴
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۸۹-۱۹۱-۴
تعداد صفحات۲۹۶صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۹/۱۴
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۸۹-۱۹۱-۴