با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سینما؛ آلن بدیو گزینش متون و مقدمه از آنتوان دویک

دانلود و خرید کتاب سینما؛ آلن بدیو گزینش متون و مقدمه از آنتوان دویک

۲٫۰ از ۱ نظر
۲٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سینما؛ آلن بدیو گزینش متون و مقدمه از آنتوان دویک  نوشته  آلن بدیو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب سینما؛ آلن بدیو گزینش متون و مقدمه از آنتوان دویک

آلن بدیو، فیلسوف معاصر فرانسوی و از بزرگترین منتقدان پسامدرنیسم در کتاب «سینما»، در سی متن مختلف از رابطه‌اش با «هنر هفتم» یعنی سینما نوشته است.

این متون چشم‌انداز وسیعی از سینمای هنری پنجاه سال اخیر را در اختیار ما قرار می‌دهند. از فیلمسازان مدرنیته مانند مورنائو، برسون و اولیویرا گرفته تا شماری فیلم‌های معاصر آمریکایی مانند ماتریکس، ماگنولیا، دنیای بی‌عیب و نقص و...

مقاله‌های تحلیلی درباره مشخصه‌های فیلم کمدی فرانسوی، فیلمسازان «مدرنیته دوم»، سینمای سوئیس به مثابه «مظهر بی‌طرفی»، در باب «دیالکتیک حکایت»، فیلم به مثابه «ماشین فلسفی»، سینما به مثابه «مظهر دموکراسی» و بحث‌های موشکافانه درباره بسیاری فیلم‌ها و فیلم‌سازان برجسته دیگر از جمله میزوگوچی، اوزو، روسلینی، ویسکونتی، کیارستمی، هیچکاک، هاکس و آنتونی مان را نیز می‌توانید در این کتاب بخوانید.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۸)
به داستان توکیوی اوزو می‌اندیشم، داستان یک پیرمرد. (این یکی از درونمایه‌های بزرگ سینما است، چنان‌که در مورد مرگ در ونیز یا توت‌فرنگی‌های وحشی صدق می‌کند، و پیرمردها باید از سینما که این‌همه با آنها سخاوتمند بوده است سپاسگزار باشند). در داستان توکیو آهنگِ پایه به‌طرزی ویژه آهسته است، و این امر سازندهٔ زمانمندی پیران است، که کشیده‌شده، اما درنهایت به‌شکلی رازگونه تند و دیدنی است. اوزو آن را به شیوه‌ای شگفت‌انگیز فیلمبرداری کرده است: چند قاب ثابت، پاره‌ای از آسمان، ریل‌های قطار، تیرک‌های تلفن و سیم‌های برق. این ویژگیِ نزدیک‌به‌هیچ، سازندهٔ ظهور ناگهانی امر تازه است. این نمادی فوق‌العاده ساده و دقیقاً درست از سنتز میان تداوم و عدم تداوم است. همیشه ظهور ناگهانی چیزی ممکن است، و سینما به ما می‌گوید امکان این معجزه واقعاً وجود دارد: نویدی که به بینندهٔ فیلم می‌دهد چنین است. سینما معجزهٔ امر دیدنی به‌مثابه معجزه‌ای پایدار و به‌مثابه گسستی پایدار است. بی هیچ شک این بزرگترین وام ما به سینما است، و فلسفه باید بکوشد آن را با ابزارهای خود بفهمد. بنابراین سینما یک وضعیت فلسفی است
کاربر ۱۴۷۵۲۶۱
کسی که با کارنامهٔ کامل سینمایی هانری پوکتال و کامیل دو مورلون آشنا باشد و درعین‌حال بداند چند نمای زاویهٔ پایین در لولا مونتس (آخرین فیلم ماکس اوفولس) هست اما تعصب (شاهکار سال ۱۹۱۶ گریفیث) را «به‌طرزی وحشتناک منسوخ» بداند، لزوماً فرهیخته نیست،
کاربر ۱۴۷۵۲۶۱
