با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مفاهیم تحلیل رفتار متقابل

دانلود و خرید کتاب مفاهیم تحلیل رفتار متقابل

۴٫۰ از ۸ نظر
۴٫۰ از ۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مفاهیم تحلیل رفتار متقابل  نوشته  منصور بهرامی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مفاهیم تحلیل رفتار متقابل

بدون تردید، روان‌شناسی یکی از علم‌های قرن جدید محسوب می‌شود؛ هرچه این علم کاربردی‌تر باشد، جایگاه مناسب‌تری را در میان علوم دیگر و افرادی‌که به اصلاح ارتباطات خود نیاز دارند، کسب خواهد کرد. تحلیل رفتار متقابل از تئوری‌های مهم روان‌شناسی به‌شمار می‌آید و علت فراگیری و گستردگی آن نیز علمی و کاربردی بودن این تئوری است. مقالات و کتاب‌های بسیاری در ارتباط با تحلیل رفتار متقابل در جهان منتشر شده که خوشبختانه تعداد قابل توجهی از آن‌ها به زبان فارسی ترجمه و چاپ شده است. در میان کتاب‌هایی که تاکنون ترجمه شده، جایگاه مجموعه‌ای که حاوی تمامی مفاهیم و شامل تئوری‌های جدید تحلیل رفتار متقابل نیز باشد و آن‌را به‌صورتی منظم و با ترتیب مطالب و قواعد پیوسته تحلیل رفتار متقابل ارایه کند، خالی بوده است. به‌خاطر همین کمبود، منصور بهرامی کتاب «مفاهیم تحلیل رفتار متقابل» را به‌صورتی تدوین کرده تا نیاز متخصصان و علاقه‌مندان به تحلیل رفتار متقابل را با نظم و ترتیبی که لازمه فراگیری یا آموزش است، برآورده سازد و از توضیح مطالب اضافی، حاشیه‌پردازی و کلی‌گویی پرهیز شود. از نکات مهم کتاب حاضر، ارایه نظریه‌ها و روش‌های جدید در تحلیل رفتار متقابل است که در سال‌های اخیر توسط متخصصان این رشته در دنیا مطرح شده است. مطالعه این کتاب برای موفقیت در آزمون‌های مقدماتی، پیشرفته و تخصصی انجمن بین‌المللی تحلیل رفتار متقابل مناسب است که دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و انجام آزمون‌های آن در بخش آموزش انجمن تحلیل رفتار متقابل برگزار می‌شود. مطالب کتاب حاضر علاوه بر برآورده ساختن نیاز همه علاقه‌مندان، برای دانشجویان رشته‌های تخصصی روان‌شناسی، مشاوره و مدیریت منابع انسانی مفید و قابل استفاده است.
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۷)
تفاوت بین عقیده و تعصب این است که عقیده را می‌توان بدون عصبانیت توضیح داد؛ ولی تعصب‌ها با عصبانیت ابراز می‌شوند.
farimah
در ساختار شخصیت هر فردی سه بخش «والد»، «بالغ» و «کودک» وجود دارد که با توجه به لزوم ارتباط درونی یا بیرونی در هر زمان فقط یکی از سه بخش شخصیت ما کنش و واکنش نشان می‌دهد.
farimah
کلماتی که فرد بیان می‌کند، آهنگ و سرعت کلام او، حرکات بدنی، تنفس و انقباضات عضلانی، همگی تشخیص رفتاری حالت‌های شخصیتی او را امکان‌پذیر می‌سازند.
farimah
در درون هر کس نیرویی نهفته است که می‌توان از آن به‌عنوان عقل، منطق و مصلحت برای برخورد با واقعیت‌ها نام برد، به این جنبه از شخصیت «بالغ» گفته می‌شود که ارتباطی به سن و میزان تحصیلات ندارد و شامل توجه به واقعیت موجود و جمع‌آوری اطلاعات، بررسی و نتیجه‌گیری منطقی می‌شود.
farimah
هنگامی‌که فردی حالت شخصیتی «کودک» خود را نادیده می‌گیرد، درواقع آن قسمت طرد می‌شود و او مانند کسی است که هیچ‌گونه هیجان و خواسته‌ای ندارد.
farimah
افرادی‌که مسیر حرکت انرژی روانی آن‌ها باز است و انرژی آزادانه در آن جریان دارد، خود را پرتوان، باانگیزه، بانشاط و پویا می‌یابند و اشخاصی که مسیر حرکت انرژی آن‌ها مسدود شده است، احساس ناتوانی، بی‌انگیزگی، خمودگی و ایستایی می‌کنند.
farimah
طرد «والد» از ساختار شخصیت این وضعیت روشن می‌کند که حالت شخصیتی «والد» فرد از ساختار شخصیت او طرد شده است (شکل ۱-۱۵). این حالت در اشخاصی پدیدار می‌شود که والدین آن‌ها مستبد بوده‌اند. بنابراین فرد تصمیم می‌گیرد که تنها راه زنده ماندن، خارج کردن آن‌ها از ذهن است. او تمام آنچه را که در «والد» می‌تواند خوب باشد، نادیده می‌گیرد و فقط به‌دنبال خواسته‌های خود یعنی «کودک» یا تبادل اطلاعات یعنی «بالغ» می‌رود و فاقد قدرت ارزش‌گذاری و وجدان است.
farimah
طرد «بالغ» از ساختار شخصیت شخصی که «بالغ» طردشده دارد، در حالت حاد آن یک روان‌پریش است
farimah
پیام «کودک»: به من کمک کن، این مسئله را حل کنم. - پاسخ «والد حمایت‌گر مثبت»: اول خودت سعی کن، اگر نتوانستی من کمکت می‌کنم. - پاسخ «والد حمایت‌گر منفی»: تو خسته شدی، بگذار من برایت مسئله را حل می‌کنم. - پاسخ «والد انتقادگر مثبت»: اگر درس‌هایت را با دقت می‌خواندی، چنین چیزی از من نمی‌خواستی. - پاسخ «والد انتقادگر منفی»: از بی‌سوادی توست که مسئله به این راحتی را نمی‌توانی حل کنی.
احسان رضاپور
مطالعه این کتاب برای موفقیت در آزمون‌های مقدماتی، پیشرفته و تخصصی انجمن بین‌المللی تحلیل رفتار متقابل مناسب است که دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و انجام آزمون‌های آن در بخش آموزش انجمن تحلیل رفتار متقابل برگزار می‌شود.
کاربر ۱۱۴۶۷۲۶

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۸ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۱۱/۰۸
شابکundefined
تعداد صفحات۲۰۸صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۱۱/۰۸