با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
استوارتر از دماوند

دانلود و خرید کتاب استوارتر از دماوند

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب استوارتر از دماوند  نوشته  شعبان مرتضی‌زاده نوری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب استوارتر از دماوند

«استوارتر از دماوند» خاطرات شهدای منطقه پدافند هوایی تهران «امام حسن مجتبی (ع)» است که شعبان مرتضی زاده نوری (-۱۳۵۹) و حمزه علاء (-۱۳۵۵) آنها را گردآوری و تدوین کرده‌اند. در این کتاب خاطراتی از شهیدان، فرهاد دستنبو، حیدر مه‌داوودی، نظامعلی ملکی، منصور دولت‌خواه، محمدتقی کزازی مجدآبادی، ابوالفضل ظرافتی، مصطفی اقبالی، محمدرضا خشتی، رضا محسنی و عباس سعادت‌مهر، به رشته تحریر درآمده است. بخشی از خاطرات شهید دولت‌خواه را از زبان مادرش می‌خوانید: وقتی پدرشان در هفدهم اسفندِ پنجاه و هفت از دنیا رفتند، منصور تمام پشتوانه و امید من به زندگی بود. او به همراه برادر کوچکترش که او هم جانباز شیمیای بوده و چند سال پیش شهید شدند، دست به هر کاری می‌زدند تا بتوانند درآمد خانواده را تامین کنند. در جالیز مردم کار می‌کردند در نانوایی کار می‌کردند کارگری ساختمانی می‌کردند و در یک کلام به هر دری می‌زدند تا بتوانند باری از روی دوش خانواده بردارند. بعد از فوت پدرشان یک روز منصور پیش من آمد و گفت «مادر آیا من از این زندگی سهمی‌دارم یا خیر؟» من با تعجب از این سوالش گفتم «بعله که سهم دارید شما تا اینجا سهم دارید که اگر به من اجازه ندهید، من مجاز نیستم از سهم زندگی به اختیار خودم به کسی چیزی بدهم» گفتم «پسرم چیزی شده!؟ چیزی می‌خواهی بخری؟» سرش را پایین انداخت و گفت: «نه مادر فقط می‌خواستم بدانم همین و بس». من معنی حرفش را آن روز نفهمیدم تا اینکه ...

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
ا.ف،م.ن
۱۳۹۷/۰۱/۲۱

از مقدمه کتاب: نیازمابه شهداوادامه راهشان،تنهابرداشتی بودکه بیش از هرچیزی برمن وهمکارانم هویداترشده بود.این مابودیم که به آنها محتاج بودیم و... و این ماییم که نیاز به خواندن وشنیدن خاطراتشان داریم ممنون از معرفی کتاب ممنون 🙏

