با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
رضا‌خان و توسعه ایران

دانلود و خرید کتاب رضا‌خان و توسعه ایران

۲٫۶ از ۱۵ نظر
۲٫۶ از ۱۵ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب رضا‌خان و توسعه ایران  نوشته  سیدحسین فلاح‌زاده  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب رضا‌خان و توسعه ایران

«رضا‌خان و توسعۀ ایران» نوشته سید حسین فلاح‌زاده(-۱۳۴۲)، پژوهشگر تاریخ معاصر است و به بررسی توسعه در دوره رضاخان می‌پردازد.

عصر پهلوی اول که به دنبال کودتای ۱۲۹۹ش آغاز و چند سال بعد با کنار زدن قاجاریه و تأسیس سلسله پهلوی تحقق یافت از جهات گوناگون قابل بررسی است. این کتاب کوشیده است تا ضمن معرفی اقدامات انجام گرفته در حوزه‌های گوناگون در دوره مذکور، نسبت آنها را با مقوله توسعه سنجیده و همچنین با معرفی انواع رویکردها به توسعه‌، نوع رویکرد اتخاذ شده در عصر پهلوی اول به توسعه را بررسی کند.

درباره عصر پهلوی اول به نظر می‌رسد دو دیدگاه در بین نویسندگان وجود دارد. یک دیدگاه که متأثر از عصر پیشین بوده و به گونه‌ای دیدگاهی وابسته به رژیم گذشته است، از عصر رضاخان به عنوان دوره‌ای با شکوه و عظمت یاد می‌کند؛ دوره‌ای که گویا سراسر عصر ترقی و پیشرفت و نو شدن بوده است. دیدگاه دوم، درست صددرصد در نقطۀ مقابل دیدگاه اول است. بر اساس این دیدگاه، رژیم رضاخان رژیمی صددرصد وابسته، فاسد و غیرمشروع بوده است و در سراسر عمر خود هیچ‌گونه قدم مثبت و اقدام مفیدی در جهت پیشرفت و ترقی این سرزمین بر نداشته است.

فصل اول این کتاب، به مباحث نظری و تعریف مفاهیم برجسته اختصاص دارد. در آن فصل ضمن تعریف توسعه و بیان تاریخچه آن، رویکردهای عمده توسعه مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در فصل دوم به پیشینۀ توسعه در ایران پیش از عصر پهلوی اول با تکیه بر عصر قاجاریه پرداخته شده است.

فصل سوم کتاب، به معرفی اجمالی رضاخان و چگونگی روی کارآمدن او می‌پردازد. فصل چهارم به بعد، به بررسی محورهای توسعه در عصر رضاخان مربوط می‌شود. فصل چهارم درباره توسعۀ سیاسی است. پس از آن، فصول پنجم و ششم به ترتیب به بررسی توسعه فرهنگی اجتماعی و توسعه اقتصادی دردوره مذکور پرداخته‌اند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۶)
صبح
۱۳۹۸/۰۴/۰۷

فکر کنید یک طرف دعوایی شدید، درباره طرف دیگر دعوا کتاب بنویسد و همه واقعیت را کامل و بی نقص بیان کند!!! اصلا چنین چیزی ممکن است با این سابقه سانسور؟ آن هم در زمانی که مردم دستاوردهای اقتصادی ۱۶

- بیشتر
alirezahz
۱۳۹۶/۰۴/۲۳

واقعا از هیچ طریق نمیشه قضاوت کرد مگر خود انسان شاهد باشه و لاغیر . اما آنچه که من جوان امروزی برداشت میکنم اینه که این شخص در دوران سلطنت خود طوری عمل کرده که بعد از گذشت صد سال

- بیشتر
Hadi
۱۳۹۸/۰۴/۰۲

بعد از چهل سال، به دیدگاه من بهتر است از پهلوی ها خلاص شویم. همچنین شخصا عقیده دارم یک بنگاه مرتبط با جمهوری اسلامی و مسلمان در جایگاه نقد کردن حاکمیت پهلوی نیست و اینکار باید توسط منابع کاملا بی

- بیشتر
ghrk
۱۳۹۸/۰۳/۲۸

یه داستان کوچک تا آخر بخونید خواهشا:محل زندگی تمساح های جنوب شرق آسیا، تا قرن ۱۹ میلادی، یکی از مخوفترین جنگلهای منطقه بود. روزی یک افسر بریتانیایی با پیگیری مکرر دولت خود را متقاعد کرد تا این جزیره را بخرند. این

- بیشتر
omid
۱۳۹۸/۰۴/۰۲

رضا شاه روحت شاد

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
وی همچنین درباره شکل تقلید از غرب که هم در ترکیه وجود داشت و هم رضاخان تحت‌تأثیر آن قرار گرفت، می‌نویسد: مجالس نشاط لولیدن مرد و زن در بساط انبساط می‌آورد و نفس را انتعاش می‌دهد، لیکن شب شراب نیرزد به بامداد خمار. معروف است که جوجه را آخر پاییز می‌شمارند. فکر تشبه به اروپایی از آنجا به سر پهلوی آمد.... تقلید اروپایی به صورت خوش می‌نماید، به معنی دشوار است و معنی به کار تقلید بولوار دلفریب است؛ تأسی به لابراتوار کار مرد ادیب. ترقی اروپا در افزارسازی است نه در اسکی و فوتبال بازی.
F@R@Z

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۸۸ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۷/۰۴
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۰۸-۱۴۲-۲
تعداد صفحات۲۸۸صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۷/۰۴
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۰۸-۱۴۲-۲