با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
گاه ناچیزیِ مرگ؛ رمان درباره‌ی زندگانی محی‌الدین ابن عربی

دانلود و خرید کتاب گاه ناچیزیِ مرگ؛ رمان درباره‌ی زندگانی محی‌الدین ابن عربی

۴٫۳ از ۴۱ نظر
۴٫۳ از ۴۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب گاه ناچیزیِ مرگ؛ رمان درباره‌ی زندگانی محی‌الدین ابن عربی  نوشته  محمدحسن علوان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب گاه ناچیزیِ مرگ؛ رمان درباره‌ی زندگانی محی‌الدین ابن عربی

«گاهِ ناچیزیِ مرگ» رمانی تاریخی نوشته محمدحسن علوان،نویسنده اهل عربستان و برنده بوکر عربی ۲۰۱۷ است.

ابوبکر، محمدبن علی، معروف به ابنِ عربی و مشهور به محیی‌الدین، شیخِ اکبر و ابنِ افلاطون، یکی از عارفان نامی جهان اسلام است او یکی از پرحاشیه‌ترین و جنجال‌برانگیزترین صوفیان در تاریخ عرفان و تصوف است و هر دو دسته شیعه وسنی سعی کرده‌اند او را به خود منتسب کنند. او نظرات جالبی درباره عشق، زن و عالم خیال ارد و عشق محوری اش چه در گفتار و چه در کردار او را از همه صوفیان عالم متمایز کرده است.

محمدحسن علوان رمان‌نویس جوان عرب، رمان زندگی ابن عربی را در سال ۲۰۱۷ در تورنتو کانادا نوشت و همان سال هم به‌خاطرش برنده بوکر شد. این کتاب نه تنها یک بیوگرافی کامل بلکه روایتی جذاب و دلربا با زبانی روان و شیرین و داستانی کامل و کم‌نقص است.

کتاب چندین سِفر دارد و ما را یاد کتاب‌های مقدس می‌اندازد. در این اثر با دو روایت اصلی روبه‌رو هستیم. یکی روایت محی الدین عربی از زبان خودش و دیگی روایت دست به دست شدن زندگی‌نامهٔ او یا چه بسا میراث معنوی او که در طی قرون و مراحلی دشوار، از این شهر به آن شهر، از این صوفی به آن خادم و یا سلطان؛ و در نهایت به دست‌ زنی در دوران معاصر می‌رسد. زنی پنجاه ساله که دارد رساله دکتری خود را درباره ابن عربی، در رشته فلسفه می‌نویسد. زنی که با استادش ازدواج کرده و مسلمان شده و از قضا هیچ‌گاه هم عاشق نشده‌است:

«امروز شصت‌وسه ساله شدم. چقدر شصت‌وسه سالگی مهم است! هیچ‌یک از اطرافیانم نمی‌دانند. که دیگر ریشِ من از این سفیدتر نخواهد شد و کمرم بیش از این نخواهد خمید. مثلِ هر روز، صفیه لباس‌های مرا آماده خواهد کرد و صدرالدین برای رفتن به حلقهٔ درس، در پی من خواهد آمد و باز خواهیم گشت و حرف‌هایی ردّوبدل خواهد شد و غذایی خواهیم خورد و مانندِ تمامِ آدمیان، هوایی تنفّس خواهیم کرد. اما من می‌دانم که شصت‌ودو سالگی، برای من چیزِ دیگری است. نه شصت‌ویک سالگی است! نه شصت‌ودوسالگی! شصت‌وسه سالگی، شصت‌وسه سالگی است! نقطه‌ای از عمر که احوال و گفتار و کردارِ انسان، تغییر می‌کند. نقطه‌ای که محبوبم رسول‌اللّه (ص)، پس از ابلاغِ رسالاتش، در آن وفات یافت.»

