با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب تئاتر در ایران اثر ب‍ه‍روز غ‍ری‍ب‌پ‍ور

دانلود و خرید کتاب تئاتر در ایران

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تئاتر در ایران  نوشته  ب‍ه‍روز غ‍ری‍ب‌پ‍ور  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب تئاتر در ایران

پژوهشگران، پیشینۀ تئاتر ایران را به آیین و مناسک مهرپرستی نسبت می‌دهند. در میان مهرپرستان رسم بر این بوده است که برای اجرای مناسک مذهبی سکویی ویژه برپا می‌کردند و نقش‌آفرینانِ «مصایب میترا» صورتک‌هایی بر چهره می‌زدند و بر همان سکو، آیین و مراسم پرستش را به‌جا می‌آوردند. کتاب دربارۀ پیشینۀ تئاتر در ایران و تغییر آن در طی سالیان است که در هفت فصل تدوین شده است. دربارۀ پیشینۀ نمایش در ایران، تعزیه و تقلید می‌گوید و انواع نمایش‌های ایرانی را بررسی می‌کند. فصول آخر هم، دربارۀ مکتب‌های جدید و تئاترهای معاصر است: «شرایط اجتماعی ایران در دوره قاجاریه به گونه‌ای بود که زنان جز در حریم و حصار خانواده آزاد نبودند، اجازه بازیگری نداشتند، تقلیدها را مگر در عروسی‌ها تماشا نمی‌کردند اما رغبتشان به «تئاتر» چنان بود که اجرای نمایش در خلوت و در حصار را پدید آوردند. آنان نیز تقلید را بهترین نوع تئاتری تلقی می‌کردند که در عین فراهم آوردن ساعاتی لذت‌بخش کاستی‌ها و آسیب‌های اجتماعی را بیان کنند. دیالوگ‌ها و حرکات و اعمال نمایشی بدون هیچ رادع و مانعی بیان و اجرا می‌شد، زیرا نامحرمی وجود نداشت و هرچه دل تنگشان می‌خواست می‌گفتند و اجرا می‌کردند. نمایش‌های زنانه طی زمانی نسبتآ طولانی به قالب‌ها و موضوع‌های مشخصی دست یافت. عناوینی که از نمایش‌های زنانه در دست است عبارتند از: خاله‌رورو، خاله غرباله (خاله دیگ به سر)، زن آشیخ، عمو سبزی‌فروش، گندم گل گندم، ننه غلام‌حسین و ... . در نمایش‌های زنانه رقص و آواز جایگاه ویژه‌ای داشت. غالبآ دایره و تنبک که نیاز چندانی به آموزش حرفه‌ای نداشت یا در خفا آموخته شده بودند در لحظاتی از هم‌خوانی‌ها به‌کار گرفته می‌شدند.»
نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
نی زوس بدان قدم نهاده است. حال به یکی از مطالب بسیار مهم پلوتارک اشاره می‌شود که سندی محکم در اثبات وجود تئاتر (نمایش سازمان‌یافته و متشکل) در ایران‌زمین است: «همین که اسکندر، به هگمتانه درآمد، نخست به کارهایش سامان بخشید و آن‌گاه، فرمان داد تا جشن‌ها و نمایش‌هایی برپا کنند... در کرمان و هگمتانه تماشاخانه‌هایی وجود
کاربر ۳۳۷۴۱۳۳

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۱۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۴/۰۶/۰۱
شابکundefined
تعداد صفحات۱۱۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۴/۰۶/۰۱