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۷)
شهید دستنبو با وجود زخمی‌بودن و داشتن استراحت پزشکی در سایت ماندند تا اینکه در روز بعد به‌علت اصابت موشک ضد رادار به شهادت رسیدند. آخرین مکالمات ضبط شده قبل از شهادت و اصابت موشک هنوز هم موجود است که شهید دستنبو می‌گویند: «داره می‌یاد، داره می‌یاد، چشم‌های سیاهش را می‌بینم. یا ابا عبد الله الحسین (ع) شاهد باش که ما هنوز آب هم نخوردیم...» وقتی که ایشان به شهادت رسیدند و خبرش را به من دادند تمام دنیا روی سرم چرخید من مانده بودم با چهار پسر که نمی‌دانستم چطور بزرگ‌شان کنم. بیست و شش سال داشتم کم تجربه بودم. ولی در تمام این سال‌ها حس نکردم که شهید با من و همراه خانواده‌اش نیست. در مشکلات کنارمان بود که کمک مان می‌کرد
S
انگار شهیدان مامور شده‌اند تا به تنهایی تمام کوله بار بی‌اخلاقی و بی‌غیرتی بشریت را به دوش بکشند و روسفید کننده نسل بشر در پیشگاه خداوندی لقب گیرند.
ا.ف،م.ن
بی‌شک جزیره مجنون شاهد دلاوری‌ها و رشادت‌های باور نکردنی رزمندگانی بوده که امروزه نامی‌از آنها در خاطرها نیست و شاید هم در آینده‌ای نه چندان دور در خاطره تاریخ برای همیشه بایگانی گردد و ده سال یا سی سال بعد چه کسی شهید دولتخواه را به خاطر خواهد آورد. بی ادعا زندگی کردند و بی‌ادعا نبرد کردند و بی‌ادعا شهید شدند و در این بین ما روسیاهان تاریخ لقب خواهیم گرفت که طلب کارانه زندگی می‌کنیم و از زمین و زمان شکایت می‌کنیم در حالی که هیچ اراده‌ای برای آرمان و اهداف این زندگی خرج نمی‌کنیم. نمی‌دانم که چرا گفتند، بودن یا نبودن، مسئله زندگی است!؟ در حالی که در روزگار ما هیچ کس برای چگونه زیستن و چگونه مردن مسئله‌ای نمی‌تراشد و کسی برای ماندن و بودن خوبی‌ها و زیبایی‌ها در زندگی آیندگان، نبودن را برای خود انتخاب نمی‌کند. نبودنی که با ایثار تقدیم بشریت می‌کند تا همه تعاریف مادی گرای انسان دوپا را بی‌ارزش کند و ندای عرش خداوندی رساتر گردد که فتبارک الله احسن الخالقین...
ا.ف،م.ن
آخرین مکالمات ضبط شده قبل از شهادت و اصابت موشک هنوز هم موجود است که شهید دستنبو می‌گویند: «داره می‌یاد، داره می‌یاد، چشم‌های سیاهش را می‌بینم. یا ابا عبد الله الحسین (ع) شاهد باش که ما هنوز آب هم نخوردیم...»
ثنا
یک شیعه واقعی، همیشه مردانه می‌جنگد و همیشه در تاریخ مظلوم می‌ماند. -یک شیعه واقعی، همیشه درد می‌کشد ودم بر نمی‌آورد. -یک شیعه واقعی، همیشه در مشکلات سنگ زیرین آسیاب است. -یک شیعه واقعی، با لب تشنه از آب پر آب برمی‌گردد و شهید می‌شود تا آب را به خجالت آورد. -یک شیعه واقعی، همه چیزش را برای آرمانش می‌دهد و نگاه مظلومش را یادگار می‌گذارد.
ثنا
شهید محسنی و همرزمانش در کنار خانه شان ترور شدند تا انسانیت و مردانگی از پیشانی این مرز و بوم رنگ نبازد. در دورانی که دشمن خصم بر مرزها حمله کرده بود لاشخورها از داخل به ایران حمله کردند تا شاید ایران که تمامی‌کلمه مردانه ایستاده بود را از پای در بیاورند. اگر چه زخمی که این هم وطن‌نان از درون می‌زدند، هزاران برابر از مرگی که دشمن در مرزها تحمیل می‌کرد، سخت‌تر و گران‌تر بود ولی چه باید می‌کردند، پاکان آن دوران!؟
ا.ف،م.ن
زیر بلوک خانه شهید سعادت مهر نشستم تا کمی بیاسایم. دردها و سختی‌هایی که بر این خانواده‌ها گذشت نا را از انسان می‌رباید. نمی‌دانم چگونه این همه سال تنهایی و درد را تحمل کردند. در حالی که من از شنیدن شان این چنین منقلب می‌شدم. من که ساعتی پای صحبت این عزیزان می‌نشینم این چنین دگرگون می‌شوم و نمی‌توانم دردها، تنهایی‌ها، بی‌کسی‌ها و ... را درک کنم. آنها چگونه این همه سال را سپری کردند؟
ا.ف،م.ن

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۱۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۹/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۶۱۸۹-۴-۱
دسته بندی
تعداد صفحات۱۱۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۹/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۶۱۸۹-۴-۱