با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
گلستان

دانلود و خرید کتاب گلستان

تلخیص و بازنویسی گلستان سعدی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب گلستان  نوشته  کاووس حسن‌لی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب گلستان

کتاب گلستان اثر کاووس حسن‌لی، تلخیص و بازنویسی گلستان سعدی است که در مجموعه کارنامه دانشوران ایران و اسلام انتشارات میراثبان منتشر شده است.

درباره کتاب گلستان

این کتاب برگرفته از گلستان سعدی  است که در سال ۶۵۶ ه. ق تألیف شده است.

سعدی (وفات ۶۹۱ ه.ق)، شاعر پر آوازۀ ایرانی در سال‌های نخستین سدۀ هفتم هجری در شیراز متولد شد. بوستان سعدی در سال ۶۵۵ به نظم در آمد و گلستان او به نثر در سال ۶۵۶ نگاشته شد.

گلستان سعدی مشتمل بر یک دیباچه و هشت باب است. باب اول در سیرت پادشاهان؛ باب دوم در اخلاق درویشان؛ باب سوم در فضیلت قناعت؛ باب چهارم در فواید خاموشی؛ باب پنجم در عشق و جوانی؛ باب ششم در ضعف و پیری باب هفتم در تأثیر تربیت؛ باب هشتم در آداب صحبت می‌باشد.

هوشیاری در گزینش موضوع هشت باب و چیره‌دستی در آرایش سخن از جمله عواملی است که موجب مقبولیت گلستان شده است. حضور همیشگی او در میان مردم تأثیر بسیاری در عمومی‌تر شدن سخن او گذاشته است.

بسیاری از سخنان سعدی چنان در فرهنگ و گفتار جاری مردم نفوذ کرده که گونۀ ضرب‌المثل یافته، مثل: دوست آن باشد که گیرد دست دوست در پریشان حالی و درماندگی یا آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است؟

اکثر نوشته‌های گلستان کوتاه است و شیوۀ داستان گونه دارد. حکایت‌هایش آمیخته با پند و اندرز ریشه در زندگی، فرهنگ و عادات همۀ مردمان آن روزگار دارد.

سعدی شاعر نامدار قرن هفتم گلستان را در سال ۶۵۶ به نثر در آورد. گلستان در قالب حکایت‌هایی شیرین، در هشت باب اوضاع اجتماعی و فرهنگی مردم عصر خود را باز می‌تاباند.

کتاب گلستان را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

خواندن این اثر را به تمام علاقه‌مندان به سعدی و پژوهشگران زبان و ادبیات فارسی پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۵۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۳/۰۳/۲۹
شابک۹۶۴-۸۰۸۴-۲۲-X
تعداد صفحات۱۵۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۲,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۳/۰۳/۲۹
شابک۹۶۴-۸۰۸۴-۲۲-X