با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
حکمت هنر هند

دانلود و خرید کتاب حکمت هنر هند

۳٫۰ از ۲ نظر
۳٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب حکمت هنر هند  نوشته  حسن بلخاری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب حکمت هنر هند

«حکمت هنر هند» نوشته دکتر حسن بلخاری قهی، کتابی درباره تجلی حکمت و تمدن در آثار هنری کشور هند است. نویسنده عقیده دارد از جمله راه‌های شناخت فرهنگ و تمدن، بررسی هنر و زیبایی‌شناسی در آن تمدن است و از آنجایی که او ریشه‌های فرهنگ ایرانی را در سرمنشا و آغاز خود پیوسته و گره خورده با فرهنگ هند و مبانی هنری هر دو تمدن هند و ایران را مشترک می‌داند در این اثر به بررسی هنر و فرهنگ باستانی هند و ریشه‌های مشترکش با فرهنگ ایرانی پرداخته و بخش مهمی از کتاب را به اندیشه‌های حِکمی این دو حوزه اختصاص داده است؛ «زیرا در بطن و متن این فرهنگ‌ها، هماره رابطهٔ ژرف و تنگاتنگی میان آفرینش‌های هنری و حکمت نظری ـ به‌ویژه در جهان‌بینی سنتی ـ وجود داشته است؛ نسبتی ژرف که بدون درک و دریافت صحیح آن، راه بردن به کنه آن آفرینش‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود.» دو حوزه دیگری که در این کتاب بررسی شده‌اند،حکمت هنر و زیبایی‌شناسی و ارتباطات گستردهٔ هنر و معماری ایران و هند است. مطالعه این اثر برای ایران‌شناسان و پژوهشگران حوزه تاریخ تمدن و آنها که به مباحث بررسی‌تطبیقی فرهنگ و تمدن‌ها و اساطیر علاقه دارند، جذاب و سودمند خواهد بود.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
فرزانه محمدزاده
۱۴۰۰/۰۲/۲۷

سلام اپلیکشن طاقچه. من انتقادی دارم ازتون. کتاب حاضر فایلش پی دی اف نیست من به عنوان پژوهشگر این کتاب رو لازم دارم ولی فرمتش با گوشی و تبلت سازگار و اصلا قابل ارجاع نیست! من هزینه کتاب رو پرداختم

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
حکمت شرقی و فلسفهٔ یونانی در برخی از بنیادی‌ترین مبانی نظری وجوه مشترکی باهم دارند؛ همچون ایده و نظریهٔ وحدت وجود، که هم شاه‌بیت معانی در اوپانیشادها (بزرگ‌ترین کتاب حکمت هندو) است و هم در اندیشه‌های فلاسفهٔ بزرگی چون هراکلیت (کاپلستون، ۱۳۶۸: ۵۵)، افلاطون، و فلوطین حضوری بارز دارد. سروپالی راداکریشنان، متفکر بزرگ هندی، برخی از این اشتراکات و تشابهات، من‌جمله «نوس» و «آتمن»، را در کتاب تاریخ فلسفهٔ غرب و شرق مورد تأمل و تأکید قرار داده است (راداکریشنان، ۱۳۸۲: ۷). این اشتراک معانی در حوزهٔ هنر و زیبایی نیز حضور دارد. برای مثال، میمزیس، که بنیاد ایده و نظریهٔ هنر در اندیشهٔ یونانیان به‌ویژه با رویکرد معنوی فلوطین است، در هند با عنوان سادرشیا نمایانگر نوعی سیر و سلوک معنوی در خلق آثار هنری است.
esrafil aslani

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۲۸ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۳/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۷۵-۸۵۹-۱
تعداد صفحات۲۲۸صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۳/۰۶
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۷۵-۸۵۹-۱