سینمای مورنائو سینمای زمانِ نور است. درحقیقت، این چیزی است که در این فیلم با نمای بنیادین عالی محلهٔ طبقهٔ کارگری خلاصه می‌شود که به‌سادگی ضبط گذر نور هستی از روی دیوار، سقف‌ها، و پنجره‌ها است. اما در مورد هتل آتلانتیک هم به همان صورت، بازی میان درهاــ تواماً فرانمایی و بستگی‌ــ و بیرونِ همیشه افسونگر است. بی‌شک مورنائو درخشان‌ترین نگارشِ این ضبطِ حرکت و بستگیْ توسط بی‌اعتناییِ آرامِ گشودگی را در طلوع به ما اعطا کرد، در صحنه‌ای، باز هم کاملاً مستقل از پیرنگ، که در آن چیزی نیست جز واگنی که به درون شهر پایین می‌رود، و در آن خودِ حرکت و دَوران‌های آهستهٔ آنچه ما را قادر می‌سازد ببینیم به‌سوی بی‌تحرکی، به سوی جاودانگی موج برمی‌دارند. برای مورنائو تضاد میان سیاه و سفید، که امر دیدنی را در گوناگونی‌اش نمایان می‌کند، ساختِ فیلمیِ ماده نیست. بلکه از طریق این تضاد هرچیز تا آنجا که ظهور دیدنیِ غیرمادی بودنِ خود است ارائه می‌شود.
کاربر ۱۴۷۵۲۶۱
«نمایی که در آن دوربین در موقعیت پایینی حرکت کرده و روی محوری تقریباً عمودی تصویر بالایی را درقاب می‌گیرد را نمای زاویهٔ پایین می‌خوانند». «نمای نزدیک اولین بار در کار د. و. گریفیث معرفی شد». «اولین فیلم رنه کلر پاریس در خواب، (۱۹۲۴) بود».
کاربر ۱۴۷۵۲۶۱
بنابراین، نمای نزدیک را گریفیث ابداع کرد، که درایر بارها و بارها آن را در مصائب ژاندارک بکار گرفت. اما آنچه در واقع اهمیت دارد ارزش معنوی نمایشی‌شده‌ایست که درایر، «بر مبنای» اکتشاف گریفیث، به چهره‌ها بخشید، ارزشی که به نوبهٔ خود بدل به نقطهٔ آغاز جستجوی برسون برای بدست آوردن نوعی بیانگری کاملاً درونی شد.
کاربر ۱۴۷۵۲۶۱
سکانس معروف قتل در بیگانگان در قطار، یکی از درخشان‌ترین فیلم‌های هیچکاک، را در نظر بگیریم. بیگانه دختری را خفه می‌کند که عینکش به درون علف‌ها افتاده است. قتل تنها در بازتاب عینک نشان داده می‌شود. اثرِ احساسی این تکنیک به‌کلی در کشیدگیِ غریب تصویر بر سطح کوژ این آینهٔ بداهه‌پردازی‌شده نهفته است؛ کنشْ نوعی سیالیت به‌خود می‌گیرد، نوعی آهستگی وحشت‌بار خاموش، و ما تحت‌تأثیر تضاد میان خشونتِ کنش و زیبایی تقریباً شاعرانهٔ بازتاب آن قرار می‌گیریم: مرگ آسان است. اما ما به خاستگاه بسیار عمدی این تضاد نمی‌اندیشیم؛ تنها پس از آن است که زبان بیان احساس‌مان را در تحلیل تکنیک می‌یابیم
کاربر ۱۴۷۵۲۶۱
سینما برای هر کشور کانون جاذبه‌ای فوق‌العاده ژرف و روشنگر فراهم می‌آورد. در فرانسه، جایی که ما در این توهم بسر می‌بریم که امروزه بدون وجود کارگران زندگی می‌کنیم، به‌لطف سینما آگاهیم که در چین کارگران هنوز وجود دارند. سینمای چینی بزرگی پیرامون این پرسش بالیده است: چه دارد بر سر کارخانه‌ها و کارگرانمان می‌آید؟ چنین شهادتی دربارهٔ جهان منحصر به سینما است؛ هیچ گزارش مستندی هرگز نمی‌تواند جایگزین آن شود.
کاربر ۱۴۷۵۲۶۱
به‌لطف سینما آگاهیم که در چین کارگران هنوز وجود دارند. سینمای چینی بزرگی پیرامون این پرسش بالیده است: چه دارد بر سر کارخانه‌ها و کارگرانمان می‌آید؟
کاربر ۱۴۷۵۲۶۱

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۰۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۸,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۱۳
شابکundefined
دسته بندی
تعداد صفحات۴۰۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۸,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۱۲/۱۳