با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
ایده‌های خیابانی؛ نوشته‌هایی درباره‌ی شهر، تن و زندگی روزمره

دانلود و خرید کتاب ایده‌های خیابانی؛ نوشته‌هایی درباره‌ی شهر، تن و زندگی روزمره

۳٫۰ از ۳ نظر
۳٫۰ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب ایده‌های خیابانی؛ نوشته‌هایی درباره‌ی شهر، تن و زندگی روزمره  نوشته  امین بزرگیان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب ایده‌های خیابانی؛ نوشته‌هایی درباره‌ی شهر، تن و زندگی روزمره

کتاب «ایده‌های خیابانی»، کتابی است از یادداشت‌های امین بزرگیان دربارهٔ تهران. کتاب، سه فصل دارد که که هر کدام به ارتباط شهر با «فضا»، «بدن» و «زندگی روزمره» پرداخته است. در قسمتی از این کتاب،‌از اهمیت شهر در ذهن و روانِ انسان می‌گوید: «والتر بنیامین ایدۀ «پروژۀ پاساژها» را در خلال قدم‌زدن در خیابان‌های پاریس پیدا کرده و آن را بعدها، البته نیمه‌کاره، بسط داده است. این واقعیت به‌همراه اهمیت تاریخی و انضمامی مفهوم «شهر» ما را به سه‌ضلعی ایده، خیابان و قدم‌زدن متصل می‌کند. چه نسبتی است میان خلاقیت ذهنی (ایده)، خیابان (شهر) و قدم‌زدن (پرسه‌زنی)؟ در وهلۀ نخست این‌گونه به‌نظر می‌رسد که ایده‌پردازی، در مقام امری متعالی، با پرسه‌زنی (به تعبیر عامیانه: ولگردی) در خیابان‌های شهر، در مقام امری مبتذل، بی‌قرابت و نامتجانس است، اما تأملِ بیشتر به ما می‌گوید که به یک اعتبار،‌ تمامی «ایده‌ها» محصول «شهر»ند. خلاقیت‌ها در «خیابان» می‌رویند، نه «مزرعه». حتی ایدۀ هایدگری بازگشت به طبیعت برهنه یا روستا (چیزی در تقابل با تکنولوژی) در «شهر» روییده است.» در ادامه، این کتاب ارتباط آدم‌ها را با مدرن‌شدن تهران با مصادیق مختلف مدرنیتهٔ تهران مثل پاساژ، مترو، علاقهٔ مردم به باریک‌اندامی، سیگار، سانسور و... را از دیدگاه نویسنده بیان می‌کند و به چالش می‌کشد. یادداشت‌های امین بزرگیان دربارهٔ تهران، در سال‌های ۸۱ تا ۸۶ نوشته شده است و با ده سال تأخیر پس از نگاشته‌شدن آن‌ها، توسط انتشارات تیسا منتشر می‌شود. امین بزرگیان سردبیر روزنامهٔ گلستان ایران بود. ابتدا به فرانسه می‌رود و مدتی در آن‌جا ساکن می‌شود و روزنامه‌نگاری را ادامه می‌دهد و به تحلیل مساپل اجتماعی ایران می‌پردازد. اکنون هم به آمریکا مهاجرت کرده است ترجمه و پژوهش در حوزهٔ اجتماعی هم به فعالیت‌های او اضافه شده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
DR BKN
۱۴۰۰/۰۲/۱۲

plz read 1984

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
جوامع توسعه‌نیافته، همچون ایران، دولت به شکل بسیار عریان، پارادوکسیکال و تناقض‌آمیز است. به این سبب، در این جوامع برای شناخت دولت و تناقض‌هایش نیاز چندانی به روشنفکران نیست؛ رانندۀ تاکسی کفایت می‌کند.
rozow

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۹۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۹۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۴/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۶۸۳-۷۷-۴‬‬‬
تعداد صفحات۱۹۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۹۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۴/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۶۸۳-۷۷-۴‬‬‬