این رمان تاریخیِ جذاب و لطیف که عشق به خداوند و کائنات در آن موج می‌زند، شما را به سفری سحرانگیز می‌برد که کم از افسانه‌های هزارویک شب نیست. اگر شروع به خواندن کتاب محمدحسن علوان کنید، در کنار شناخت عارفی بزرگ، دنیایی را تجربه می‌کنید که پر از دریچه‌های نو به سوی مفاهیمی مثل عشق، معنویت، پروردگار و زندگی است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲۷)
mind digger🤓
۱۳۹۹/۰۹/۳۰

بسیار قشنگ بود و متن روان و جذاب بود ...البته جزئیات بیشتری در مورد ابن عربی انتظار میرفت ویک جاهایی خیلی سریع پیش میرفت ولی درکل داستان قشنگی بود وتد چهارم خیلی سریع رد شد ازش همچنین ما خیلی با سفر های

- بیشتر
neda
۱۳۹۹/۱۰/۰۶

گاه ناچیز مرگ روایتی به غایت زیبا از زندگی صوفیانه محی الدین ابن عربی هست روایتی عاشقانه عارفانه محور .. از عشق به منبع هستی ذات الهی..اینکه هرچه پیش میاد خودتو واگذار کنی به قدرت الهی..بخونی ..سیرو فی الارض(در زمین بگردی)

- بیشتر
کاربر ۱۶۵۴۶۳۱
۱۳۹۹/۱۱/۲۹

جناب محیی الدین بسیار بسیار فراتر از این این کتاب است. خیلی از مطالب این کتاب، اصلا با مسلمات مکتب محیی الدین تناسب من با متخصصین عرصه عرفان نظری مشورت کردم؛ باشنیدن بعضی از مطالب کتاب، ناراحت شدند و ... . اصلا این

- بیشتر
سروش
۱۳۹۹/۱۱/۱۹

هر چند جاهایی تخیل نویسنده بر زندگی شیخ اکبر سایه انداخته بود.اما لذت بردم

Amin
۱۳۹۸/۱۲/۱۴

کتاب، کتابِ خوشخوان و نسبتا روانی ست و ظاهرادرباره جناب ابن عربی اما مطمئن نیستم این ابن عربی ای که این کتاب معرفی می کنه، چقدر با حقیقت ایشون تطبیق می کنه و اینکه آیا این چیزی که نویسنده تصویر می کنه (یک

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۴۵)
وقتی زمان نه به سودِ تو باشد و نه به زیانِ تو، اعتباری ندارد. ابن‌عربی
صدیقه
تقوایی که باعث خروجِ تو از سختی‌ها نَشَود بی‌فایده است.
Amin
زندگی در راهِ خدا، دشوارتر از مرگ در راهِ خُداست؟
mohsen
خداوندا! سه گناهِ مرا ببخش: به سوی تو آمدم و فراموش کردم که تو همه‌جا هستی؛ به تو فکر کردم و فراموش کردم که تو از افکار، عمیق‌تری؛ برایت نماز خواندم و فراموش کردم که تو از نمازها والاتری
noir
وقتی حاکمِ رعیت فاسد شود، فساد، عادتِ عمومی مردم می‌شود
dmmzn58
از این باور رها شو که تو توده‌ای گوشتی به نامِ تن. نَفسِ حقیقی خود را بشناس تا خود را ببینی ایستاده خارج از زمان که نه گذشته‌ای دارد، نه حالی و نه آینده‌ای. آن‌گاه بر روحِ تو سلام باد!
noir
«لو لا المطامع لانقطعت الهمم » اگر آرزوها نبودند، همّت‌ها می‌گسستند. ابن‌عربی
Hamid rasoolpoor
جوانِ خسته، حُکمِ پیر را دارد.
ر.مرادی
«حقِ عشق این است که عشق، دلیلِ عشق باشد. و اگر عشق در دِل نبود، دیگر عشقی نبود».
mohsen
آن‌که غفلت ورزد افول کند.
Amin

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۱۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۴/۰۴
شابک۹۷۸۶۰۰۳۳۹۰۸۰۵
تعداد صفحات۵۱۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۲۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۴/۰۴
شابک۹۷۸۶۰۰۳۳۹۰۸۰۵